Rusko - Kanada 1:2 PPKanada šokovala Rusko, sborná na MS končí!

Hokejisté Kanady porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Rize favorizované Rusko 2:1 v prodloužení. Utkání historicky nejúspěšnějších zemí na šampionátech rozhodl v 63. minutě útočník Andrew Mangiapane. Kanada se v semifinále utká s USA. Kanaďané na turnaji prohráli první tři zápasy v základní skupině, nakonec ale postoupili ze čtvrtého místa a v play off vyřadili nejlepší tým druhé skupiny. Sborná dnes na turnaji prohrála teprve podruhé.

Hokejisté Kanady se radují z branky proti Rusku

V brance sborné se poprvé na turnaji představil Bobrovskij, posila z Floridy však v první třetině výraznější šanci řešit nemusela. Úvod patřil Rusům, Voronkov však ve 4, minutě Kuempera nepřekonal.

Kanaďané poté srovnali se soupeřem krok, výraznější příležitost si vypracoval jen v 15. minutě Henrique, ze slibné pozice ale přestřelil. Na konci první třetiny měli Rusové výhodu přesilové hry, Kuemper ale vše vyřešil.

Na začátku druhé části si početní výhodu zahráli i zámořští hráči, ani oni se proti bránící čtveřici neprosadili. V polovině základní hrací doby nebezpečně střílel Burdasov, Kuemper ale jeho pokus vyrazil. Bezbrankový stav se změnil až ve 35. minutě, kdy Kameněv vysunul do šance Orlova. Obránce Washingtonu sice sám nezakončil, ale přihrál ještě Timkinovi, který zajistil Rusku vedení.

Ve 45. minutě byl ale vyloučen Tarasenko a Kanada přesilovku využila. Po Brownově přihrávce překonal Bobrovského kapitán Henrique. Další gól ale již ve třetí části nepadl, i když Kanada měla ještě jednu výhodu přesilové hry, souboj dvou velmocí se tak musel prodlužovat.

Hrdinou zápasu se nakonec stal po akci Stechera útočník Mangiapane, který se k týmu připojil až v průběhu turnaje a skóroval již popáté v pátém utkání.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:
Čtvrtfinále (Olympic Sports Centre):
Rusko - Kanada 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Timkin (Orlov, Kameněv) - 46. Henrique (Brown, Comtois), 63. Mangiapane (Stecher). Rozhodčí: Björk, Nord (oba Švéd.) - Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1.
Rusko: Bobrovskij - Zadorov, Něstěrov, Provorov, Gavrikov, Orlov, Zub - Grigorenko, Voronkov, Slepyšev - Burdasov, Karnauchov, Tolčinskij - Tarasenko, Morozov, Barabanov - Švec-Rogovoj, Kameněv, Timkin. Trenér: Valerij Bragin.
Kanada: Kuemper - Stecher, Power, Walker, Ferraro, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Paul, Danforth, Pirri - Foudy, Anderson-Dolan, Hagel - Perfetti. Trenér: Gerard Gallant.