Česko - Uruguay 80:79Nakonec velké drama, ale naděje na Tokio ještě žije

Martin KézrSport.czPrávo

Čeští basketbalisté dokázali porazit v olympijské kvalifikaci Uruguay rozdílem jediného bodu 80:79, když sice měli celý zápas ve Victorii navrch, ale koncovka byla nesmírně dramatická a národní tým málem o výhru přišel.

Český basketbalista Ondřej Balvín (vlevo) a Esteban Batista z Uruguaye v zápase olympijské kvalifikace.

Poslední útok patřil jihoamerickému týmu, ale jeho nejlepší střelec Granger naštěstí střelu tři vteřiny před koncem minul. V noci ze soboty na neděli bude příštím soupeřem reprezentace domácí Kanada. Cesta do Tokia povede jedině přes vítězství, a pak i případný úspěch ve finále proti lepšímu z duelu Turecko - Řecko.

Na skalp Uruguaye se české mužstvo dost nadřelo. Přitom po vyrovnané první čtvrtině se povedl českému týmu trhák ve skóre 19bodovou šňůrou během pěti minut druhé části, což znamenalo po čtvrthodině hry slibné vedení 38:22. Reprezentantům v těch chvílích perfektně vycházely rychlý protiútok i střelba zdálky. Skvěle se však zapojil střídající Šiřina, jenž se nebál jít do zakončení.

Uruguay začala stahovat trojkovými koši střílenými po účinných clonách, do poloviny zápasu jich proměnila osm. Soupeři se pak ale zranil jeden z klíčových hráčů Calfani, takže se zdálo, že dvouciferný náskok si české mužstvo uhlídá.

Český basketbalista Patrik Auda v souboji s Mathiasem Calfanim z Uruguaye v duelu olympijské kvalifikace.

Jenže přišly velké chyby, při užší rotaci hráčů se projevilo, že reprezentanti hráli druhý zápas během dvou dnů a Uruguay se devítibodovou šňůrou dostala šest minut před koncem dost nebezpečně na dostřel (73:69). Místo klidného závěru se tak rýsovalo drama.

Bohužel na něj došlo, když Česko v útoku špatně vyřešilo několik dobrých pozic, z čehož se rekrutovaly i časté ztráty. Veselý se nebyl schopný pod košem prosadit, navíc měl problém s fauly. Satoranskému, hrajícímu takřka bez střídání, docházel dech. Podobně nevydržel zápřah v utkání s plnou koncentrací Balvín.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Soupeř v poslední minutě už svou patnáctou trojkou v zápase snížil na 80:77. Vzápětí udělal Bohačík hloupý faul. Proměněné trestné hody Parodiho dostaly skóre na rozdíl jediného bodu a k tomu přišla pod košem už 22. česká ztráta míče.

Uruguay, která od 11. minuty nevedla, najednou měla reálnou šanci na vítězství. Míč se dostal do rukou jejího nejlepšího hráče Grangera, naštěstí obroučkou nepropadl. Se závěrečným hvizdem nastala spíš než česká úleva než nějaká vítězná radost.

Olympijská kvalifikace basketbalistů ve Victorii – skupina B
Česko - Uruguay 80:79
Nejvíce bodů: Satoranský 19, Šiřina 17, Balvín 12, Auda 10, Bohačík 8, Veselý 6– Granger a Fitipaldo po 22, Vescovi 12, Wachsmann 9, Calfani 8, Parodi 4, trestné hody 11/10:9/6, trojky 10:15, hráno bez diváků, čtvrtiny 19:20, 26:17, 22:20, 13:22.