Korea - Belgie 0:1Belgičané v deseti zlomili vzdorující Korejce a postupují bez ztráty bodu

78. Vertonghen 0 : 1

Sao Paulo

Se stoprocentní bilancí postupují fotbalisté Belgie ze skupiny H mistrovství světa v Brazílii. Ve čtvrtek slavili třetí vítězství na šampionátu, když po Alžírsku a Rusku porazili i Korejce. Pranic vítězům nevadilo, že bojovali poločas jen v deseti po vyloučení Defoura. V osmifinále narazí na výběr USA. Korejci se s turnajem loučí.

Australský rozhodčí Benjamin Williams ukazuje červenou kartu belgickému záložníkovi Stevenovi Defourovi.

V úvodních minutách bylo patrné, že Korejci potřebují k postupu vítězství, tudíž byli ve srovnání se soupeřem aktivnější, odvážnější a hladovější. Velmi aktivně se pouštěli do napadání belgické rozehrávky, ale vyloženou šanci si nevytvořili.

Zato Belgičané spoléhající na precizní defenzivu a velikou trpělivost mohli udeřit hned z první kloudné akce, když se odražený míč po střele Mirallase dostal k Mertensovi, jenže ten ve stoprocentní pozici z deseti metrů přestřelil.

Korejci pak mohli ztrestat chybu v belgické rozehrávce, když Ki Song-jung zachytil přihrávku na Dembeleho, ale střelu asijského borce skvostně vyrazil Courtois na roh, po němž měli Belgičané velké starosti, ale čisté konto uhájili.

Zkrat Defoura Belgičany nezbrzdil

Před naplněním prvního poločasu pak nepochopitelně Belgičan Defour zajel brutálním šlapákem do Kim Šin-uka a musel předčasně do sprch.

V deseti se Belgičané po obrátce soustředili hlavně na defenzivu. Korejci si postupně vytvořili výraznou převahu, jenže vyloženou šanci si dlouho připravit nedokázali. A když už se ke střele dostali, byl Courtois pozorný. A pokud jej v nedbalkách načapal Son Heung-mina, skončil střílený centr korejského borce na břevně.

Belgičané velmi organizovaným obranným blokem vykrývali prostor a neumožnili soupeři vůbec myslet na ohrožení brankáře Courtoise z bezprostřední blízkosti. A jakmile dostali šanci, snažili se bleskovými výpady ulevit přetížené obraně.

A byť hráli v oslabení, mohli nakonec juchat. Dělovku Origiho zpoza velkého vápna brankář Kim Sung-kju vyrazil jen před sebe a Vertonghen levačkou nemilosrdně napálil míč do sítě - 0:1.

Belgičané v deseti předváděli lepší výkon než do přestávky, kdy byli kompletní. Hazard dokonce mohl náskok navýšit, ale jeho dělovku korejský brankář skvostně vyrazil. Na triumfu evropského týmu pak nic nezměnil ani I Jong, jehož pumelici Courtois bezpečně lapil.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina H:
Korea - Belgie 0:1 (0:0)
Branka: 78. Vertonghen. Rozhodčí: Cream - Anaz, Carrillo (všichni Austr.). ŽK: Hong Čong-ho - Dembele. ČK: 45. Defour (Belgie). Diváci: 61 397.
Korea: Kim Sung-kju - I Jong, Jun Sok-jong, Kim Jong-kwon, Hong Čong-ho - Ki Song-jung, Han Kuk-jong (46. I Kun-ho), I Čong-jong, Son Hung-min (73. Či Tong-won), Ku Ča-čchol - Kim Šin-uk (66. Kim Po-kjong). Trenér: Hong Mjong-po.
Belgie: Courtois - Vertonghen, Van Buyten, Lombaerts, Vanden Borre - Fellaini, Mertens (59. Origi), Mirallas (87. Hazard), Dembélé, Defour - Januzaj (60. Chadli). Trenér: Wilmots.