Sparta - Karlovy Vary 11:0Sparta zostudila nebohé Vary jedenáctigólovým debaklem, čímž vyrovnala extraligový rekord

52. Ton 11 : 0

Sparta - Karlovy Vary 11:0! Ne, to není bilance těchto týmů z posledních vzájemných zápasů, ale výsledek 18. kola hokejové Tipsport extraligy. Holešovičtí po celý zápas jednoznačně dominovali a konečným výsledkem vyrovnali rekord samostatné české soutěže v nejvýraznějším rozdílu ve skóre. Pražané zvítězili už poosmé za sebou a dál se vyhřívají na čele soutěže.

Karel Kubát (vpravo) ze Sparty oslavuje se spoluhráči čtvrtý gól svého proti Karlovým Varům.

Naděje Karlových Varů na překvapivý bodový zisk na ledě favorita začaly brát za své hned od začátku, v páté minutě totiž využil střelou z levého kruhu přesilovou hru domácích Krejčík. O dvě minuty později sice na druhé straně Pohl trefil tyčku, byl to však první a zároveň poslední záchvěv Západočechů.

Hned z protiútoku se totiž prosadil tečující Klimek a hosté tímto momentem definitivně odpadli. V patnácté minutě Ton po Hlinkově pasu sice orazítkoval tyč, akce ale pokračovala dál, Hlinka znovu našel Tona a sparťanský kanonýr se tentokrát nemýlil. O tři minuty později navíc Sparta zužitkovala i svou druhou početní převahu, když zakončoval Kubát.

To však v první třetině ještě zdaleka nebylo vše. Za dalších třiadvacet vteřin totiž ujel Lukáš Pech s Petrem Kumstátem, tedy ještě v loňské sezóně hráči Karlových Varů, a první jmenovaný překonal gólmana Závorku popáté.

Od druhé třetiny Závorka místo v brankovišti přepustil Vladislavu Habalovi, který si tak připsal teprve druhý start v seniorské extralize. Ten první přišel v letošní sezóně shodou okolností rovněž v souboji se Spartou, který Vary doma prohrály vysoko 1:6. Teď jim však mělo být ještě hůř...

Habal totiž čisté konto udržel necelých čtrnáct minut, když podruhé v zápase skóroval obránce Kubát. Ve 39. minutě navíc přidal sedmý gól střelou do odkryté branky Klimek (rovněž zaznamenal druhou branku), a dvě vteřiny před druhou sirénou zvyšoval na 8:0 Rolinek.

V tu chvíli se jevilo jako vysoce pravděpodobné, že počet sparťanských gólů bude dvouciferný, jak si to svým skandováním přáli domácí fanoušci. Zvlášť když už ve 42. minutě zavěsil Simon. A jubilejní desátý gól skutečně přišel, navíc záhy, ve 44. minutě jej zařídil Tomáš Rachůnek.

V 52. minutě Petr Ton přidal už jedenáctý gól, čímž Sparta vyrovnala extraligový rekord v nejvyšším rozdílu v konečném skóre (v sezóně 1993/94 vyhrála Sparta 13:2 v Pardubicích, v ročníku 2007/08 porazily Karlovy Vary 11:0 Ústí nad Labem).

18. kolo hokejové extraligy:
HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 11:0 (5:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 5. Krejčík (Pech, Kumstát), 8. Klimek (Přibyl, I. Rachůnek), 15. P. Ton (J. Hlinka), 18. Kubát (J. Hlinka, P. Ton), 18. Pech (Kumstát), 34. Kubát (P. Ton), 39. Klimek (I. Rachůnek, Sičák), 40. Rolinek (J. Hlinka), 42. Simon (Kubát), 44. T. Rachůnek (Přibyl, I. Rachůnek), 52. P. Ton (Sičák). Rozhodčí: Kalivoda, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 4:0. Diváci: 6035.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Kubát, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Karlovy Vary: Závorka (21. Habal) - Schusser, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Parýzek, Gulaši - Pohl, R. Hruška, Zaťovič - Zucker, Vachovec, Dlouhý - Hovorka, Roman Vlach, J. Doležal - M. Látal, J. Kverka ml., Kytnár. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.