Liberec - Estoril 2:1Bravo, Liberec se drží postupové cesty. V Evropské lize už má čtyři body

15. Šural 1 : 0
45. Leal 1 : 1
62. Kováč 2 : 1

Mají za sebou teprve dva zápasy ve skupině H, přesto fotbalisté Liberce mohou směle pomýšlet na postup v Evropské lize. Po remíze ve Freiburgu doma nezaváhali a porazili čtvrtý tým portugalské ligy Estoril 2:1. O góly se postarali Šural a Kováč, soupeř hrál od 37. minuty o deseti bez vyloučeného Miguela. V dalším kole Slovan 24. října hostí Sevillu, která zatím tabulce skupiny podle očekávání vévodí.

Liberecký záložník Josef Šural oslavuje vedoucí gól nad Estorilem.

Klíčovou bitvu o druhé postupové místo začal Slovan s očekávanými ztrátami. Tedy nejen bez vykartovaného šéfa ofenzivy Rybalky, ale také bez zraněného reprezentanta Kušníra či Huška.

Hned jak se naplnila první čtvrthodinka, Liberec využil předpokladu, že techničtí hračičkové z Estorilu by mohli být zranitelní v obraně. A domácí sehráli gólovou akci parádně, všechna čest. Brankář Kovář vykopl na Sackeyho, který ve středu hřiště posunul míč na Pavelku. Ten ideální kolmicí vyslal do sóla Šurala a gólman Silva neměl na střelu k bližší tyči nárok.

Slovan se tak ocitl v netradiční roli. Celý podzim se trápí s tím, že prospí první poločasy a výsledky zachraňuje až po přestávce. A teď najednou vedl již v 15. minutě! Nemusel se radovat dlouho, hned o čtyři minuty později byla šance Evandra gólová, ale hlavičkoval jen na brankáře. Domácí pak jásali po dorážce Frýdka, druhá branka však kvůli ofsajdu neplatila.

Přesilovka začala pohromou

Čtvrtý tým portugalské ligy hrál hodně romantický fotbal. Na vlastní polovině nechával Liberci hodně místa, směrem dopředu však byl hodně nebezpečný. Jako když Galvao ve 32. minutě tvrdě vypálil a Slovan musel podržet pozorný Kovář. Ve 37. minutě pak liberecké akcie o poznání stouply. Stoper Bruno Miguel sestřelil Frýdka, vysloužil si druhou žlutou kartu a Slovanu začala přesilovka. Mizerně. Jako by se už domácí viděli v kabině, dopřáli ve vápně soustu místa Lealovi a portugalský útočník v poslední minutě první půle vyrovnal.

O přestávce se Liberec oficiálně rozloučil s Jiřím Štajnerem, který Slovanu výrazně pomohl ke dvěma mistrovským titulům. Domácí se ve druhém dějství tlačili vpřed, ani Rabušicův gól však rozhodčí pro ofsajd neuznali.

Výhru trefil kapitán

Převaha domácích však přece jen došla naplnění. Po Frýdkově přímém kopu odvrátili hosté míč ve vápně jen ke Kováčovi, liberecký kapitán tvrdě vypálil a brankář Silva stačil už jen tečovat míč do sítě.

Vyhráno však ještě nebylo, v 82. minutě si druhou žlutou vykoledoval také domácí Sackey a počet hráčů na obou stranách se vyrovnal. Slovan musel první výhru ve skupině vydřít, ale povedlo se.

Evropská liga, skupina H - 2. kolo:
FC Slovan Liberec - Estoril Praia 2:1 (1:1)
Branky: 15. Šural, 62. Kováč - 45. Leal. Rozhodčí: Hansen (Dán.). ŽK: Sackey, Coufal - Bruno Miguel, Goncalo. ČK: 82. Sackey - 37. Bruno Miguel. Diváci: 7500.
Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural (90. Hadaščok), Pavelka, Frýdek, Delarge (77. Kalitvincev) – Rabušic (90. Pimpara). Trenér Šilhavý.
Estoril: Silva - Luiz, Bruno Miguel, Fernandes, Mano - Goncalo, Evandro, Filipe (70. Gerso) - Galvao (62: Tavares), Leal (83. Balboa), Seba. Trenér Marco Silva.