Čábelická skončila na MS jedenáctá, Cink finišoval pátý

Český biker Ondřej Cink dojel na mistrovství světa horských kol v rakouském Leogangu v olympijské disciplíně cross country pátý. Jan Vastl obsadil 21. příčku. Poprvé v kariéře zvítězil po sólové jízdě Jordan Sarrou z Francie a ukončil pětiletou nadvládu Nina Schurtera. Bikerka Jitka Čábelická potvrdila narůstající formu a v závodě žen obsadila jedenácté místo. Titul obhájila Pauline Ferrandová-Prévotová z Francie a získala již třetí zlato. Vedle loňského úspěchu v Kanadě slavila také před pěti lety.

Ondřej Cink na MS v rakouském Leogangu na medailové pozice nedosáhl

Loni šestému Cinkovi se sice vůbec nepovedl start, kde se před něho dostal i Vastl, ale náročná trať i její profil mu seděly a posouval se postupně dopředu. V samém závěru mu nahrála i smůla soupeře, když Francouz Maxime Marotte měl defekt zadního kola a Cink ho dokázal přespurtovat. Od medaile zůstal vzdálený 42 sekund.

Sedmadvacetiletý Sarrou, který ve středu získal již čtvrté zlato ve štafetě, si vybudoval během závodu více než minutový náskok a dojezd si mohl naplno vychutnat. Druhý byl Švýcar Mathias Flückiger, třetí skončil Francouz Titouan Carod. Osminásobný světový šampion Schurter se musel spokojit s devátým místem.

Čábelická dosáhla na náročné trati nejlepšího umístění na MS mezi elitou, první desítka jí utekla o 71 sekund. Na vítěznou Ferrandovou-Prévotovou, která dnes zcela dominovala, měla manko více než sedm a půl minuty. Stříbro vybojovala Italka Eva Lechnerová, když se ve spurtu na posledních metrech dostala před Australanku Rebeccu McConnellovou. Obě ztratily na Francouzku tři minuty.

Osmadvacetiletá Ferrandová-Prévotová se třetím triumfem zařadila po bok Kanaďanky Alison Sydorové a Španělky Margarity Fullanaové. Rekordmankou MS je Norka Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová, jež vyhrála čtyřikrát v letech 2002 a 2004 až 2006.

V kategorii žen do 23 let kralovala Lecomteová

Česká bikerka Tereza Tvarůžková dojela v disciplíně cross country mezi ženami do 23 let dvanáctá. O tři místa za ní skončila Tereza Sásková. Novou šamionkou se stala Francouzka Loana Lecomteová.

Tvarůžková se blýskla již před týdnem v závodech Světového poháru v Novém Městě na Moravě, kde byla sedmá a desátá. Dnes zaostala za první desítkou jen o devět sekund. Patnáctá Sásková strávila na trati o více než minutu více, devětadvacátá skončila Tereza Neumanová.

Lecomteová na Vysočině jela mezi elitou, jeden závod vyhrála a ve druhém byla třetí. Na MS si po loňském bronzu dojela pro zlato suverénně. Maďarka Blanka Kata Vasová na ni ztratila minutu a 11 sekund, třetí Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová zaostala za vítězkou o dvě minuty a 42 sekund.

Lecomtetová slaví v rakouském středisku zlato již podruhé, ve středu byla členkou vítězné francouzské štafety.