Tyčkařský rekordman Duplantis zahájil sezonu výkonem 601 cm

Düsseldorf/Praha

Nejlepší světový atlet loňského roku švédský tyčkař Armand Duplantis hned při prvním letošním startu překonal šestimetrovou hranici. Na halovém mítinku v Düsseldorfu zvítězil výkonem 601 centimetrů. Pak se pokoušel vylepšit i vlastní světový rekord na výšce 619 cm, ale po prvním nezdařeném pokusu soutěž ukončil.

Švéd Armand Duplantis slaví vítězství v Düsseldorfu.

V čele letošních světových tabulek vydržel Duplantis jen pár hodin. Na mítinku ve francouzském Tourcoingu jeho výkon překonal Renaud Lavillenie, který skočil 602 centimetrů. Olympijský vítěz z Londýna a trojnásobný mistr světa v hale vylepšil o sedm centimetrů svůj výkon z páteční soutěže v Karlsruhe.

Přes šest metrů se čtyřiatřicetiletý Francouz dostal po téměř pěti letech. Laťku ve výšce 602 cm zdolal hned napoprvé, o rekord na 620 centimetrech se pak pokoušel neúspěšně.

Jednadvacetiletý Duplantis zvítězil s velkým náskokem před Němcem Torbenem Blechem, který si posunul osobní rekord na 586 cm. Třetí skončil dvojnásobný mistr světa Američan Sam Kendricks výkonem 581 cm.

Soutěž dálkařek vyhrála světová šampionka Malaika Mihambová, která loni začala trénovat pod vedením legendárního Američana Carla Lewise. Nejlepší německá sportovkyně roku 2020 skočila 674 cm stejně jako Švédka Khaddi Sagniaová, kterou porazila díky lepšímu druhému pokusu.