YB Bern - Neapol 2:0Young Boys v EL porazili Neapol a vedou sparťanskou skupinu

Bern

Fotbalisté Young Boys s obráncem Janem Lecjaksem doma v Evropské lize senzačně porazili 2:0 favorizovanou Neapol a díky nejlepšímu skóre vedou skupinu I. Švýcarský celek má stejně jako pražská Sparta, která uspěla v Bratislavě 3:0, a Neapol po třech zápasech šest bodů. Poslední Slovan má po třech duelech hrozivé skóre 0:10.

Guillaume Hoarrau (vpravo) se raduje se spoluhráči z branky proti Neapoli.

Neapol nastoupila v základní sestavě bez ofenzivních hvězd Higuaína, Hamšíka i Callejóna, což se jí nakonec vymstilo. Švýcarský tým držel s hosty od začátku krok, i když v první půli ho podržel brankář Mvogo, který zlikvidoval střely De Guzmána i Mertense.

Young Boys vstoupili výborně do druhého poločasu. V 52. minutě Hoarau dostal hodně prostoru v šestnáctce a tvrdou střelou otevřel skóre. Trenér Neapole Benítez sice postupně poslal na hřiště Hamšíka, Callejóna i Higuaína, ale vyrovnat nedokázali ani oni. Naopak v nastavení pojistil domácí náskok druhou trefou z protiútoku střídající Bertone.

Sivok byl u premiérového vítězství Besiktase

Reprezentační stoper Tomáš Sivok pomohl Besiktasi k jasnému vítězství 4:0 na půdě Partizanu Bělehrad. Za istanbulský tým se v první půli prosadili Kavlak a Ba, po změně stran zvýšili Özyakup a Töre. Besiktas ve skupině C poprvé naplno bodoval.

Dněpropetrovsk podlehl Karabachu 0:1 a ve skupině F je s jediným bodem poslední. Za ukrajinské mužstvo odehrál celý zápas obránce Ondřej Mazuch, brankář Jan Laštůvka zůstal tradičně na lavičce. Zápas v Kyjevě jako hlavní rozhodčí pískal další Čech Libor Kovařík.

Útočník Jan Rezek odehrál za Apollon Limassol celý zápas v Mönchengladbachu, kde musel strávit debakl 0:5. Lille s obráncem Davidem Rozehnalem na lavičce doma remizovalo 0:0 s Evertonem a ve skupině H uhrálo třetí nerozhodný výsledek.

Premiérovou výhru v Evropské lize zaznamenal také Tottenham, který v Londýně rozstřílel Asteras Tripolis 5:1. Hattrickem se blýskl mladý útočník Kane, dvakrát přesně mířil Argentinec Lamela. Fiorentina vyhrála díky Vargasově trefě na hřišti PAOK Soluň 1:0 a bez ztráty bodu a inkasovaného gólu kraluje skupině K.

3. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
Villarreal - FC Curych 4:1 (1:1)
Branky: 6. Cani, 57. Vietto, 60. Bruno Soriano, 71. G. Dos Santos - 43. Schönbächler.
Mönchengladbach - Apollon Limassol 5:0 (1:0)
Branky: 11. a 67. Traoré, 56. Hrgota, 83. Herrmann, 90.+1 T. Hazard.
Skupina B:
FC Bruggy - FC Kodaň 1:1 (0:0)
Branky: 90.+2 Vázquez - 89. Amartey.
FC Turín - HJK Helsinky 2:0 (1:0)
Branky: 35. Molinaro, 58. Amauri.
Skupina C:
Partizan Bělehrad - Besiktas Istanbul 0:4 (0:2)
Branky: 18. Kavlak, 45. Ba, 52. Özyakup, 54. Töre.
Tottenham - Asteras Tripolis 5:1 (2:0)
Branky: 13., 76. a 81. Kane, 30. a 66. Lamela - 89. Barrales. ČK: 87. Lloris (Tottenham).
Skupina D:
Salcburk - Dinamo Záhřeb 4:2 (2:0)
Branky: 14., 43. a 52. Alan, 49. André Ramalho - 81. Ademi, 89. Henríquez.
Celtic Glasgow - Astra Giurgiu 2:1 (0:0)
Branky: 78. Ščepovič, 79. Johansen - 81. Enache
Skupina E:
PSV Eindhoven - Panathinaikos 1:1 (1:0)
Branky: 43. Depay - 87. Karelis. ČK: 89. Bruma (PSV).
Estoril - Dynamo Moskva 1:2 (0:0)
Branky: 90.+5 Yohan Tavares - 52. Kokorin, 80. Žirkov.
Rijeka - Feyenoord Rotterdam 3:1 (0:0)
Branka: 63., 71. a 76. z pen. Kramarič - 66. Toornstra.
Skupina H:
Krasnodar - Wolfsburg 2:4 (0:1)
Branky: 51. Granqvist z pen., 86. Wanderson - 46. a 80. De Bruyne, 37. vlastní Granqvist, 64. Luiz Gustavo.
Lille - Everton 0:0