Řež plná předpisů. Podívejte se na jednoduchý přehled pravidel MMA

šel

Možná se to laikům někdy nezdá, ale i drsné MMA má řadu jasná pravidel, která musí zápasníci bez výjimky dodržovat. Ta se mohou lišit v rámci různých promotérských organizací, obecně se však uznává soubor pravidel, která platí v UFC, ale třeba také v rámci českého Oktagonu.

Legenda MMA Anderson Silva.

Smíšená bojová umění (Mixed Martial Arts) je bojový sport, kde zápasníci užívají techniky různých bojových umění (judo, jiu-jitsu, kickbox, apod.), a který měl původně dát odpověď na otázku, který způsob boje je vlastně nejúčinnější.

Nejslavnější a nejprestižnější MMA organizací je bezpochyby americká UFC, zvýšenou popularitu posledních let využívají také další organizace, jako jsou Bellator, Rizin Fighting Federation, M-1 Global nebo ONE FC. Největší českou MMA organizací je Oktagon MMA.

Váhové kategorie

Mužská MMA rozlišuje devět váhových kategorií, ženy zápasí v pěti kategoriích. V zápasech o titul musí zápasníci přesně udržet váhovou kategorii, v netitulových zápasech může být stanovena mírná váhová odchylka.

Váhové kategorie v MMA
Muži
Muší váha (Flyweight)- 56,7 kg (-125lbs)
Bantamová váha (Bantamweight)- 61,2 kg (-135lbs)
Pérová váha (Featherweight)- 65,8 kg (-145lbs)
Lehká váha (Lightweight)- 70,3 kg (-155lbs)
Velterová váha (Welterweight)- 77,1 kg (-170lbs)
Střední váha (Middleweight)- 83,9 kg (-185lbs)
Polotěžká váha (Light Heavyweight)- 93,0 kg (-205lbs)
Těžká váha (Heavyweight)- 120,2 kg (-265lbs)
Super těžká váha (Super Heavyweight)+ 120,2 kg (+265lbs)
Ženy
Slámová váha (Strawweight)- 52,2 kg (-115lbs)

Délka zápasu

Délka zápasu se často v různých organizacích liší, zpravidla však netitulový zápas trvá tři kola po pěti minutách a titulový zápas pět kol po pěti minutách (v japonské organizaci Rizin trvá první kolo deset minut a další dvě pět minut).

Často je pět kol stanoveno i u hlavního zápasu večera, i když se nejedná o souboj o titul.

Rukavice a další oblečení

Zápasníci mohou používat jen schválené MMA rukavice, které váží v rozmezí čtyř až šesti uncí (113 - 170 gramů), každá ruka musí být navíc zalepena chirurgickou lepící páskou. Bandáže se zavazují v šatně v přítomnosti komise rozhodčích.

Kromě rukavic jsou povinné také suspenzory, ženy zase nosí chránič prsou. Další nutností jsou chrániče na zuby. Pokud chránič zápasníkovi vypadne z úst, rozhodčí přerušuje zápas.

Zápasí se bez bot, fighteři nosí jen schválené šortky či trenýrky bez kapes. Zápasníci nesmí mít žádný piercing a velké množství krému nebo oleje na těle. Vazelínu na obličej maže "cutman" před vstupem zápasníka do klece.

Rozhodčí a jejich hodnocení

Zápas rozhodují tři rozhodčí, kteří jsou rozmístěni okolo oktagonu. Rozhodčí každé kolo hodnotí systémem deseti bodů - vítěz kola dostává 10 bodů, poražený sedm až devět. Při remíze dostávají oba zápasníci deset bodů. Rozhodčí hodnotí účinnost chvatů, úderů i obrany.

Během zápasu je v ringu přítomen tzv. ringový rozhodčí, který dohlíží na férovost fightu a který v případě jasné převahy nebo zranění jednoho ze zápasníků ukončuje zápas technickým KO.

Ukončení MMA zápasu

Možnosti ukončení MMA zápasu
Submission (submise)
Zápasník se vzdá fyzicky (tap out)
Zápasník se vzdá verbálně
Knokaut (KO)
Zápasník skončí v bezvědomí po úderu soupeře (KO)
Zápasník má vážné zranění a nemůže pokračovat (TKO)
Rozhodčí zastavuje zápas (TKO)
Rozhodnutí (decision)
Rozhodčí se shodují na vítězi - unanimous decision
Dva rozhočí se shodují na vítězi - split decision
Dva rozhodčí se shodují na vítězi, třetí hlásí remízu - majority dec.
Remíza (draw)
Rozhodčí se shodují na remíze - unanimous draw
Dva rozhodčí se shodují na remíze - majority draw
Každý rozhodčí hlásí jiný výsledek - split draw

Zápasy mohou také skončit diskvalifikací, technickou remízou, technickým rozhodnutím, ztrátou nebo žádným rozhodnutím.