Teplice - Jablonec 0:4Jablonec uštědřil Teplicím čtyřgólový debakl a je znovu v čele

15. Čížek 0 : 1
37. Lafata 0 : 2
63. Čížek 0 : 3
91. Lafata (penalta) 0 : 4

Teplice

Dostihy v čele tabulky první fotbalové ligy pokračují. Po páteční předehrávce 6. kola jsou znovu ve vedení fotbalisté Jablonce, kteří v severočeském derby na trávníku v Teplicích jasně dominovali a po jednoznačném vítězství 4:0 hodili rukavici pražské Spartě. Na výprask domácích stačili jen dva muži, Čížek a Lafata.

Tepličtí věřili, že potvrdí vzájemnou bilanci, z posledních osmi zápasů totiž vyhrál Jablonec jediný. V pátek ale statistika domácím do karet nehrála a Teplice už pět zápasů čekají na výhru. Spolu s Příbramí jsou navíc nejméně produktivním celkem soutěže a propadnou se zřejmě do bojů o  záchranu. Nespokojení příznivci Teplic se také již hlasitě dožadovali odvolání trenéra Přerosta.

Úvod zápasu přitom nasvědčoval jinému scénáři. Teplice byly aktivnější, tlačily se dopředu a během deseti minut kopaly pět rohů, jenže jim chyběl moment překvapení. Pak se začal osmělovat Jablonec, který nacházel stále větší skulinky v nedůrazné teplické obraně.

A po jednom takovém zaváhání domácích obránců šel v 15. minutě do vedení. Teplický Matula na hranici vápna místo odhlavičkování jen prodloužil za sebe, kde si míč našel Kopic a křížným pasem z pravé strany našel na zadní tyči Čížka, který míč ve skluzu uklidil do sítě.

Jablonec to uklidnilo, držel míč a zkoprnělé domácí hráče dokázal několikrát v pohodě vykombinovat i postupným útokem. To byl i případ 28. minuty, kdy se dostal po Vaňkově sklepnutí na vápně ke střele Čížek a brankář Grigar se musel hodně natahovat, aby míč vyrazil.

Ale i tak se Jablonec dočkal druhého gólu ještě před pauzou. Kovařík si našel před vápnem odražený míč, napálil ho na branku a před Grigarem ještě míč tečoval ve skluzu Lafata.

Diváci vzpomínali na Marečka

V druhé půli se hodně přitvrdilo a Jablonec se zase dostal pod tlak, ale ani největší šance domácí nevyužili, tak jako v 57. minutě. Ostrý centr zleva prošel až na zadní tyč k Vůchovi, který ale ve skluzu překopl. A pět minut nato už Jablonec vedl o tři branky - Čížek si postavil míč ke standardce z levé strany, nártem ho zakroutil na zadní tyč a trefil se naprosto přesně.

Ve zmoklém pátečním večeru a výsledkové bídě Teplických sice dorazily na fotbal jen dvě tisícovky věrných, ale i ti po třetím gólu dali naplno průchod své nespokojenosti. Začali hlasitě volat po vyhazovu trenéra Přerosta a kotel vzápětí začal vyvolávat i jméno někdejšího trenéra Vlastislava Marečka, od jehož smrti uplyne v neděli pět let.

Závěr zápasu přitom nabídl spoustu šancí, i kvůli rozháranosti obou obran - na jedné straně hrozily jablonecké brejky, na druhé zase centry na vysokého Melunoviče, který z nich ale vytěžil jen jedno břevno. Konečnou podobu výsledku pak dala první minuta nastavení, kdy už dobrá třetina diváků odešla - po sražení Třešňáka kopal Jablonec penaltu, kterou proměnil tvrdou střelou doprostřed branky Lafata.

Utkání 6. kola Gambrinus ligy
Teplice - Jablonec 0:4 (0:2)on-line
Branky: 15. a 63. Čížek, 37. a 90.+1 z pen. Lafata. Rozhodčí: Adam - Moláček, Štěrba. ŽK: Ljevakovič, Rosa - Jablonský, Čížek. Diváci: 2058.
Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Rosa, Chovanec - Ljevakovič, Matula (46. Melunovič) - Krátký (46. Vůch), Vachoušek, Podaný - Mahmutovič (83. Jindráček). Trenér: Přerost.
Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Novák, Jablonský - Kopic (81. Třešňák), Čížek (73. Štochl), Loučka, Vaněk (65. Piták), Kovařík - Lafata. Trenér: Kotal.