Plzeň - Budějovice 2:1Jihočeši trápili favorita, Plzeň se po vydřené výhře vrací do čela

53. Bassey 0 : 1
69. Řezník 1 : 1
79. Hejda 2 : 1

Fotbalisté Plzně v 8. kole první ligy doma porazili České Budějovice po obratu 2:1 a upevnili si vedení v neúplné tabulce. Viktoria v sezoně nejvyšší soutěže vyhrála sedmé utkání. Na začátku druhého poločasu hosty poslal do vedení Nigerijec Fortune Bassey, mezi 69. a 79. minutou otočili skóre obránci Radim Řezník s kapitánem Lukášem Hejdou. Západočeši tak oslavili vítězně zápas ke 110. výročí založení klubu. Dynamo nebodovalo potřetí za sebou.

Jan Sýkora z Viktorie Plzeň (vlevo)

V základní sestavě plzeňského týmu nastoupil poprvé v sezoně uzdravený záložník Kalvach. Domácí oblékli speciální retro dresy, fanoušci na tribunách symbolicky v 11. minutě předvedli oslavné choreo.

Krátce předtím plzeňský Pernica po rohu hlavičkoval do tyče. V další fázi ale převzaly iniciativu České Budějovice. Domácí hodně chybovali a velké problémy jim dělal především útočník Bassey. Blízko vedoucímu gólu byl Čavoš, který ve 20. minutě trefil tyčku. Poté Bassey v dobré pozici těsně přestřelil. Viktoria si do konce poločasu nevytvořila větší šanci.

Jihočeši vstoupili lépe i do druhého dějství a v 53. minutě otevřeli skóre. Rychlou akci Hory a Van Burena zakončil Bassey výstavní ranou z voleje, která po odrazu o tyč zapadla za bývalého budějovického brankáře Staňka.

Tlak domácích gradoval

Plzeňští se pokusili o rychlé vyrovnání, po hlavičce náhradníka Chorého vyrazil Mosquerovu dorážku Vorel. Hostující gólman poprvé inkasoval v 69. minutě, kdy ho Řezník zblízka překonal přízemní střelou.

Viktoria pak budějovické mužstvo dostala pod velký tlak. Po několika šancích v 79. minutě dokonal obrat Hejda, jenž hlavou využil Sýkorův centr po rohu.

Střelec prvního gólu Plzně Radim Řezník

Dynamo málem vyrovnalo, ale Talověrovu hlavičku na brankové čáře zlikvidoval fantastickým zákrokem Staněk. Plzeňský brankář v nastavení vyrazil i ránu střídajícího Škody.

Západočeši podvacáté za sebou s Budějovicemi v lize neprohráli a zvítězili v devátém z posledních 10 vzájemných zápasů.

8. kolo první fotbalové ligy:
Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 2:1 (0:0)
Branky: 69. Řezník, 79. Hejda - 53. Bassey. Rozhodčí: Petřík - Kotík, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: M. Havel, Beauguel, Pernica, Staněk - Čavoš. Diváci: 9312.
Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda, M. Havel - Bucha, Kalvach (56. Chorý) - Kopic (56. Janošek), Sýkora (90.+2 Čermák), Mosquera (80. Šulc) - Beauguel. Trenér: Bílek.
Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Králik, Talověrov, Novák - Čavoš, Hellebrand (83. Škoda) - Van Buren, Hora (70. Javorek), Mršič (74. L. Havel) - Bassey. Trenér: Horejš.