Olomouc - Ostrava 1:0Olomouc porazila Ostravu a na jaře je stále stoprocentní

21. Doležal 1 : 0

Olomouc

Fotbalisté Olomouce porazili ve 20. kole první ligy Ostravu 1:0 a na jaře jsou nadále stoprocentně úspěšní. O čtvrté letošní výhře rozhodl ve 21. minutě Martin Doležal po kiksu Starého. Hosté dohrávali poslední půlhodinu bez vyloučeného Vomáčky a po pěti zápasech nebodovali. Sigma se v tabulce vyhoupla na druhé místo.

Milan Baroš z Baníku bojuje s Michalem Vepřekem (vpravo) z Olomouce.

Papírový favorit z Hané dal soupeři deset minut na rozkoukání, ale pak vzal taktovku utkání do vlastních rukou. Už v páté minutě zkoušel po ostravské chybě uprostřed hřiště zakončit Doležal, ale míč ze zajímavě vyhlížející situace poslal nad břevno.

Olomouc pak ovládla míč i střed hřiště, ale její územní převahu Ostrava dokázala eliminovat. Do kolen ji poslal fatální kiks. Obránce Starý vracel z levé strany míč zpátky na gólmana Bártu tak nešikovně, že přihrál do běhu ideálně domácímu Doležalovi, který potvrdil střeleckou formu. Sólo na Bártu zakončil přesnou křížnou ranou k tyči a dal čtvrtý gól v posledních pěti zápasech.

Hosté, v jejichž barvách se k ligové premiéře neočekávaně postavil ofenzivní dlouhán z juniorky Staško, se nemohli dostat do hry. Zakrátko po Doležalovi dvěma tisícovkám ostravských fandů za Bártovou brankou znovu zatrnulo, ale technický pokus domácího Pospíšila hostující gólman vytěsnil na roh. Stejný muž v 38. minutě z výhodné střelecké parkety trefil z přímého volného kopu jen zeď.

Baník se z obranné ulity více vysunul po obrátce. Olomouckou obranu v 53. minutě poprvé vážně provětral Baroš a domácí zadák Koutný jeho centr s problémy odvrátil na roh. Domácí však o sobě v ofenzivě pořád věděli lépe. Stačilo další zaváhání Ostravy před vlastním vápnem a Pospíšil po bleskovém výpadu těsně přestřelil.

Ambice Ostravy utrpěly v 59. minutě, když se po stažení unikajícího Doležala druhou žlutou kartou vyfauloval stoper Vomáčka. Baník se i v oslabení snažil být aktivní a nedal se zatlačit. Přesto v 74. minutě přestál velkou příležitost Schulmeistra, jehož ránu vytlačil Bárta nad. Pak měl šanci Baroš, ale na malém vápně tak dlouho kličkoval proti přesile obránců, až o míč přišel.

Olomouc z několika brejků do rozhozené obrany soupeře vedení nepojistila a málem ji to mrzelo v 87. minutě, kdy se po Kukecově hlavičce musel vyznamenat Bárta. Stoprocentní možnost pak v nastavení pokazil ještě domácí Javůrek, ale na domácí výhře se už nic nezměnilo.

20. kolo první fotbalové ligy:
Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:0 (1:0)
Branka: 21. Doležal. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Jiřík. ŽK: Doležal, Pospíšil - Vomáčka, Baroš, Hable. ČK: 59. Vomáčka. Diváci: 7970.
Olomouc: Zlámal - Koutný (74. Varadi), Dreksa, Šindelář, Vepřek - Pospíšil, Hořava, Ordoš - Schulmeister (78. Petr), Doležal, Navrátil (90. Javůrek). Trenér: Pivarník
Ostrava: Bárta - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik, Starý (61. Mach) - Fantiš, Droppa (82. Stožický), Hable, Kukec - Staško (78. Kraut), Baroš. Trenér: Pulpit.