Volejbalisté Francie vyhráli olympijský turnaj v Tokiu

Tokio

Volejbalisté Francie vyhráli olympijský turnaj v Tokiu. Zlato, jež je pro ně zároveň i vůbec první medailí pod pěti kruhy, vybojovali po výhře nad Rusy 3:2. Dosavadním maximem Francouzů bylo osmé místo ze Soulu 1988, před pěti lety v Riu de Janeiro skončili devátí.

Francouzští volejbalisté slaví svou první medaili na olympiádě.

Tým ze země galského kohouta vedený jednou z největších postav historie francouzského volejbalu Laurentem Tilliem zvítězil v dnešním velmi dramatickém finále v úvodních dvou setech 25:23 a 25:17, ale pak dvě sady prohrál shodným skóre 21:25. Rozhodnout tak musel tie-break, v němž završili Francouzi cestu za dosud největším úspěchem výhrou 15:12.

Rusové se i posedmé po rozpadu bývalého Sovětského svazu dostali na olympijském turnaji mezi nejlepší čtyřku. Triumfovali ale jen jedinkrát - před devíti lety v Londýně. Vedle toho dosáhli na dvě stříbra a dva bronzy.

Francouzi byli v dosavadním průběhu turnaje jediní, kdo dokázal vzít ruskému týmu alespoň dva sety, když ho ve skupině dokonce porazili 3:1. Přesto byla pro finálový zápas mírným favoritem sborná, dost možná i s ohledem na fakt, že dokázala odklidit z cesty Brazilce.

V souladu s tím také dlouho probíhal i první set. Rusové měli navrch a vypracovali si slibné vedení 22:18, jenže pak už do změny stran vyhráli jen jediný míč. Francii táhli za úspěchem především opětovně skvělý Earvin Ngapeth s celkem 26 body a Trevor Clevenot, jenž bodoval v důležitých chvílích. Zcela vykolejení Rusové prohráli hladce i druhou sadu.

Ve třetím setu vedli Francouzi 13:10, teprve pak se Rusové probudili a vynutili si pokračování. Čtvrtá sada měla podobný průběh a bylo vyrovnáno. Ruský tým nabyl sebevědomí a zdálo se, že už ho může jen těžko něco zastavit.

Do tie-breaku navíc vstoupili Francouzi třemi chybami v řadě, jenže dokázali brzy zareagovat a otočili na 7:6. Pak vedli 10:8, ale do finiše se šlo za stavu 11:11. Mečbol zařídil odvážnou parádou Antoine Brizard, když zahrál místo nahrávky na druhou přes síť. Rusové pak chybovali v útoku a Francouzi mohli začít po dvou a půl hodinách naplno slavit.

Argentinci udolali v dramatickém souboji jihoamerických rivalů Brazilce v rozhodující páté sadě 15:13 a dokonali obrat ze stavu 1:2 na sety. Brazílie vyšla naprázdno poprvé od Sydney 2000, kde skončila šestá. Následně hráli "kanárci" čtyřikrát v řadě finále, z toho dvakrát úspěšně.

Brazilci nastupovali do zápasu v roli favorita, jenže Argentinci dali hned v úvodním setu najevo, jak moc touží po cenném kovu. Vyhráli ho těsně 25:23, když je táhl především skvěle zakončující Facundo Conte, jenž si za první dějství připsal devět z celkových 21 bodů.

Další dva sety ovládli Brazilci shodně 25:20. K vyrovnání jim dopomohla ve druhé sadě úspěšná výzva, kdy video potvrdilo jejich útok jako přesný a místo stavu 18:18 rázem vedli 19:17. Ve třetím setu vedli Argentinci 16:13, jenže v tu chvíli Brazilci zabrali a předvedli skvělý finiš.

Soupeř se ale nevzdal. Ve čtvrtém setu utekli Argentinci ze stavu 6:6 na 15:7 především díky vynikající hře na bloku, kde vynikal zejména Agustín Loser. Výsledkem byla jasná výhra 25:17. V tie-breaku Argentinci rychle získali tříbodový náskok, ale pak o něj přišli a bylo vyrovnáno 12:12. Za stavu 13:13 si ale vypracovali mečbol a symbolicky úspěšným blokem ho zužitkovali Loser a Luciano de Cecco.

Vítěze nakonec nemuselo mrzet ani 22 chyb na servisu. Na bloky vyhrál argentinský výběr 17:10, o vyrovnanosti zápasu vypovídá i celkový poměr bodů 105:103.