Brno - Sparta 4:2Kometa Brno otočila zápas se Spartou a je druhá

37. Hruška 2 : 2
49. Petrovický 3 : 2
60. Hořava 4 : 2

Brno

Hokejisté Komety Brno porazili ve 26. kole Tipsport extraligy pražskou Spartu 4:2, když dokázali otočit nepříznivý stav 0:2. Posunuli se tak na druhé místo o skóre před Zlín a vedoucí Plzni se přiblížili na rozdíl čtyř bodů. Klíčovým okamžikem zápasu bylo ve třetí třetině vyloučení sparťanského obránce Davida Kočího na pět minut po faulu na Róberta Petrovického, který v následné přesilovce vstřelil vítěznou branku.

Rozsáhlou marodku sedmi zraněných hráčů Komety rozšířil ještě nemocný brankář Trvaj. Trenér Venera proto neměl jinou možnost, než stejně jako v předcházejících zápasech proti Pardubicím a Liberci hrát pouze na tři útočné řady. Spartě pro změnu oproti poslednímu utkání chyběl brankář Neuvirth, do sestavy se ale vrátil obránce Kočí.

V oboustranně rychlém hokeji sice měli Brňané více střeleckých příležitostí, jediným výsledkem ale byla po tečované ráně tyč. Na přelomu první a druhé třetiny po vyloučení Broše a Rachůnka měli Brňané výhodu přesilovky pět na tři.

Nevyužili ji, naopak Sparta v oslabení vstřelila vedoucí branku. Hovorka vystihl nepřesnou přihrávku soupeře, poslal pohotově do protiútoku Milama, jenž blafákem oklamala brankáře Faltra. Než se stačila Kometa vzpamatovat, tak za pouhých 27 sekund těsně po návratu vyloučeného Ivana Rachůnka přidal po další hrubce domácích hokejistů Pacovský druhou branku.

Žižka nastartoval obrat

Kometa se ale ještě do konce druhé třetiny vzpamatovala. Zvýšila bojovnost i tlak. Kontaktní gól Žižky ve 35. minutě dodal domácím sílu. Soupeře zatlačili do obranného pásma a Jan Hruška přesnou střelou vyrovnal.

Hokejové drama gradovalo v poslední třetině. Nervozita vyvrcholila faulem sparťanského obránce Kočího, který narazil Petrovického na mantinel. Vzápětí vyzval Kočího na pěstní souboj domácí obránce Valábik. Pěstní duel bývalých bitkařů z NHL neměl vítěze. Oba si vysloužili vyloučení na pět minut a do konce utkání, Kočí ještě dostal další trest na pět minut a do konce zápasu za předcházející faul.

V pětiminutové přesilovce Brňané zúročili početní převahu, Holec vybojoval puk za brankou soupeře a Petrovický kotouč protlačil do sítě. Sparta ještě v závěru vyzkoušela hru bez brankáře, vyrovnat se jí ale nepodařilo. Naopak devět sekund před koncem Hořava střelou do prázdné branky pojistil vítězství Brna.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 35. Žižka (Dočekal, Kováčik), 37. J. Hruška (V. Němec, H. Zohorna), 49. Petrovický, 60. M. Hořava (Falter, Kováčik) - 24. Milam (Hovorka, Sičák), 24. Pacovský (J. Hlinka, Sičák). Rozhodčí: Husička, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:5, navíc Valábik na 5 min a do konce utkání - D. Kočí 2x 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci. 7200 (vyprodáno).
Brno: Falter - Kováčik, Žižka, Valach, Malec, Valábik, Bičánek - Dočekal, L. Čermák, M. Hořava - Erat, Petrovický, Holec - H. Zohorna, V. Němec, J. Hruška. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Schwarz - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Vallin, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Sekáč, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.