MATEMATIKA: Češi mají postup ve vlastních rukou! Rozhodne až závěrečná bitva se Slováky?

Necelých dvacet minut je za stavu 0:2 dělilo už od třetí prohry na MS v Rize, která by sice ještě neznamenala konec šancí na play off, odvála by je ale jen do oblasti teorie. Jenže čeští hokejisté báječným čtyřgólovým obratem ve třetí třetině zničili Švédy, což znamená, že postup do čtvrtfinále turnaje mají ve svých rukou a nemusejí se spoléhat na pomoc ostatních.

Český útočník Jakub Flek jásá poté, co dal čtvrtý gól Švédům.

Svěřenci trenéra Pešána mají po čtyřech zápasech pět bodů za výhry nad Bělorusy v prodloužení a Švédy v normální hrací době. Do konce základní skupiny A skupiny Češi odehrají ještě tři duely - v sobotu proti Velké Británii, v pondělí proti Dánsku a o den později proti Slovensku.

Pakliže národní tým v následujících dvou zápasech splní roli favorita a zvítězí po 60 minutách, dostane se na 11 bodů. To většinou na MS na postup stačí, třeba v letech 2018 a 2019 tomu tak ale nebylo.

A možná to bude i případ letošního MS v Lotyšsku. Kdyby Švédové naplno bodovali ve svých posledních zápasech s Británií, Slovenskem a Ruskem, budou na 12 bodech. Český nároďák by tak musel něco uhrát i na závěr proti Slovákům. Možná by stačil bod (v případě bodové rovnosti s Tre Kronor by měla reprezentace lepší bilanci vzájemných zápasů).

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS v hokeji probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Všechny zápasy skupinové části i play off hostí Riga. Česká reprezentace postoupila ze skupiny A ze třetího místa a ve čtvrtfinále hraje s Finskem, které obhajuje zlato. Češi se budou snažit vylepšit čtvrté místo.

Bude to ještě náročné, ale podstatné je, že Češi se můžou soustředit jen na sebe a nepotřebují pomoc od jiných...