Francie - USA 83:76Basketbalisté USA na úvod olympijského turnaje prohráli

Tokio

Basketbalisté USA, kteří v Tokiu usilují o čtvrté zlato z olympijských her po sobě, podlehli v úvodním utkání Francii 76:83. Američané prohráli pod pěti kruhy poprvé od roku 2004 a po sérii 25 výher. Francouzi budou ve středu druhým soupeřem české reprezentace, která dnes ve skupině A zdolala Írán 84:78.

Francouzská radost. Centr Rudy Gobert oslavuje se spoluhráči vítězství nad basketbalisty USA na olympijském turnaji v Tokiu. Francie vyhrála 83:76.

Americký tým kouče Gregga Popoviche nestačil na Francouze na druhém velkém turnaji za sebou, neboť s nimi prohrál i před dvěma lety ve čtvrtfinále mistrovství světa v Číně. Tehdy skončili Američané sedmí, nejhůř v historii, francouzští basketbalisté si pak došli pro bronz.

Šampionům z Pekingu, Londýna a Ria de Janeira nepomohlo ani 18 bodů úřadujícího šampiona NBA Jruea Holidaye. Francii táhl 27 body rozehrávač Evan Fournier. Pivot Rudyh Gobert měl se 14 body a devíti doskoky blízko k double double.

Přestože Američané neprožili ideální přípravu a prohráli během ní s Nigérií a Austrálií, proti Francii měli dobrý vstup do utkání a po sedmibodovém vedení v první čtvrtině odcházeli do kabin v poločase s náskokem 45:37.

Jenže hned po návratu do druhého poločasu "Les Bleus" zahájili velkou stíhací jízdu. Precizní obranou dovolili favoritovi jen 11 bodů a sami jich dali 25. Tým USA se navíc musel dlouho obejít bez své hlavní hvězdy Kevina Duranta, kterému byl už v úvodu třetí čtvrtiny odpískaný čtvrtý faul a hrozilo mu vyloučení. Dvojnásobný šampion NBA a nejlepší hráč soutěže z roku 2014 nezažil povedený duel a trefil jen čtyři z celkových 12 střel.

Američany držel čerstvý šampion NBA z Milwaukee Bucks Holiday, který v úvodních pěti minutách poslední čtvrtiny vstřelil 12 bodů a dostal svůj tým opět do sedmibodového trháku. Jenže ani tuto výhodu Popovichův výběr nevyužil. Díky střelecké formě Fourniera náskok ztratil a vrcholem zmaru byla situace, kdy v závěru za stavu 74:76 minuly americké hvězdy čtyři otevřené střely za sebou.

Francouzi si už v koncovce další triumf nad USA ujít nenechali a stali se po Austrálii druhým týmem, který basketbalovou velmoc porazil podruhé ve dvou letech. Američané si připsali třetí porážku z pěti posledních zápasů.

"Je to něco mimořádného, pořád jsou to Američané, i když Holiday, Middleton a Booker (finalisté NBA) přiletěli do Tokia teprve včera a mají jet lag. Soustředíme se ale na další zápasy. V kabině bylo samozřejmě veselo, ale hráči zůstávají koncentrovaní, což se mi líbí," řekl francouzský kouč Vincent Collet. "Středeční utkání s Českou republikou bude hodně hodně důležité. Turnaj pro nás dobře začal. Musíme mít na paměti, co se nám dnes povedlo," dodal.