Postup Anglie? Byla lepší, ale je cítit velká pachuť, sudí domácí tlačil, soudí experti

Londýn/Praha

Fotbalová Anglie se topí od středečního večera ve štěstí. V semifinále EURO vyhrála nad Dánskem, přemožitelem družiny Jaroslava Šilhavého, 2:1 v prodloužení a v boji o titul vyzve v neděli Itálii. Anglie ve Wembley přetlačila Dány díky gólu, který padl po sporné penaltové situaci. Kane pokutový kop zahodil, ale v síti skončila jeho dorážka a ostrovní tým slavil. Expertům ale ležela v žaludku penaltová situace. „Angličani byli lepší, ale je tam velká pachuť," shrnul své dojmy ve studiu ČT sport Ivan Hašek, bývalý reprezentant a zkušený kouč.

Anglický fotbalista Raheem Sterling padá k zemi v semifinále EURO v pokutovém území Dánska a sudí nařídil penaltu. Tu sice Kane neproměnil, ale z dorážky vstřelil rozhodující postupový gól.

Anglie se za stavu 1:1 tlačila k brance soupeře, jenže dánská tvrz odolávala. Ve 102. minutě pronikal z pravé strany k dánské svatyni Sterling, namířil si to mezi dva soupeře a následně se zřítil k zemi. Sudí Makkelie nekompromisně ukázal na penaltový puntík, následně situaci ještě zkoumal systém VAR a pokutový kop potvrdil.

Dánové se zlobili marně. Nepomohly protesty, že útočná akce šla přes území, kde ležel na trávníku další míč. Stejně tak arbitr nebral v potaz, že se anglický fotbalista poroučel k zemi velmi ochotně. Míč si na penaltový puntík postavil kanonýr Kane, dánský gólman Kasper Schmeichel jeho ránu vystihl, dorážka ale skončila v síti a rozhodla o postupu Anglie do finále.

„Za mě to penalta nebyla. Jsem zklamaný z VAR, já jsem penaltu neviděl," kroutil hlavou někdejší šéf českého fotbalu Ivan Hašek. „Penalta je, když ji rozhodčí odpíská," dodal zklamaně a zopakoval, že z jeho pohledu se pokutový kop zahrávat neměl. „Rozhodčí se mi nelíbil. Už na konci druhého poločasu ukázal, že nastaví šest minut. Anglie byla v tlaku a on nechal hrát sedm minut," kroutil hlavou nad přízní arbitra ve prospěch domácích. „Sudí tlačil Angličany."

Druhý z expertů, známý fotbalový trenér Martin Hašek, byl podobného názoru. „Chtěl jsem Angličany ve finále, ale nemám radost z toho, jak se tam dostali," znělo jeho první hodnocení ve studiu ČT sport.

I jemu vadilo, že penaltové situaci předcházela akce, kdy byl na hřišti druhý míč. „Sterling ho obíhal a je otázkou, zda neměl rozhodčí přerušit hru. Konzultovali jsme to telefonicky s panem Příhodou (nový šéf rozhodčích) a on říkal, že záleží na tom, zda míč ovlivnil hru. Hlavní rozhodčí to posoudil tak, že ji neovlivnil," konstatoval Martin Hašek s tím, že si někteří dánští fotbalisté zcela jistě mysleli, že arbitr foukne do píšťalky a přeruší hru. „Mohli pod vědomím toho vypnout," dodal.

Dánští fotbalisté marně protestují proti penaltě ve prospěch Anglie v prodloužení semifinále EURO ve Wembley. Rozhodčí Danny Makkelie verdikt nezměnil, posvětil mu jej i VAR.

Hned poté došlo k penaltové situaci, kdy se Sterling dostal ke dvojici Mähle - Jensen. „Sudí nekompromisně ukázal na penaltu, podle VAR došlo ke kontaktu s Mählem, bylo to koleno na koleno. Mně se to zdálo přísné," dodal Martin Hašek.

Měla podle vás Anglie zahrávat v prodloužení semifinále fotbalového EURO proti Dánsku pokutový kop?