Anglie - Polsko 2:0Anglie, Bosna, Rusko a obhájce Španělsko postoupily na MS

Fotbalisté Anglie, Bosny a Hercegoviny, Ruska a Španělska si jako poslední z evropské části kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa v příštím roce. Angličané porazili Polsko 2:0 a vyhráli skupinu H. Bosna zvítězila v Litvě 1:0 a na závěrečný turnaj postoupila poprvé v historii. Rusům stačila remíza 1:1 v Ázerbájdžánu, aby ovládli skupinu F, na světovém šampionátu si zahrají po 12 letech. Úřadující mistři světa a Evropy Španělé zdolali 2:0 Gruzii a triumfovali ve skupině I.

Kapitán Albionu Steven Gerrard slaví výhru nad Polskem i postup na MS.

Už dříve si účast v Brazílii zajistily z Evropy Belgie, Itálie, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko. Baráž si zahrají Francie, Chorvatsko, Island, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Švédsko a Ukrajina.

Anglie potřebovala k jistotě první příčky porazit Polsko, což se jí podařilo. V Londýně otevřel skóre v závěru první půle Rooney, výhru pojistil v předposlední minutě Gerrard. Ukrajině tak k přímému postupu nepomohl ani drtivý triumf 8:0 v San Marinu.

Španělsko si v Albacete poradilo s Gruzií a díky trefám Negreda a Maty si vedle postupu připsalo i čtvrtou kvalifikační výhru za sebou. Svěřenci trenéra Del Bosqueho ve skupině I udrželi neporazitelnost. Baráž zbyla na Francii, která porazila v Paříži 3:0 Finsko.

Rusko poslal v Baku do vedení už po čtvrthodině hry Širokov. Hosté pak měli výraznou střeleckou převahu, ze které však druhý gól nevytěžili. Přestože Ázerbájdžán v 73. minutě přišel o vyloučeného Medveděva, nakonec vybojoval cennou remízu, kterou zařídil gólem v poslední minutě Džavadov. Portugalsku tak ve skupině F nepomohla ani domácí výhra 3:0 nad Lucemburskem a musí o MS zabojovat v baráži.

Řecko jde do baráže, Dánové mají smůlu

Bosňané měli před zápasem o 17 gólů lepší skóre než Řekové, a tak jim stačila v Litvě jakákoliv výhra. Hosté v Kaunasu dlouho nemohli překonat brankáře Arlauskise a kýžený gól dal až v 68. minutě útočník Ibiševič. Řecku unikl přímý postup jen vinou horšího skóre, protože v zápase pod dohledem českého rozhodčího Kovaříka porazilo Lichtenštejnsko 2:0. Řekové v kvalifikaci popáté za sebou zvítězili bez inkasované branky.

Dánsko deklasovalo v Kodani poslední Maltu 6:0 a v "české" skupině B skončilo druhé. Na Seveřany ale s šestnácti body zbyla pozice nejhoršího celku z druhých míst a do baráže se nedostali. Už jistý vítěz "béčka" Itálie doma remizovala s Arménií 2:2 a zopakovala páteční výsledek z Dánska. Hosté dokonce v Neapoli dvakrát vedli, ale úřadující vicemistři Evropy skóre pokaždé dotáhli. Konečný výsledek stanovil v 76. minutě střídající Balotelli.

Oranjes, Němci i Švýcaři nepoznali porážku

Nizozemsko vyhrálo v Turecku 2:0. Už jistý postupující tak kvalifikaci zakončil s bilancí devíti výher, jedné remízy a se suverénním skóre 34:5. Ze skupiny D postoupilo do baráže Rumunsko po vítězství 2:0 nad Estonskem.

Stejně bodů (28) jako Nizozemsko uhrál i další neporažený celek evropské kvalifikace Německo. Vítěz skupiny C zvítězil na hřišti druhého Švédska vysoko 5:3, přestože prohrával 0:2. Hattrickem se o výhru Němců zasloužil Schürrle.

Neporazitelnost udržel i další známý účastník MS Švýcarsko, které doma zdolalo Slovinsko 1:0. Ze skupiny E si zajistil baráž Island, který remizoval 1:1 v Norsku.

Brankář Plzně Kozáčik nastoupil za Slovensko poprvé od prosince 2006 a v Lotyšsku byl blízko výhry. Domácí zachránili remízu 2:2 až v nastaveném čase. Celý zápas odehrál za hosty i další fotbalista českého mistra Ďuriš, jeho ofenzivní spoluhráč z Viktorie Bakoš naskočil v 56. minutě.

Kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale 2014:
Skupina A:
Jagodina: Srbsko - Makedonie 5:1 (3:0)
Branky: 16. vlastní Ristovski, 19. Basta, 38. Kolarov z pen., 54. Tadič, 73. Ščepovič - 83. Jahovič. Rozhodčí: Trutz (SR).
Brusel: Belgie - Wales 1:1 (0:0)
Branky: 64. De Bruyne - 88. Ramsey. Rozhodčí: Karasev (Rus.).
Glasgow: Skotsko - Chorvatsko 2:0 (1:0)
Branky: 28. Snodgrass, 73. Naismith. Rozhodčí: Hategan (Rum.).
Skupina B:
Bulharsko - ČR 0:1 (0:0)
Neapol: Itálie - Arménie 2:2 (1:1)
Branky: 24. Florenzi, 76. Balotelli - 5. Movsisjan, 70. Mchitarjan. Rozhodčí: Oliver (Angl.).
Itálie: Marchetti - Abate, Astori, Bonucci, Pasqual - Aquilani (73. Rossi), Florenzi (60. Candreva), Pirlo - Osvaldo (54. Balotelli), Montolivo, Insigne.
Arménie: Berezovskij - Mchojan, Harojan, Arzumanjan, Hajrapetjan (63. Hovhannisjan) - Mkrtčjan, Edigarjan (90. Pizzelli) - Özbiliz (78. Sarkisov), Kazarjan, Mchitarjan - Movsisjan.
Kodaň: Dánsko - Malta 6:0 (4:0)
Branky: 8. a 74. Rasmussen, 11. a 39. obě z pen. Agger, 28. Bjelland, 84. Nielsen. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).
Dánsko: Schmeichel - Ankersen, Agger, Delaney, Bjelland - Kvist, Eriksen (53. Kusk), Sloth (65. Andreasen), Larsen - Krohn-Dehli, Rasmussen (75. Nielsen).
Malta: Haber - A. Muscat, Agius, Camilleri, Failla - Herrera (82. Fenech), Briffa, R. Muscat - Mintoff, Schembri - Mifsud.
Skupina C:
Solna: Švédsko - Německo 3:5 (2:1)
Branky: 6. a 69. Hysén, 42. Kacaniklic - 57., 66. a 76. Schürrle, 45. Özil, 53. Götze. Rozhodčí: Collum (Skot.).
Dublin: Irsko - Kazachstán 3:1 (2:1)
Branky: 17. Keane z pen., 26. O'Shea, 78. vlastní Šomko - 13. Šomko. Rozhodčí: Direktorenko (Lot.).
Tórshavn: Faerské ostrovy - Rakousko 0:3 (0:1)
Branky: 17. Ivanschitz, 64. Prödl, 67. Alaba z pen. Rozhodčí: Liany (Izr.).
Skupina D:
Istanbul: Turecko - Nizozemsko 0:2 (0:1)
Branky: 8. Robben, 47. Sneijder. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
Budapešť: Maďarsko - Andorra 2:0 (0:0)
Branky: 51. a 76. Nikolics. Rozhodčí: Stefanski (Pol.). ČK: 88. San (And.).
Bukurešť: Rumunsko - Estonsko 2:0 (1:0)
Branky: 30. z pen. a 81. Marica. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.).
Skupina E:
Bern: Švýcarsko - Slovinsko 1:0 (0:0)
Branka: 74. Xhaka. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).
Oslo: Norsko - Island 1:1 (1:1)
Branky: 30. Braaten - 12. Sigthórsson. Rozhodčí: Tagliavento (It.).
Nikósie: Kypr - Albánie 0:0
Rozhodčí: Bebek (Chorv.).
Skupina F:
Baku: Ázerbájdžán - Rusko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Džavadov - 16. Širokov. Rozhodčí: Mažič (Srb). ČK: 73. Medveděv (Ázerb.).
Coimbra: Portugalsko - Lucembursko 3:0 (2:0)
Branky: 30. Varela, 37. Nani, 79. Postiga. Rozhodčí: Yildirim (Tur.). ČK: 29. Joachim (Luc.).
Ramat Gan: Izrael - Severní Irsko 1:1 (1:0)
Branky: 43. Ben Basat - 72. Davis. Rozhodčí: Duhamel (Fr.).
Skupina G:
Pireus: Řecko - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)
Branky: 7. Salpingidis, 81. Karagunis. Rozhodčí: Kovařík (ČR).
Kaunas: Litva - Bosna a Hercegovina 0:1 (0:0)
Branka: 68. Ibiševič. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).
Riga: Lotyšsko - Slovensko 2:2 (0:2)
Branky: 47. Šabala, 90.+2 Rode - 9. Jakubko, 16. Saláta. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).
Skupina H:
Serravalle: San Marino - Ukrajina 0:8 (0:3)
Branky: 15., 51. a 58. Děvič z pen., 13. a 20. Selezňov, 55. Jarmolenko, 65. Bezus, 90. Mandzjuk. Rozhodčí: Lechner (Rak.). ČK: 57. Palazzi, 90. Della Valle (oba San Marino).
Londýn: Anglie - Polsko 2:0 (1:0)
Branky: 41. Rooney, 88. Gerrard. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).
Podgorica: Černá Hora - Moldavsko 2:5 (0:1)
Branky: 55. z pen. a 90.+1 Jovetič - 29. a 89. Antoniuk, 62. Armaš, 64. Sidorenko, 73. Ionita. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).