Brazílie - Španělsko 2:1 PPBrazilští fotbalisté obhájili olympijské zlato

Zlatá radost. Brazilští fotbalisté obhájili zlaté olympijské medaile. Ve finále turnaje na hrách v Tokiu porazili Španělsko 2:1 po prodloužení gólem střídajícího Malcoma ze 109. minuty.

"Kanárci" na olympiádě vyhráli podruhé a navázali na pět let starý triumf z Ria de Janeiro. Tým z Pyrenejského poloostrova na OH vybojoval třetí stříbro, zvítězit dokázal pouze v roce 1992 v Barceloně.

V Jokohamě otevřel skóre v nastavení prvního poločasu Brazilec Matheus Cunha krátce po neproměněné penaltě spoluhráče Richarlisona. Po hodině hry vyrovnal Mikel Oyarzabal, ale na začátku druhé části prodloužení zápas rozhodl Malcom.

Brazilský fotbalista Claudinho slaví olympijské zlato.

Finále začalo opatrně, postupně však začali mít převahu Jihoameričané. Brankář Unai Simón vyrazil Cunhovu střelu, Richarlison napálil boční síť.

Simón poté ve výskoku fauloval Cunhu a australský rozhodčí Beath po kontrole u videa nařídil penaltu. Nejlepší střelec turnaje Richarlison ale ve 38. minutě zamířil vysoko nad břevno.

Aktivnější Brazilci těsně před pauzou stihli dát vedoucí gól. Po Claudinhově centru kapitán Daniel Alves vrátil míč do šestnáctky a pohotový Cunha zamířil přesně.

Útočník Evertonu Richarlison se šesté branky na turnaji nedočkal ani v 52. minutě, kdy jeho rána po Simónově zákroku skončila na břevnu.

Po hodině hry Španělé hned z první větší šance vyrovnali. Střídající Soler v pokutovém území našel Oyarzabala, jenž tvrdou ranou z voleje nedal gólmanovi Santosovi šanci.

V závěru normální hrací doby mohl tým "La Rojita" dokonat obrat. Centr Óscara Gila se odrazil od břevna, do podobných míst zamířil také v 88. minutě střídající Bryan Gil.

Úvodní část prodloužení moc příležitostí nenabídla, ale ve 108. minutě Brazilci skórovali po odvráceném rohu soupeře. Antony nákopem z vlastní poloviny vyslal Malcoma, ten obehrál Valleja a prostřelil Simóna. Španělé už odpovědět nestihli.

Bronz si už v pátek zajistilo Mexiko vítězstvím 3:1 nad domácím Japonskem.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Fotbal - muži
Finále (Jokohama):
Brazílie - Španělsko 2:1 po prodl. (1:1, 1:0)
Branky: 45.+2 Cunha, 108. Malcom - 61. Oyarzabal. Rozhodčí: Beath - Shchetinin, Lakrindis (všichni Austr.) - Al Marri (Kat.). ŽK: Arana, Richarlison, Cunha, Douglas Luiz - García, B. Gil. Bez diváků.
Brazílie: Santos - Alves, Nino, Diego Carlos, Arana - Douglas Luiz, Guimaraes - Antony (112. Menino), Cunha (91. Malcom), Claudinho (106. Reinier) - Richarlison (114. Paulinho). Trenér: Jardine.
Španělsko: Simón - Ó. Gil (91. Vallejo), García, Torres, Cucurella (91. Miranda) - Zubimendi (112. Moncayola) - Merino (46. Soler), Pedri - Asensio (46. B. Gil), Oyarzabal (104. Mir), Olmo. Trenér: De la Fuente.