Boston - Carolina 2:1Stav série 4:1Pastrňák je zpět! Boston slaví postup, Voráček na všechno nestačil

Toronto/Praha

Fanoušci Bostonu slaví! Hokejisté Bruins využili hned první mečbol a jsou v semifinále Východní konference NHL. V sestavě s Davidem Pastrňákem, který týmu v předchozích třech duelech chyběl kvůli zranění, porazili Carolinu 2:1 a celou sérii ovládli 4:1 na zápasy. Pastrňák se přihrávkami podílel na obou gólech v síti českého brankáře Hurricanes Petra Mrázka, první trefu obstaral další český útočník David Krejčí a navíc u vítězného gólu Patrice Bergerona asistoval. To Jakub Voráček s Philadelphií zatím jásat nemohou. Ačkoliv český forvard vstřelil v pátém duelu proti Montrealu dva góly a navrch přidal asistenci, Flyers nakonec prohráli 3:5 a Canadiens snížili stav série na 2:3 na zápasy.

Čeští útočníci ve službách Bostonu David Krejčí (vlevo) a David Pastrňák měli lví podíl na výhře Bruins 2:1 v pátém duelu série 1. kola play off NHL proti Carolině.

Carolina otevřela skóre v desáté minutě, Boston otočil v závěru prostřední třetiny dvěma využitými přesilovými hrami. V první se puk odrazil od brusle Pastrňáka, který clonil Petru Mrázkovi, přímo ke Krejčímu a ten bez problémů střelou do odkryté branky vyrovnal. Oba si zanedlouho připsali asistenci u gólu Patrice Bergerona. Lídr týmu dojel odražený kotouč po střele Pastrňáka a z nulového úhlu nachytal Mrázka.

Ve třetí třetině se už skóre nezměnilo a Boston tak po roce opět vyřadil Carolinu. Pastrňák, který se v úvodním utkání série zranil a vrátil se až do středečního pátého duelu, přispěl k postupu gólem a třemi asistencemi. Krejčí bodoval ve všech pěti zápasech (3+5). Mrázek zasáhl do tří utkání, ve všech si připsal prohru, byť inkasoval celkem pouze osm gólů. Jeho spoluhráč Martin Nečas v sérii asistoval u dvou branek.

Po velkém dramatu se nakonec radují hokejisté Tampy Bay s útočníkem Ondřejem Palátem, kteří vyhráli v pátém utkání série 1. kola play off NHL nad Columbusem 5:4 v prodloužení a slaví postup po triumfu 4:1 na zápasy. Lightning nejdříve promarnili vedení 2:0 a prohrávali 2:4, ale jejich obrat dovršil v čase 65:12 postupovým gólem Brayden Point. Palát v dresu vítězů nebodoval.

Tampa Bay získala mezi šestou a sedmou minutou rychle dvoubrankový náskok. Skóre otevřel Tyler Johnson tečí střely slovenského obránce Erika Černáka a za 61 vteřin upravil na 2:0 střelou z levého kruhu Blake Coleman. Ve 12. minutě snížil z dorážky Nick Foligno, druhé dějství pak Columbus zcela ovládl a otočil stav.

Sladká pomsta Tampy

V poměru střel na branku kralovali Blue Jackets ve druhé dvacetiminutovce 24:8. V polovině utkání smazal ztrátu v přesilové hře Kevin Stenlund, který nadvakrát prostřelil Andreje Vasilevského a ve druhém utkání v play off v kariéře slavil premiérovou branku. Obrat dokonal 16 sekund před druhou pauzou Alexander Wennberg, jenž se trefil z pozice mezi kruhy.

Hokejisté Tampy právě vstřelili vítězný a postupový gól.

V 47. minutě pomohla Blue Jackets tyč po střele Michaila Sergačova a v čase 49:33 zvýšil náskok Columbusu Oliver Bjorkstrand. Celek z Floridy neuspěl s trenérskou výzvou, při které chtěl dosáhnout odvolání gólu kvůli kontaktu brusle Pierrea-Luce Duboise v brankovišti s Vasilevským, po kterém ruský gólman upadl.

Flyers využili hned tři přesilovky

V 53. minutě vrátil Tampu Bay do hry Kevin Shattenkirk a 98 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal Anthony Cirelli, od jehož brusle se za Joonase Korpisala odrazila Pointova přihrávka. Point se potom sám postaral o ukončení série, když po přihrávce Nikity Kučerova zůstal sám před finským gólmanem a bekhendovým zakončením rozhodl. Lightning tak Columbusu oplatili vyřazení v loňském 1. kole po jednoznačném výsledku 0:4 na zápasy.

Voráček na začátku druhé třetiny potrestal dvěma góly faul Jesperiho Kotkaniemiho, který byl za naražení na hrazení vyloučen na pět minut plus do konce zápasu. Kladenský útočník svými zásahy otočil na 2:1, pokaždé s přispěním bránícího Bena Chiarota. Vyrovnal střelou z pravého kruhu, po níž se puk od hokejky obránce Montrealu nadzvedl nad lapačku Careyho Price. Ve druhém případě se Voráčkova přihrávka odrazila do branky od brusle Chiarota.

"V minulých zápasech jsme nebyli v přesilových hrách dost trpěliví, nenacházeli jsme se ve správných pozicích pro přihrávku. Tentokrát jsme se v tomhle zlepšili, dobře jsme mezi sebou komunikovali, proto jsme jich tolik využili," vysvětlil Voráček, který je v sérii nejproduktivnějším hráčem týmu (4+2).

Montreal překlopil v polovině utkání dvěma slepenými góly na svou stranu, ale v 51. minutě Philadelphia vyrovnala na 3:3. V další početní výhodě Voráček vyslal do předbrankového prostoru prudkou přihrávku, do které vložil šikovně hůl Joel Farabee. Už za 22 sekund si ale Nick Suzuki vychutnal blafákem Cartera Harta a výhru pojistil při hře bez gólmana Philip Danault. Hrdinou zápasu byl ale Joel Armia, který dal první dvě branky Canadiens.

Suverénním způsobem se do semifinále Západní konference dostalo Colorado, které v posledních dvou zápasech přehrálo Arizonu shodným výsledkem 7:1 a sérii ovládlo 4:1. Postupovou výhru režíroval Nathan MacKinnon, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál. V brance Avalanche nastoupil opět Philipp Grubauer, jehož v sérii zastoupil Pavel Francouz jednou. Shodou okolností právě při jediné prohře.

Obhájci Stanley Cupu mají nůž na krku

Krok od vyřazení je obhájce Stanleyova poháru St. Louis, který podlehl Vancouveru 3:4 a prohrává 2:3 na zápasy. Blues, kteří vyrovnali sérii ze stavu 0:2, měli i pátý duel dobře rozehraný - v rozmezí 16. až 26. minuty otočili na 3:1. S kanadským mužstvem ale rychlý obrat nezamával a zápas zvrátilo na svou stranu třemi góly ve druhé polovině prostřední třetiny. Utkání rozhodl Tyler Motte druhou trefou v zápase.

1. kolo play off NHL:
Východní konference (Toronto) - 5. zápasy:
Tampa Bay - Columbus 5:4 v prodl. (2:1, 0:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 6. T. Johnson, 7. Coleman, 53. Shattenkirk, 59. Cirelli, 66. Point - 12. N. Foligno, 30. Stenlund, 40. Wennberg, 50. Bjorkstrand. Střely na branku: 25:41. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Cirelli (oba Tampa Bay), 3. Gavrikov (Columbus). Konečný stav série: 4:1.
Boston - Carolina 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 36. Krejčí (Pastrňák), 40. Bergeron (Pastrňák, Krejčí) - 10. H. Fleury. Střely na branku: 27:24. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák, 3. Krejčí (všichni Boston). Konečný stav série: 4:1.
Philadelphia - Montreal 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Branky: 23. a 27. Voráček, 51. Farabee (Voráček) - 3. a 31. Armia, 32. Gallagher, 51. Suzuki, 60. Danault. Střely na branku: 29:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Armia, 2. Suzuki (oba Montreal), 3. Voráček (Philadelphia). Stav série: 3:2.
Západní konference (Edmonton) - 5. zápasy:
Colorado - Arizona 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)
Branky: 5. a 19. Kadri, 30. a 31. MacKinnon, 9. Girard, 39. Zadorov, 56. Compher - 47. Keller. Střely na branku: 36:24. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Kadri, 3. Rantanen (všichni Colorado). Konečný stav série: 4:1.
St. Louis - Vancouver 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Branky: 16. B. Schenn, 20. O'Reilly, 26. Sanford - 14. a 39. Motte, 32. J.T. Miller, 37. Virtanen. Střely na branku: 39:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Motte, 2. J.T. Miller, 3. Markström (všichni Vancouver). Stav série: 2:3.