Golfový major US Open vyhrála v rozstřelu mladá Filipínka Sasová

Ženský golfový major US Open vyhrála devatenáctiletá Yuka Sasová z Filipín. V rozstřelu porazila díky birdie na třetí přidané jamce Japonku Nasu Hataokaovou, s níž měla po čtyřech kolech shodné skóre čtyři rány pod par. Američanka Lexi Thompsonová, která šla do finále z prvního místa, čtvrté kolo pokazila a klesla na třetí příčku.

Ženský golfový major US Open vyhrála devatenáctiletá Yuka Sasová z Filipín

Ani Sasové nevyšel start do závěrečného kola, když na úvodních třech jamkách zaznamenala dvě bogey, ale pak se její hra zvedla. "Vzalo mě to. Ale caddie mi říkal, že mě čeká ještě hodně jamek, a že mám hrát jako v předchozích dnech. A věřit tomu," uvedla Satová.

Na hřišti Olympic Clubu v San Franciscu ji celý turnaj povzbuzovala řada krajanů z nedalekého Daly City, kde žije početná filipínská komunita. "Viděla jsem spoustu lidí s filipínskými vlajkami. Měla jsem z toho velkou radost," řekla první filipínská vítězka golfového majoru.

Během turnaje prozradila, že se snaží hrát švih jako bývalá světová jednička Rory McIlroy, který jí pak na sociální síti popřál, ať vyhraje. "Povedlo se, takže díky Rory," smála se Sasová.

Ve věku 19 let, 11 měsíců a 17 dní ovládla turnaj stejně jako v roce 2008 Korejka Pak in-pe, s níž se nyní dělí o pozici nejmladší vítězky US Open. Za triumf inkasovala milion dolarů.

Američanka s českými kořeny Jessica Kordová skončila třicátá, její sestra Nelly neprošla cutem.

Golfový turnaj žen kategorie major US Open v San Franciscu (par 71, dotace 5,5 milionů dolarů):