PAOK Soluň s Necidem postoupil do play off Evropské ligy, dál jde i Sevilla

Fotbalisté PAOK Soluň postoupili do vyřazovací fáze Evropské ligy. Řecký tým se střídajícím českým útočníkem Tomášem Necidem vyhrál na půdě Šachťoru Karaganda 2:0 a po pátém utkání skupiny L má jistou účast v jarním play off. Stejně jako fotbalisté FC Sevilla, kteří v pátém kole "liberecké" skupiny H sice přišli v poslední minutě o domácí výhru nad Estorilem, ale i remíza 1:1 jim stačila.

Tomáš Necid na tréninku fotbalové reprezentace v polské Vratislavi

PAOK potřeboval uhrát minimálně remízu, ale v Astaně nakonec dvěma góly z druhého poločasu zvítězil. V 54. minutě otevřel skóre vlastní brankou obránce Karagandy Džidič, ve druhé minutě nastavení pojistil náskok hostů bek Kitsiu. Až poté přišel na hřišti v rámci taktického střídání Necid.

Postup si ve čtvrtek zajistily také Frankfurt s reprezentačním útočníkem Václavem Kadlecem ve skupině F, Alkmaar ve skupině L, Trabzonspor s Laziem Řím ve skupině J, Lyon s Betisem Sevilla ve skupině I, Genk ve skupině G a Machačkala díky domácí remíze 1:1 s Šeriffem Tiraspol. Utkání skupiny K, které řídil český rozhodčí Libor Kovařík, gólově otevřel v 52. minutě hostující Isa, ale za šest minut za Anži odpověděl Epureanu.

Sevilla začala dobře a v sedmé minutě ji poslal do vedení francouzský útočník Gameiro tvrdou střelou po Reyesově přihrávce. Favorit ale přes několik slibných šancí vedení nepojistil, což ho nakonec mrzelo. Z ojedinělé akce Estorilu se v poslední minutě zblízka prosadil obránce Rúben.

Španělský tým tak v soutěži potřetí za sebou remizoval 1:1 a v závěrečném utkání ve Freiburgu, který zvítězil 2:1 v Liberci, bude ve hře prvenství ve skupině. Před posledním kolem má sevillský tým tříbodový náskok před Slovanem i Freiburgem a v případě konečné bodové rovnosti i lepší pozici v minitabulce než Severočeši.

Jistou účast v jarní části EL měly už po minulém kole Dněpropetrovsk s českými reprezentanty Ondřejem Mazuchem a Janem Laštůvkou, Kazaň, Salcburk, Valencie, Tottenham, Razgrad, Esbjerg a Fiorentina. Známých je tudíž už 18 z 24 postupujících.

Frankfurt výhrou 1:0 v Bordeaux napravil poslední porážku 2:4 na půdě Maccabi Tel Aviv a v soutěži počtvrté vyhrál. V základní sestavě Eintrachtu se gólově neprosadil Kadlec, krátce po jeho vystřídání v 83. minutě ale rozhodl utkání náhradník Lanig.

Další český forvard Zdeněk Ondrášek musel v dresu Tromsö strpět čtvrtou prohru v EL. Norský tým doma podlehl 0:2 Tottenhamu, který naopak naplno bodoval i v pátém utkání ve skupině K. Branky vstřelili v druhé půle Čauševič do vlastní sítě a Dembélé.

5. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
Kubaň Krasnodar - St. Gallen 4:0 (1:0)
Branky: 3. a 71. Melgarejo, 54. Ignaťjev, 90. Kaboré. Rozhodčí: Kakos (Řec.).
Swansea - Valencie 0:1 (0:1)
Branka: 20. Parejo. Rozhodčí: Banti (It.).
Skupina B:
Oděsa - Dinamo Záhřeb 2:1 (0:1)
Branky: 78. Antonov, 90.+1 Didenko - 20. Bečiraj. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).
Ludogorec Razgrad - PSV Eindhoven 2:0 (1:0)
Branky: 38. a 79. Bezjak. Rozhodčí: Rizzoli (It.). ČK: 55. Bruma (PSV).
Skupina C:
Elfsborg - Salcburk 0:1 (0:1)
Branka: 39. Meilinger. Rozhodčí: Tohver (Est.).
Esbjerg - Standard Lutych 2:1 (1:0)
Branky: 18. a 79. Van Buren - 53. De Camargo. Rozhodčí: Balaj (Rum.).
Skupina D:
Kazaň - Maribor 1:1 (1:0)
Branky: 43. Natcho - 86. Mezga. Rozhodčí: Kružliak (Sloven.).
Wigan - Waregem 1:2 (1:1)
Branky: 7. Barnett - 37. Hazard, 88. Malanda. Rozhodčí: Buquet (Fr.).
Skupina E:
Pacos Ferreira - Fiorentina 0:0
Rozhodčí: Šemeulevič (Izr.).
Dněpropetrovsk - Pandurii Targu Jiu 4:1 (1:0)
Branky: 12. Kalinič, 56. Zozulja, 86. Šachov, 89. Kravčenko - 70. Eric Pereira z pen. Rozhodčí: Trattu (Kypr).
Skupina F:
APOEL Nikósie - Maccabi Tel Aviv 0:0
Rozhodčí: Vad (Maď.).
Bordeaux - Eintracht Frankfurt 0:1 (0:0)
Branka: 83. Lanig. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).
Skupina G:
Rapid Vídeň - Thun 2:1 (1:0)
Branky: 17. Boyd, 64. Boškovič - 62. Sadik . Rozhodčí: Gil (Pol.).
Genk - Dynamo Kyjev 3:1 (3:1)
Branky: 17. Vossen z pen., 37. Kumordzi, 40. De Ceulaer - 9. Jarmolenko. Rozhodčí: Gomes (Portug.).
Skupina H:
FC Sevilla - Estoril 1:1 (1:0)
Branky: 7. Gameiro - 90. Rúben. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).
Sestava Estorilu: Vagner - Mano, Tavares, Rúben, Babanco - F. Goncalves (62. Galvao), Goncalo - Carlitos, Evandro (76. Balboa), Sebá (83. Bruno) - Leal. Trenér: Silva.
Skupina I:
Rijeka - Guimaraes 0:0
Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).
Lyon - Betis Sevilla 1:0 (0:0)
Branka: 66. Gomis. Rozhodčí: Marriner (Angl.).
Skupina J:
Legia Varšava - Lazio Řím 0:2 (0:1)
Branky: 24. Perea, 57. F. Anderson. Rozhodčí: Blom (Niz.).
Trabzonspor - Apollon Limassol 4:2 (2:0)
Branky: 23., 61. a 83. Olcan Adin, 25. Aydogdu - 68. Abraham, 80. Sangoy z pen. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).
Skupina K:
Machačkala - Šeriff Tiraspol 1:1 (0:0)
Branky: 58. Epureanu - 52. Isa. Rozhodčí: Kovařik (ČR). ČK: 90.+3 Ricardinho (Šeriff).
Tromsö - Tottenham 0:2 (0:0)
Branky: 63. vlastní Čauševič, 76. Dembélé. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).