Teplice - Brno 2:0Dva úniky Mahmutoviče zajistily Teplicím potřebné tři body nad Brnem

61. Chovanec 1 : 0
67. Mahmutovič 2 : 0

Teplice

Fotbalisté Teplic stráví zimní přestávku mimo sestupové příčky. Potřebné tři body jim zajistila v 16. ligovém kole výhra nad Brnem 2:0. Zápas zlomily dva úniky domácího Mahmutoviče - poprvé nahrál Chovancovi, podruhé se trefil sám. Brno přezimuje ve středu tabulky.

Teplický útočník Aidin Mahmutovič se raduje z branky.

Brnu sice chvíli trvalo, než se na severu Čech rozkoukalo, ale pak začalo domácím nepříjemně zatápět. Mohla za to především dobře kombinující a pohyblivá záloha, která rozjížděla rychlé akce. Jednu takovou dokázala obrana Teplic ve 24. minutě odvrátit, ale míč se dostal přímo před branku k Fallovi a gólu zabránila zřejmě jen noha obránce Podaného, který stál tou dobou na malém vápně.

Dvacetiletý Senegalec Fall byl i u druhé velké šance Brna těsně před pauzou. Po chybě domácích se dostal na levé straně k míči a mohl jít úplně sám do vápna, jenže místo toho ještě posunul míč kolmo dopředu na Škodu, který sice míč do sítě dostal, ale to už pomezní rozhodčí mával ofsajd.

Teplice se sice snažily tlačit dopředu, ale moc se tam neprosazovaly a hrozily spíš jen po standardních situacích. Ve 27. minutě mělo Brno hodně problémů s táhlým nákopem na zadní tyč, který přešel do nepřehledného závaru. Ještě nepříjemnější byl Jarolímův roh ve 34. minutě, na nějž si naskočil mladý stoper Lüftner, a Brno uchránil od gólu jen výborný zákrok brankáře Doležala.

Rozhodnutí přišlo po hodině hry

Podobný obrázek hry vydržel i dalších 15 minut po přestávce. Další nebezpečnou šanci zlikvidoval Fallovi dobrým vyběhnutím teplický brankář Grigar, pak na druhé straně trefil po zaběhnutí Jursa boční síť.

Zlomový moment přišel po hodině hry. Brněnský levý bek Pašek se zapomněl na útočném výletu a do vzniklého okénka si naběhl Mahmutovič. Ze strany našel na zadní tyči úplně osamoceného Chovance a Teplice šly do vedení.

Brno pak sice na pár minut zatlačilo, ale žádnou šanci si nevypracovalo a za chvíli mu bylo ještě hůř. Mahmutovič nastartoval za dalším pasem a špičkou kopačky ho dokázal zvednout přes vyběhnutého brankáře Doležala do sítě. Mahmutovič byl tou dobou k neudržení, za chvíli musel jeho další únik zastavit faulem Pernica. Ten sice byl zřejmě posledním hráčem, nakonec byl ale napomenut jen žlutou kartou.

Zatímco za stavu 1:0 byl tlak Brna pro domácí hodně nepříjemný, po druhém gólu už si s ním věděli rady. Vlastně jedinou šanci nabídl Brnu v 76. minutě brankář Grigar, jemuž vypadl lehký míč z rukou, a domácí obrana měla hodně štěstí, že míč neprošel do sítě. Jinak ale hrozily spíš brejky domácích, ale ani krkolomný volej Vachouška před prázdnou brankou už skórem nepohnul.

16. kolo první fotbalové ligy:
FK Teplice - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)
Branky: 61. Chovanec, 67. Mahmutovič. Rozhodčí: Paták - Moláček, Košec. ŽK: Jarolím, Ljevakovič, Jursa - Škoda, Fall, Pašek, Pernica. Diváci: 3318.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner (86. Lukáš), Rosa, Podaný - Jursa, Ljevakovič - Kerič (46. Vachoušek), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (80. Jindráček). Trenér: Ščasný.
Brno: Doležal - Kaufman, Brabec, Pernica, Pašek - Glaser (69. Šíma), Zavadil, Fall, Lutonský (87. Hyčka) - Přerovský, Škoda (78. Stehlík). Trenér: Čuhel.