Bartyová - Suárezová 6:1, 6:7, 6:1Bartyová a Federer ve Wimbledonu postupují, Williamsová končila v slzách

Světová tenisová jednička Ashleigh Bartyová z Austrálie v prvním kole Wimbledonu ztratila set, ale loučící se Španělku Carlu Suárezovou nakonec zdolala 6:1, 6:7, 6:1. Postoupil i osminásobný šampion Roger Federer, švýcarské legendě All England Clubu vzdal Francouz Adrian Mannarino za stavu 2:2 na sety kvůli zranění kolena.

Američanka Serena Williamsová poté, co vzdala kvůli zranění zápas prvního kola Wimbledonu s Aliaksandrou Sasnovičovou z Běloruska.

Kvůli zranění skončil hned v prvním zápase Wimbledon pro Američanku Serenu Williamsovou. Devětatřicetiletá tenistka, jež bojuje o zisk rekordního 24. grandslamového titulu, vzdala za stavu 3:3 v úvodním setu zápas s Aliaksandrou Sasnovičovou z Běloruska.

Program turnaje stejně jako v pondělí komplikuje déšť. Dlouho se hrálo jen na dvou největších kurtech se zatahovací střechou, teprve v podvečer se přerušené zápasy rozběhly i na venkovních dvorcích. Řada naplánovaných duelů ale musela být odložena na středu.

Serena Williamsová vzdala kvůli zranění zápas prvního kola Wimbledonu s Aliaksandrou Sasnovičovou z Běloruska.

Bartyová hrála na trávě poprvé od roku 2019. Pětadvacetiletá favoritka mohla zápas ukončit v druhém setu, v němž ji od vítězství dělily dva míčky, ale Suárezová dotáhla sadu do tie-breaku, který ovládla jednoznačně 7:1. Bartyová získala zpět kontrolu nad zápasem vyhranými prvními 13 výměnami v třetím setu a slavila postup do druhého kola.

Minimálně stejný potlesk jako vítězka si od diváků v All England Clubu vysloužila Suárezová, jež se letos vyléčila z rakoviny a absolvuje rozlučkovou sezonu. "Wimbledon mi dal opravdu skvělý dárek. Nic lepšího než tento den jsem si nemohla přát. Odehrát poslední zápas proti Ash, světové jedničce, na centru pod střechou. Bylo to úžasné, jsem rozhodně nejšťastnější hráčka turnaje," uvedla navzdory porážce Suárezová, jež měla zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin zvané Hodgkinův lymfom.

Devětatřicetiletý Federer získal proti Mannarinovi úvodní set 6:4, vyrovnaný druhý ale ztratil v tie-breaku a i ve třetí sadě měl navrch bojovný Francouz. Dvacetinásobný grandslamový šampion se dostal zpátky do hry hned v úvodu čtvrtého setu, za stavu 4:2 pak Mannarino za základní čárou podklouzl a poranil si vazy v koleně. Set ještě dohrál, ale po jedné výměně páté sady odstoupil.

Švýcar Roger Federer při utkání s Francouzem Adrianem Mannarinem.

"Je to nepříjemné. Ukazuje to, jak jeden úder může změnit zápas, celou sezonu nebo kariéru. Doufám, že se rychle uzdraví. Mohl dneska ten zápas vyhrát, byl na kurtu lepším hráčem," uznal Federer kvalitu soupeře.

Sedminásobná wimbledonská šampionka Williamsová, jež na londýnské trávě naposledy triumfovala v roce 2017, si zranila stehenní sval v pátém gamu při svém podání, kdy ztratila rovnováhu a na trávě podklouzla. Po ošetření v šatně ještě zkusila pokračovat, po jedné z delších výměn ale klesla na kolena a se slzami v očích duel skrečovala.

Američanka Serena Williamsová se v slzách loučila s Wimbledonem.

Čtvrtý nasazený Alexander Zverev nastřílel 20 es, připsal si jen 18 nevynucených chyb a v prvním kole porazil jednoznačně 6:3, 6:4, 6:1 nizozemského kvalifikanta Tallona Griekspoora. V minulých dvou ročnících německý tenista s hráči z kvalifikace ve Wimbledonu vypadl.

Jeho krajanka Angelique Kerberová, vítězka turnaje z roku 2018, porazila na úvod 6:4, 6:3 Srbku Ninu Stojanovičovou. Navázala tak na sobotní triumf na turnaji v Bad Homburgu, kde v posledních dvou kolech porazila Petru Kvitovou a Kateřinu Siniakovou.

O jedno z překvapení prvního kola se postaral Američan Sebastian Korda, který při debutu na londýnské trávě porazil 6:3, 6:4, 6:7, 7:6 turnajovou patnáctku Alexe de Minaura z Austrálie, vítěze přípravného turnaje v Eastbourne. Dvacetiletý syn bývalého českého tenisty Petra Kordy navázal na úspěch své sestry Nelly, která minulý týden vyhrála golfový major a stala se světovou jedničkou.

V druhém kole je pětinásobná šampionka Venus Williamsová z USA. Jednačtyřicetiletá nejstarší hráčka letošního turnaje zdolala 7:5, 4:6, 6:3 Rumunku Mihaelu Buzarnescuovou a navzdory osmi dvojchybám si připsala 90. vítězství v All England Clubu.