Federer - Wawrinka 3:6, 7:6, 6:4, 6:4Federer otočil zápas a je v semifinále Wimbledonu. Obhájce Murray končí, Djokovič potřeboval pět setů

Londýn

Švýcarský tenista Roger Federer pokračuje v tažení za osmým wimbledonským titulem. Ve čtvrtfinále zdolal krajana a letošního vítěze Australian Open Stanislase Wawrinku 3:6, 7:6, 6:4 a 6:4 a v semifinále narazí na kanadského bombarďáka Milose Raonice. Ten vystavil ve čtyřech setech stop přemožiteli světové jedničky Rafaela Nadala - australskému překvapení turnaje Nicku Kyrgiosovi. Brit Andy Murray loňský triumf v All England Clubu neobhájí. Třetí nasazený hráč ve čtvrtfinále prohrál s Bulharem Grigorem Dimitrovem 1:6, 6:7 a 2:6. Vítěz se v semifinále utká s nejvýše nasazeným Srbem Novakem Djokovičem, jenž potřeboval k udolání Chorvata Marina Čiliče pět setů.

Roger Federer ve švýcarském čtvrtfinále Wimbledonu proti Stanislasi Wawrinkovi.

Federer dává zapomenout na nevydařený loňský ročník, v němž vypadl už ve druhém kole. V souboji s kamarádem Wawrinkou sice poprvé v soutěži ztratil set a neudržel svůj servis, ale druhou sadu vybojoval v tie breaku a v dalších setech mu stačilo vždy vzít soupeři jednou podání.

Wawrinka se nechal v zápase ošetřit fyzioterapeutem, ale jeho bolestivé grimasy naznačovaly, že bojuje se zdravotním handicapem. Své první čtvrtfinále v All England Clubu prohrál za dvě a půl hodiny, když Federer proměnil pátý mečbol. Bilance vzájemných zápasů vyznívá jasně pro držitele rekordních 17 grandslamových triumfů, který z osmnácti utkání prohrál jen dvě.

Bez Lendla to nešlo

Jedenáctý nasazený Dimitrov potvrdil formu z posledních dnů. Do Wimbledonu přijel s titulem z Queen's Clubu a utkání s britským favoritem měl pod kontrolou. Nastřílel deset es, pětkrát vzal soupeři servis a sám si podání prohrál jen jednou. Do semifinále grandslamového turnaje se probojoval poprvé v kariéře.

"Jsem nadšený. Byl to ten den, kdy se cítíte skvěle od začátku do konce," řekl Dimitrov. "Už při rozehrání jsem měl pocit, že to není on a věřil jsem si. Rozhodl tie break druhého setu."

Murray loni ukončil po 77 letech čekání na britského vítěze wimbledonské dvouhry. Pomohl mu k tomu i bývalý první hráč světa Ivan Lendl, který byl v té době jeho trenérem, ale letos v březnu se rozešli. Murray angažoval jako trenérku Francouzku Amélii Mauresmovou, do loňské formy se ale letos nedostal.

"Začal jsem zápas špatně a dodal jsem mu sebevědomí, které se ho nepustilo celý zápas. Měl jsem šanci vrátit se do zápasu, ale nevyužil ji," litoval Murray. "On hrál od začátku do konce lépe, proto jsem prohrál," dodal.

Djokovič postoupil mezi nejlepší čtveřici ve Wimbledonu popáté za sebou, i když zápas s Chorvatem Marinem Čiličem se pro něj nevyvíjel dobře. První set sice vyhrál hladce 6:1 za 27 minut, ale v dalších dvou sadách byl úspěšnější přemožitel Tomáše Berdycha z třetího kola. Nakonec ale vítěz turnaje z roku 2011 a loňský finalista Djokovič porazil Čiliče i podesáté v kariéře, ve zbylých sadách dominoval shodně 6:2.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon (tráva, dotace 25 miliónů liber):
Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Wawrinka (5-Švýc.) - Federer (4-Švýc.) 6:3, 6:7 (5:7), 4:6, 4:6
Dimitrov (11-Bulh.) - A. Murray (3-Brit.) 6:1, 7:6 (7:4), 6:2
Djokovič (1-Srb.) - Čilič (26-Chorv.) 6:1, 3:6, 6:7 (4:7), 6:2, 6:2
Raonic (8-Kan.) - Kyrgios (Austr.) 6:7 (4:7), 6:2, 6:4, 7:6 (7:4).
Čtyřhra - 3. kolo:
Paes, Štěpánek (5-Indie/ČR) - Rojer, Tecau (11-Niz./Rum.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:4, 7:5.