Arsenal - Chelsea 3:1Arsenal ovládl derby, soupeř Slavie dál válí, Everton je druhý

Fotbalisté Arsenalu v londýnském derby porazili Chelsea 3:1 a v anglické lize vyhráli poprvé od začátku listopadu a po sedmi zápasech. "Kanonýři" poskočili na 14. místo, svěřenci trenéra Franka Lamparda jsou sedmí. Everton v 15. kole zvítězil na hřišti posledního Sheffieldu 1:0 a posunul se na druhou příčku neúplné tabulky o dva body za městského rivala a úřadujícího mistra Liverpool, který má k dobru nedělní utkání s West Bromwichem.

Bukayo Saka (druhý zleva) se raduje se spoluhráči z Arsenalu po gólu proti Cheslsea.

Leicester doma remizoval 2:2 s Manchesterem United. Soupeř pražské Slavie v únorovém úvodním kole vyřazovací fáze Evropské ligy je třetí, "Rudým ďáblům" patří čtvrtá pozice. Manchester City se dostal na páté místo díky triumfu 2:0 nad Newcastlem.

Arsenalu se i bez několika opor doma povedl první poločas. Ve 34. minutě Alexandre Lacazette proměnil penaltu a krátce před pauzou zvýšil na 2:0 Granit Xhaka výstavní ranou z přímého kopu.

Ben Chilwell z Chelsea v akci v derby s Arsenalem.

Třetí gól Arsenalu přidal v 56. minutě Bukayo Saka, který zřejmě nepovedeným centrem trefil horní růžek branky. "Blues" v 85. minutě snížili zásluhou Tammyho Abrahama a londýnské derby mohl v nastavení ještě víc zdramatizovat Jorginho, pokutový kop mu však zlikvidoval brankář Bernd Leno. Chelsea venku v lize potřetí za sebou nebodovala.

Everton zápas bez mnoha šancí v Sheffieldu rozhodl až v 80. minutě po trefě Gylfiho Sigurdssona. Tým kouče Carla Ancelottiho v soutěži vyhrál počtvrté za sebou. Naopak domácí "Blades" v 15 kolech získali pouze dva body. Delší čekání na vítězství v historii Premier League od začátku sezony zažili už pouze fotbalisté Queens Park Rangers v ročníku 2012/13, kdy nedokázali naplno bodovat v úvodních 16 duelech.

Manchester United se dostal do vedení ve 23. minutě. Bruno Fernandes ve skluzu prodloužil míč na Marcuse Rashforda a ten tváří v tvář proti brankáři Kasperu Schmeichelovi nezaváhal. Už za osm minut srovnal Harvey Barnes přesnou střelou k tyči.

Fotbalisté Leicesteru se radují z branky

Po hodině hry Rashford v další velké šanci nevyzrál na Schmeichela, ale dánský gólman podruhé kapituloval v 79. minutě po Fernandesovu přízemním pokusu. Šestadvacetiletý záložník vstřelil deset gólů v sezoně anglické ligy jako první Portugalec od ročníku 2008/09, kdy to dokázal Cristiano Ronaldo.

Hosté ani podruhé v utkání neudrželi vedení dlouho a v 85. minutě rozhodl o dělbě bodů Jamie Vardy, jehož pohotovou ránu tečoval do vlastní branky Axel Tuanzebe. United se venkovní vítězná série v Premier League zastavila na deseti zápasech. K vyrovnání rekordu Chelsea z roku 2008 jim chyběla jediná výhra.

Manchester City začal podle předpokladů a ve 14. minutě skóroval Ilkay Gündogan po akci Raheema Sterlinga. V 55. minutě přidal pojistku favorita Ferran Torres. "Citizens" doma v lize porazili Newcastle podvanácté v řadě.

Aston Villa i v oslabení zdolala Crystal Palace 3:0 a v tabulce drží šestou pozici. Už v páté minutě otevřel skóre Bertrand Traoré. Na konci první půle byl vyloučen Tyrone Mings po druhé žluté kartě, přesto se domácí po změně stran ještě dvakrát prosadili. Přesně mířili Kortney Hause a Anwar El Ghazi.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:
Leicester - Manchester United 2:2 (31. Barnes, 85. vlastní Tuanzebe - 23. Rashford, 79. Fernandes)
Aston Villa - Crystal Palace 3:0 (5. Traoré, 66. Hause, 76. El Ghazi)
Fulham - Southampton 0:0
Arsenal - Chelsea 3:1 (34. Lacazette z pen., 44. Xhaka, 56. Saka - 85. Abraham)
Manchester City - Newcastle 2:0 (14. Gündogan, 55. Torres)
Sheffield United - Everton 0:1 (80. Sigurdsson).