Jablonec - Liberec 2:1Jablonec střídá rivala z Liberce na třetím místě

17. Schranz 1 : 0
52. Rabušic 1 : 1
54. Kubista 2 : 1

Jen jednou v historii porazil Jablonec svého soka z Liberce v obou zápasech v sezoně a před šesti lety skončil třetí. A letos se mu to podařilo podruhé. Po podzimní výhře 3:1 U Nisy přidal i domácí triumf 2:1 a bronzu se výrazně přiblížil i tentokrát. Jablonec poslal v 56. Podještědském derby do vedení Schranz, hosté však dokázali hned po pauze vyrovnat z pokutového kopu. Přímou bitvu o třetí místo pak záhy rozsekl Kubista.

Imad Rondič z Liberce (uprostřed) a (zleva) Vojtěch Kubista a Miloš Kratochvíl z Jablonce.

Aktivněji do zápasu vstoupili hosté, kteří už ve druhé minutě ukázali svou silnou zbraň. Většinu ofenzivních akcí táhli v první půli přes Mosqueru po levé straně, který posílal do vápna hodně centrů. Často jim však chyběla větší přesnost.

Neplatilo to ovšem pro druhou minutu, kdy kolumbijský rychlík přenesl hru na pravou stranu. Perfektně našel Koscelníka, který se dostal do dobré pozice. Dobře proti němu ovšem vyběhl Hanuš a jeho střelu z bezprostřední blízkosti srazil na roh.

Po úvodním tlaku hostů se iniciativy chopili i domácí. Ve 12. minutě po Krobově rohovém kopu výborně hlavičkoval Zelený, jeho střelu však Knobloch vyrazil nad břevno. Jak může být fotbal jednoduchý předvedli zelenobílí v 17. minutě. Hanuš vykopl míč na soupeřovu polovinu a tam dobře zapracoval Doležal. K míči se dostal Jovovič, skvěle vysunul Schranze a ten sám před gólmanem pohotovou střelou na bližší tyč otevřel skóre. Celá akce od výkopu ke gólu zabrala pár vteřin.

Rabušic z penalty nezaváhal

Liberečtí na soupeře vlétli opět hned z kraje druhého poločasu. Nejprve se snažil překvapit Hanuše střelou z dálky Rabušic, Hanuš vyrazil na roh. Chvíli na to pálil ve vápně z úhlu nebezpečně střídající Faško. A ve druhé půli se aktivita hostům vyplatila. Ve 49. minutě zaváhal Hanuš, míč mu na hranici šestnáctky vypíchl Rondič a gólman Jablonce ho fauloval, což potvrdil videorozhodčí. Nařízenou penaltu proměnil Rabušic.

Jakub Považanec z Jablonce a Jhon Mosquera z Liberce (vpravo).

Vyrovnaný stav vydržel jen necelé dvě minuty. Po rohovém kopu ukázkově hlavičkoval na vzdálenější tyč jablonecký odchovanec Kubista, pro něhož šlo o první trefu do sítě Liberce v kariéře v první lize, den po jeho 28. narozeninách.

Liberec výrazně zaměstnal defenzivu domácích dvacet minut před koncem, ale Jablonec se při třech nebezpečných situacích ubránil. Šance na pojištění triumfu měl i Jablonec, v 85. minutě zachránil před Jovovičem reflexivně Knobloch. Gól již nepadl a Jablonec vystřídal Liberec na třetím místě.

24. kolo první fotbalové ligy:
FK Jablonec - Slovan Liberec 2:1 (1:0)
Branky: 17. Schranz, 54. Kubista - 52. Rabušic z pen. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler - Hocek (video). ŽK: Schranz (Jablonec). Bez diváků.
Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (67. Pilař), Kratochvíl (82. Hübschman), Považanec, Jovovič (90.+2 Smejkal) - Schranz (90.+2 R. Hrubý) - Doležal. Trenér: Rada.
Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Jugas, Mikula - Koscelník (64. Pešek), Sadílek, Purzitidis (46. Faško), Mosquera (64. Nečas) - Rondič - Rabušic. Trenér: Hoftych.