Kanada - USA 0:2Kanaďané ve finále zklamali, zlato na MS slaví Američané, bronz patří Finům

Edmonton/Praha

Jediná porážka na turnaji přišla pro kolébku hokeje v ten nejhorší okamžik! Kanadští hokejisté do dvaceti let neobhájili titul a ve finále mistrovství světa v Edmontonu prohráli s USA 0:2. Domácí tým předchozích šest utkání vyhrál a byl suverénní, v rozhodující bitvě ale narazil. Bronz na světovém šampionátu získali Finové, kteří prorazili Rusko 4:1. Česká reprezentace obsadila konečné sedmé místo.

Mladí hokejisté USA vyhráli mistrovství světa hráčů do 20 let, když ve finále zdolali Kanadu. Na snímku slaví titul.

Vyrovnaný začátek. Kanada si připsala první střelu až po téměř pěti minutách. Američané postupně zvyšovali tlak, až se gólově prosadili. Domácí první třetinu trochu prospali a dostali se pod tlak.

Nahození od modré čáry, teč a kanadský brankář Levi poprvé na šampionátu inkasoval při hře pět proti pěti, ve 14. minutě ho překonal Turcotte.

Když jde o zlato, hráči dokážou i téměř nemožné. Takto se prolětěl Kanaďan Dylan Cozens v utkání s USA.

Šanci na konci úvodní části dostali Kanaďané v přesilové hře. Předvedli velký tlak, ale všechny šance vychytal americký brankář Knight.

10. Rakousko

Pokud chtěli domácí rychle něco změnit na začátku druhé části, nestačili se divit, rozhozená obrana, nepozornost a po 32 sekundách zvýšil na 2:0 Zegras, když se k němu odrazil puk od boční sítě branky.

Nastartovat obrat mohla Kanada v polovině utkání, když hrála v oslabení a dostala šanci skórovat při přečíslení, ale amerického gólmana zachránila tyčka.

Kanaďané zrychlili, měli více ze hry, ale nedokázali své šance proměnit a vybírali si nejhorší okamžiky na turnaji. Pro ně bohužel ve finále. Jak domácí soupeře válcovali, na organizované a dobře pohybující se Američany nemohli najít klíč k úspěchu.

Dvě minuty před koncem třetí části zkusila Kanada hru bez brankáře, ale tohle byl den amerických hokejistů, kteří ustáli tlak a po výhře 2:0 mohli začít slavit titul mistrů světa.

Finové slaví bronz

První třetina zápasu o bronz byla vyrovnaná, Rusové si připsali 11 střel, Finové jen o dvě méně, ale gól v této části hry slavila sborná. V 7. minutě otevřel skóre Safonov. Prostřední dvacetiminutovka patřila Seveřanům, kteří ve 26. minutě Lundellem srovnali na 1:1.

Finové a bronzová fotka z MS.

Časomíra ukrojila 73 sekund z třetí dvacetiminutovky, kdy bylo Rusku ještě hůř. Kanae Petman otočil výsledek a Finsko bylo blíže k medaili. Jeho úspěšná dorážka byla v tuto chvíli bronzová.

Rusové dvě minuty před koncem vsadili na hru bez brankáře, ale risk jim nevyšel. Podruhé v zápase se trefil Lundell, ujel a trefil prázdnou branku. O vítězi bylo v tu chvíli rozhodnuto, ne tak o výsledku. Rusové se nevzdali, ale opět inkasovali při hře bez gólmana. Čtvrtý gól si připsal Pärssinen. Finové skončili na světovém šampionátu po výhře 4:1 třetí.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - finále:
Kanada - USA 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Turcotte (Helleson, Zegras), 21. Zegras (Kaliyev). Rozhodčí: Gouin, Sandlak - Deschamps, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Bez diváků.
Kanada: Levi - Drysdale, Byram, Schneider, Harley, Barron, Guhle, Korczak - Cozens, McMichael, Pelletier - Krebs, Newhook, Quinn - Perfetti, Byfield, Holloway - Tomasino, R. Suzuki, Mercer - Zary. Trenér: André Tourigny.
USA: Knight - Helleson, Sanderson, Faber, York, Thrun, R. Johnson, LaCombe - Kaliyev, Turcotte, Zegras - Caufield, Beniers, Boldy - Brink, Farinacci, Berard - Moynihan, Slaggert, Brisson - Colagnelo. Trenér: Nate Leaman.
Zápas o 3. místo:
Finsko - Rusko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 26. Lundell (Niemelä, Mäntykivi), 42. Petman (Viro, Helenius), 59. Lundell, 60. Pärssinen (Pyyhtiä) - 7. Safonov (Grošev). Rozhodčí: Campbell, Kowalski - Chaput, O'Quinn (všichni Kan.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.
Finsko: Piiroinen - Hatakka, Heinola, Kokkonen, Puutio, Viro, Niemelä, Rajaniemi - Hirvonen, Lundell, Simontaival - Pyyhtiä, Pärssinen, Aku Räty - Mäntykivi, Nikkanen, Lambert - Korhonen, Helenius, Petman - Järventie. Trenér: Antti Pennanen.
Rusko: Askarov - Čisťakov, Muchamadullin, Kňazev, Kirsanov, Byčkov, Čajka - Afanasjev, Chusnutdinov, Podkolzin - Baškirov, Abramov, Amirov - Spiridonov, Safonov, Grošev - Bardakov, Ponomarjov, Činachov. Trenér: Igor Larionov.
Individuální ocenění mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:
Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje):
Brankář: Devon Levi (Kanada),
obránce: Topi Niemelä (Finsko),
útočník: Tim Stützle (Německo).
All Star tým (podle akreditovaných novinářů):
Devon Levi - Bowen Byram (oba Kanada), Ville Heinola (Finsko) - Trevor Zegras (USA), Dylan Cozens (Kanada), Tim Stützle (Německo).
Nejužitečnější hráč: Trevor Zegras (USA).
Přehled medailistů a umístění českého (československého) týmu na MS hokejistů do 20 let: