Česko - Černá Hora 3:0 Nejdřív drama, pak exhibice. Čeští volejbalisté na ME postupují

Výhrou 3:0 nad Černou Horou po setech 30:28, 25:23 a 25:10 si čeští volejbalisté na ME zajistili postup ze skupiny B do osmifinále šampionátu, které sehrají rovněž v Ostravě. Ještě než dojde na play off, završí domácí reprezentanti účinkování v základní části turnaje ve čtvrtek večer proti dosud neporažené Itálii.

(Zleva) Vojin Ćaćić z Černé Hory, jeho útok brání český trojblok ve složení Jan Galabov, Oliver Sedláček a Michal Finger.

Bylo přece jen znát, že úterní zápas je pro obě mužstva existenční a porážka v něm znamená konec postupových nadějí. První dvě dějství tak dospěla do dramatické koncovky, kterou ale Češi zvládli, a ve třetím setu už to byla jejich parádní jízda. Bouřlivým aplausem ji kvitovaly i dva tisíce diváků v Ostravar Areně.

Ze začátku nervozita hodně dopadala na české hráče, hned šestkrát v prvním setu zkazili servis, měli problém také na síti. Nakonec o osudu prvního dějství rozhodovala až strhující koncovka.

Útok Marka Vukašinoviće z Černé Hory blokují Jan Hadrava a Adam Zajíček.

Oba celky si v ní vybojovaly tři setboly, proměnit ho ale dokázali domácí reprezentanti. Mohlo to přinést uklidnění do jejich řad a skutečně to tak vypadalo, když se při tvrdých a dobře umístěných podáních Vašiny i Sedláčka povedlo utéct na rozdíl šesti bodů. Ani vedení 23:17 ale nestačilo k pohodovému zisku druhé sady.

(Zleva) Luboš Bartůněk, Lukáš Vašina a Jan Hadrava.

Černohorcům se při Štrugarově servisu povedlo uhrát pět bodů za sebou skvělými bloky, když český útok vyzníval zoufale stereotypně. Až zkušený Hadrava dokázal volit účinné zakončení a národní tým byl zase o krok blíž výhře v utkání.

Ve třetím setu dokázali Češi pestřeji útočit a měli rovněž lepší příjem, soupeři odcházely síly i sebedůvěra. Od poloviny setu to byla už naprostá exhibice domácích, kteří sice mohou mít v konečném účtování stejný bodový zisk na konci jako Bělorusko a Bulharsko, kteří spolu sehrají vzájemný zápas ve čtvrtek, ale určitě na skóre a poměr míčů jeden z těchto celků nechají za sebou. Stejně jako Černou Horu, čímž se vejdou do postupující čtveřice z ostravské skupiny.

Libero Milan Moník (uprostřed) v akci.

Po úvodní nečekané porážce s českými volejbalisty vyhráli Slovinci i třetí zápas skupiny B evropského šampionátu v Ostravě. Obhájci stříbrných medailí porazili Bulhary přesvědčivě 3:0 a dotáhli se s devíti body na dosud stoprocentní Itálii. Ta však má před sebou ještě dvě utkání včetně čtvrtečního závěrečného duelu s českou reprezentací.

Do osmifinále projdou z šesti celků čtyři. Společně s ČR hostí ME ještě Polsko, Estonsko a Finsko.