Teplice - Budějovice 4:0Existenční zápas vyhrály Teplice hladce

13. Litsingi 1 : 0
35. Matula 2 : 0
48. Mahmutovič (penalta) 3 : 0
71. Novák (vlastní) 4 : 0

Fotbalisté Teplic v existenčním utkání dvou nejslabších ligových týmů porazili České Budějovice hladce 4:0 a zvýšili svoje naděje na záchranu. Na jaře vyhráli poprvé, naopak hosté po dalším selhání ztrácejí na nesestupové příčky už pět bodů. Hlavním hrdinou zápasu byl Bosňan Mahmutovič, který připravil dva góly a proměnil penaltu. O další branky se postarali Litsingi a Matula, čtvrtá byla vlastní.

Význam zápasu podtrhovalo i to, že Budějovičtí vyrazili na sever Čech už o den dřív. V sestavě jim chybělo distancované trio Řezníček, Lengyel, Mchojan, zato nastoupili tři extepličtí hráči Benát, Hanzlík a Ježdík a na začátku se zdálo, že by to na domácí mohlo platit. Špatně kombinovali, neudrželi míč a sami se dostali několikrát pod tlak. Šanci si ale Budějovice vypracovaly jen jednu. V 11. minutě ji však Machovcovi zmařil brankář Grigar.

Pak se usmálo štěstí na Teplice. Litsingi našel napravo od vápna Mahmutoviče a vzápětí si naběhl na jeho centr a celkem snadno hlavičkoval do sítě. Severočeši skórovali z první střely na branku a vůbec poprvé od loňského listopadu v ligovém zápase vedli, vyhráno ale ještě zdaleka neměli. V 16. minutě nepříjemně střílel z přímého kopu Hora a Grigar v pádu míč jen stěží vytlačil nad břevno.

Budějovice dvakrát trefily brankovou konstrukci

Domácí zápas dostali pod kontrolu až po půlhodině hry, kdy přešli z rozestavení se třemi obránci na klasické 4-4-2. Od té doby už drželi míč mnohem lépe, vyhrávali souboje ve středu hřiště - a převahu dokázali proměnit v další góly. V 35. minutě se protáhl znovu po pravé straně Mahmutovič a zpětnou přihrávkou našel Matulu, který poslal míč přesně pod břevno.

Mahmutovič, nejlepší teplický střelec, dělal hostům i po přestávce velké problémy. Ve 48. minutě se probil přes dva protihráče, ten druhý, Ježdík, ho poslal k zemi a sám Bosňan penaltu bezpečně proměnil. Teplice už se potom do útočení tolik nehnaly, ale stejně vedení ještě s trochou štěstí pojistily. Jindráčkův střílený centr zblokoval stoper Novák tak nešťastně, že míč tečoval přesně do protipohybu brankáře Daňka.

Jihočeši se přitom snažili s výsledkem ještě něco udělat, ale na jejich střely se doslova lepila smůla. V 73. minutě si za obranu naběhl Táborský, přehodil vybíhajícího Grigara, jenže míč jenom škrtl o tyč. A na brankové konstrukci se zastavila i točená střela Hory z přímého kopu v 79. minutě.

23. kolo první fotbalové ligy:
Teplice - Č. Budějovice 4:0 (2:0).
Branky: 13. Litsingi, 35. Matula, 48. Mahmutovič z pen., 71. Novák vlastní. Rozhodčí: Matějek - Kovařík, Kříž. ŽK: Matula, Rosa, Jablonský - Novák. Diváci: 3115.
Teplice: Grigar - Kaufman, Matula, Jablonský - Vondrášek, Ljevakovič (74. Janič), Vachoušek (75. Vůch), Rosa - Litsingi, Mahmutovič (81. Kerič), Jindráček. Trenér: Ščasný.
České Budějovice: Daněk - Ježdík, Novák, Machovec, Hanzlík - Javorek (61. Linhart), Benát - Klesa (55. Malakjan), Rýdel, Hora - Táborský. Trenér: Švantner.