Toronto - Dallas 2:3Hon na Pastrňáka! V přetahované o korunu střelce NHL přituhuje

Jenom den si užíval český útočník Bostonu David Pastrňák po hattricku do sítě Montrealu těsný náskok v čele soutěže o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Ve čtvrtečním programu vyrovnal s 41 góly jeho maximum americký snajpr Toronta Auston Matthews, kanadský tým však i díky příspěvku Radka Faksy prohrál doma s Dallasem 2:3. Další adept na cennou trofej Alexandr Ovečkin v dresu Washingtonu žádný zápis tentokrát nepřidal, a tak zůstává o jednu trefu za vedoucí dvojicí zpět. Těšit ho nicméně mohl obrat, který Capitals na ledě Colorada předvedli, a konečná výhra 3:2.

Centr Toronta Auston Matthews zkouší vydolovat puk zpod rukavice brankáře Bena Bishopa z Dallasu.

Faksa skóroval v NHL poprvé od 3. ledna, desátým gólem v sezoně pomohl Dallasu k výhře v Torontu a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Další český útočník Pavel Zacha se podílel ve třetí třetině dvěma asistencemi na obratu New Jersey v utkání s Detroitem z 0:1 na konečných 4:1, asistenci u čestného úspěchu nejhoršího celku soutěže má Filip Hronek.

Dallasu vycházely nástupy do všech třetin, v každé dal gól do dvou minut. Faksa, který neskóroval v předchozích jedenácti zápasech, se prosadil v úvodu prostřední části. Český útočník si v úniku přehodil puk na bekhend a zakončením mezi betony zvýšil na 2:0.

Toronto v dalším průběhu dvakrát snížilo na rozdíl jedné branky, podruhé při hře bez brankáře. Rozdílovou trefu vstřelil Tyler Seguin a ukončil svůj gólový půst, který trval 17 zápasů. V dresu vítězů si připsali Roman Polák 800. a Andrew Cogliano 1000. start v NHL.

Ďábelský finiš Devils

Detroit i díky asistenci Filipa Hronka vedl po dvou třetinách, ale New Jersey čtyřmi brankami v rozmezi 46. až 50. minuty zápas otočilo. Po přihrávce Zachy vyrovnal střelou zpoza levého kruhu Andy Greene. Útok českého hráče vzápětí sehrál krásnou kombinaci, kterou zakončoval do prázdné branky Wayne Simmonds. Stejný hráč zvýšil na 3:1 a gólovou smršť i skóre uzavřel Jesper Bratt střelou od modré čáry.

Washington zvítězil v Coloradu 3:2, přestože ještě v polovině utkání prohrával o dvě branky. K obratu zavelel krásnou přihrávkou Jakub Vrána. Český útočník našel od pravého mantinelu u vzdálenější tyčky Nicklase Bäckströma, kterému stačilo jen nastavit hokejku. Zbývající dva góly padly v 53. a 58. minutě po tečích. Úspěšnými střelci byli Tom Wilson a T. J. Oshie.

Jejich spoluhráč Alexandr Ovečkin neskóroval ve třetím utkání po sobě. Gólově se zadrhl i Vrána, v posledních sedmi zápasech si připsal jen asistence a bilanci 0+5.

Zach Sanford ze St. Louis zazářil ve čtvrtečním programu čtyřmi góly, jeho spoluhráč Jordan Binnigton si připsal 46 zásahů. Obhájce Stanleyova poháru přesto nevyhrál a v prvním utkání bez Jaye Bouwmeestera, který utrpěl před dvěma dny srdeční příhodu, prohrál ve Vegas 5:6 v prodloužení.

"Samozřejmě bychom byli raději, kdybychom ho tady měli v týmu. Myslím si, že se ale na nás díval," řekl Sanford o Bouwmeesterově absenci. "Je to těžké. Už jenom jeho přítomnost člověka uklidňuje. Chyběl nám, je na něho spolehnutí. Je to stále emotivní. Nechyběl doteď v této sezoně ani v jednom utkání a je divné, že s námi není v kabině," doplnil Ryan O'Reilly.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Buffalo - Columbus 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 43. a 63. Olofsson, 39. Eichel, 56. Rodrigues - 20. Gerbe, 22. Jenner, 59. Nutivaara. Střely na branku: 27:31. Diváci: 16 923. Hvězdy zápasu: 1. Olofsson, 2. Eichel (oba Buffalo), 3. Nutivaara (Columbus).
Toronto - Dallas 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 32. Matthews, 59. Hyman - 2. Gurjanov, 21. Faksa, 42. Seguin. Střely na branku: 31:19. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Faksa, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Matthews (Toronto).
Tampa Bay - Edmonton 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 25. Maroon, 34. Gourde, 60. Paquette - 30. C. Jones. Střely na branku: 37:30. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Gourde, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. M. Smith (Edmonton).
Florida - Philadelphia 2:6 (0:3, 0:1, 2:2)
Branky: 41. Huberdeau, 45. Barkov - 5. J. van Riemsdyk, 18. Pitlick, 19. Aube-Kubel, 39. Laughton, 55. Couturier, 60. Hägg. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15 556. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Niskanen, 3. Couturier (všichni Philadelphia).
New Jersey - Detroit 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)
Branky: 47. a 49. Simmonds (na první Zacha), 46. Greene (Zacha), 50. Bratt - 37. Athanasiou (Hronek). Střely na branku: 26:26. Diváci: 12 941. Hvězdy zápasu: 1. Simmonds, 2. Greene, 3. Severson (všichni New Jersey).
Ottawa - Arizona 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 3. Naměstnikov, 7. B. Tkachuk, 47. N. Paul - 37. Ekman-Larsson, 50. Oesterle. Střely na branku: 31:34. Diváci: 9762. Hvězdy zápasu: 1. Högberg, 2. B. Tkachuk (oba Ottawa), 3. Ekman-Larsson (Arizona).
Nashville - New York Islanders 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Branky: 1., 8. a 32. C. Smith, 14. Ekholm, 25. Grimaldi. Střely na branku: 26:31. Diváci: 17 561. Hvězdy zápasu: 1. C. Smith, 2. Saros, 3. Mikael Granlund (všichni Nashville).
Minnesota - New York Rangers 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 10. Donato, 17. Brodin, 38. Greenway - 59. a rozhodující sam. nájezd Zibanejad, 12. Panarin, 52. Bučněvič. Střely na branku: 26:31. Diváci: 17 413. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (NY Rangers), 2. Brodin, 3. Greenway (oba Minnesota).
Colorado - Washington 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Burakovsky, 17. Rantanen - 32. Bäckström (Vrána), 53. T. Wilson, 58. Oshie. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18 146. Hvězdy zápasu: 1. Oshie (Washington), 2. Burakovsky (Colorado), 3. T. Wilson (Washington).
Vegas - St. Louis 6:5 v prodl. (2:3, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 2. a 7. Pacioretty, 39. a 63. Marchessault, 47. Schmidt, 56. Tuch - 1., 10., 26. a 52. Sanford, 16. MacEachern. Střely na branku: 52:24. Diváci: 18 252. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. Sanford (St. Louis), 3. Pacioretty (Vegas).
Anaheim - Calgary 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)
Branky: 13. a 37. Backlund, 20. a 47. Jankowski, 9. E. Lindholm, 14. Kylington. Střely na branku: 44:32. Diváci: 16 212. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Talbot, 3. Brodie (všichni Calgary).