ČR - Turecko 70:87Boj o Tokio nezačal dobře. Basketbalisté nenašli recept na Turky prahnoucí po pomstě

Victoria

Docela rychlé vystřízlivění ze smělých plánů. Čeští basketbalisté podlehli v kanadské Victorii na úvod olympijské kvalifikace Turecku 70:87 a soupeři tak vyšla dokonalá pomsta za vyřazení na předloňském MS. Reprezentanti k udržení naděje na účast v Tokiu musí v pátek od 4.35 h našeho času porazit ve druhém utkání základní skupiny Uruguay.

Ondřej Balvín (12) v utkání olympijské kvalifikace s Turky.

Skóre utkání sice otevřel Satoranský trojkou, pak ještě přidal koš Auda, ale záhy přišla turecká odpověď v podobě dvou přesných střel z perimetru. Hrál se velmi intenzivní basketbal, oba celky sázely na rychlý protiútok, ale reprezentantům se moc nedařilo uplatnit výškovou převahu pod košem.

Chyběl tím výraznější příspěvek od pivotů, český kapitán zůstával v zakončení osamocen. Nicméně osmi body v řadě dokázal český tým ještě otočit skóre na 28:26, ale Turci byli v provedení hry daleko přesnější, takže znovu rychle získali vedení na svou stranu.

Závěr druhé čtvrtiny se svěřencům Ronena Ginzburga vůbec nepovedl. Na útočné polovině opakovaně ztráceli míče a v obraně měli velký problém uhlídat tureckou střelbu zdálky, což se promítlo do poločasové ztráty sedmi bodů (38:45).

V polovině třetího dějství se Turecko střelecky tažené Korkmazem dostalo na osm úspěšných trojek ze šestnácti pokusů, naopak česká úspěšnost klesla na třiadvacet procent a co bylo ještě horší, počet ztrát národního týmu v té době vyšplhal už na dvanáct.

Nedařilo se tudíž žádným způsobem dostat soupeře pod tlak, nezafungovala ani častá rotace hráčů, střelecká pohoda opustila i Satoranského, který se docela utavil tím, že prakticky neslezl z palubovky. Dvanáct minut před koncem dostalo skóre už krajně nepříznivou podobu 47:61 a přes usilovnou snahu se české mužstvo, jemuž citelně scházela myšlenka i nápad ve hře, nepřiblížilo blíž než na rozdíl osmi bodů (63:71).

Turek Furkan Korkmaz (vlevo) a český basketbalista Ondřej Balvín.

Veselý se nakonec sice dostal na bilanci 13 bodů a 11 doskoků, ale koncovku duelu jasně ovládl soupeř, jenž se mohl spolehnout na všechny své hvězdy z NBA a v posledních minutách české manko narostlo až na konečný rozdíl sedmnácti bodů.

Turecko, které na úvod skupiny B vyhrálo nad Uruguayí 95:86, čeká v semifinále vítěz duelu mezi Řeckem a Čínou. Češi v případě úspěchu proti jihoamerickému týmu dál narazí na největšího favorita kvalifikaci domácí Kanaďany, kteří už s jistotou ovládli skupinu A díky vítězstvím nad Řeckem (97:91) a Čínou (109:79).

Olympijská kvalifikace basketbalistů ve Victorii – skupina B:
Česko–Turecko 70:87
Nejvíce bodů: Satoranský 15, Veselý 13, Auda 10, Balvín 9, Palyza 6. Bohačík a Peterka po 5 – Korkmaz 20, Mahmutoglu 13, Ilyasova 12, Osman 11, Sanli a Tuncer po 8, Sengun 7, trestné hody 16/12:12/9, trojky 6:12, hráno bez diváků, čtvrtiny 14:17, 24:28, 16:18, 16:24.