Olomouc - Opava 4:1Hanáci se po sedmi kolech dočkali výhry, Opava zůstává poslední

25. Daněk 1 : 0
29. Gonzalez 2 : 0
56. Nešický 2 : 1
64. Gonzalez 3 : 1
65. Houska 4 : 1

panČTK

Fotbalisté Olomouce porazili v 16. kole Fortuna ligy na svém hřišti poslední Opavu 4:1 a po sedmi zápasech se dočkali vítězství. Za Sigmu se dvakrát trefil González, po jednom gólu přidali Daněk a Houska. Za hosty snižoval z pokutového kopu Nešický.

Hráči Olomouce se radují z první branky.

Po úvodní vyrovnané dvacetiminutovce domácí hned z první dotažené akce ve 25. minutě skórovali. Nešporův centr propadl k Vepřekovi, kterého vychytal brankář Fendrich, ale míč se odrazil k Daňkovi a osmnáctiletý záložník si připsal premiérový ligový gól v kariéře.

"Za první gól jsem moc rád. Klasicky jsem ho dal hlavou, všechny své první góly dávám hlavou. Nevím, čím to je," řekl Daněk. "Balon letěl dlouho, musel jsem dobře načasovat výskok, abych vyskočil co nejvýš a nikdo mi to nevzal z hlavy," doplnil odchovanec Sigmy.

Olomoučtí hned za čtyři minuty zvýšili. Španěl González se v šestnáctce uvolnil přes bránícího Březinu a o střelou tyčku poslal míč podruhé za Fendricha.

Pablo González (vlevo), autor druhé branky Olomouce.

Ve 43. minutě mohl Opavu vrátil do hry Žídek, ale z rohu hlavičkoval do břevna. Těsně před pauzou šance Slezanů ještě více snížil francouzský obránce Tiéhi, jenž byl vyloučen po druhé žluté kartě.

"Rozhodlo se už v prvním poločase, kdy nám Sigma nedovolila být aktivní v zakládání útoků. Byli na nás nachystaní a důrazní, tak jsme zvolili delší nákopy. Čekali jsme, že budeme úspěšnější, ale Beneš s Hubníkem nám toho moc nepovolili," uvedl kouč B-týmu Opavy Lukáš Černín, který na lavičce zastoupil indisponované trenérské duo Alois Skácel, Radoslav Kováč.

Hosté navzdory oslabení vstoupili do druhého dějství dobře. Kania v pokutovém území spadnul po kontaktu s Hubníkem a rozhodčí pro Opavu nařídil penaltu, kterou v 56. minutě proměnil Nešický.

"Po poločase zase přestaneme hrát, uděláme penaltu a zkomplikujeme si to. Úplně jsem zkameněl, protože nejde nemyslet na to, kolik bodů jsme tu už ztratili," prohlásil olomoucký trenér Radoslav Látal.

Olomoučtí však větší drama nepřipustili. V 64. minutě nejistý Fendrich vyrazil Vepřekovu ránu jen ke Gonzálezovi a ten už měl zblízka snadnou práci. Španělský záložník dnes vstřelil stejně branek jako za předchozích 51 ligových zápasů dohromady.

"González je teď pro nás klíčový hráč, vymýšlí nám útočnou fázi, umí si najít místo v mezihře a dostává se do zakončení. Jen ať mu forma vydrží, protože s ním je momentálně velká spokojenost," ocenil kouč Látal.

Hned za minutu přidal čtvrtý domácí gól Houska přesnou střelou k tyči. Opavští čekání na venkovní vítězství v nejvyšší soutěži prodloužili na 23 duelů. "Doufali jsme, že navážeme na výkon se Spartou, kde jsme na tom byli kombinačně velmi dobře. Dnešní utkání od nás bylo ale po herní stránce slabé," konstatoval Černín.

16. kolo první fotbalové ligy:
Sigma Olomouc - SFC Opava 4:1 (2:0)
Branky: 29. a 64. González, 25. Daněk, 65. Houska - 56. Nešický z pen. Rozhodčí: Lerch - Caletka, Antoníček - Adam (video). ŽK: Breite - Tiéhy, Březina. ČK: 45.+1 Tiéhi. Bez diváků.
Olomouc: Mandous - Radek Látal, Hubník, Beneš, Vepřek (79. Zmrzlý) - González, Breite, Houska (79. Sladký), Chytil (69. Hála), Daněk (79. Yunis) - Nešpor (70. Radič). Trenér: Radoslav Látal.
Opava: Fendrich - Březina, Didiba, Žídek - Mondek (72. Řezníček), Nešický (72. Janjuš), Tiéhi, Hellebrand (73. Večerka), Kania (81. Helešic) - Juřena, Čvančara (46. Schaffartzik). Trenér: Skácel.