Nadal - Smyczek 6:2, 3:6, 6:7, 6:3, 7:5Nadal udolal kvalifikanta až po pětisetové bitvě! Šarapovová musela odvracet mečboly

Melbourne

Na pokraji vyřazení se ocitla ve 2. kole grandslamového Australian Open ruská tenistka a nasazená dvojka Maria Šarapovová. Vítězka turnaje z roku 2008 v souboji s krajankou Alexandrou Panovovou, až 150. hráčkou žebříčku WTA, musela odvracet dva mečboly, ale napínavý závěr zápasu zvládla a nakonec postoupila po výhře 6:1, 4:6 a 7:5. Velké trápení prožil i třetí nasazený Rafael Nadal, který postoupil až po pětisetové bitvě se 112. hráčem světa Timem Smyczkem z USA, jehož zdolal až po více než čtyřech hodinách 6:2, 3:6, 6:7, 6:3 a 7:5. I dvojka mužského pavouka a další favorit Roger Federer musel otáčet souboj s Italem Simonem Bolellim, po prohraném prvním setu však dostal Švýcar utkání pod očekávanou kontrolu. Zcela hladce naopak prošel do 3. kola dvouhry Brit Andy Murray, jenž si poradil s domácím Marinkem Matosevicem 6:1, 6:3 a 6:2.

Ruska Maria Šarapovová byla v utkání s krajankou Alexandrou Panovovou blízko vyřazení z Australian Open.

Šarapovová sice v souboji s kvalifikantkou zahájila podle očekávání, ale pak měla problémy se servisem, ve druhé sadě ho dvakrát ztratila, a drama vrcholilo ve třetím dějství. Panovová vedla už 4:1, poté 5:3 a za stavu 5:4 měla dva mečboly, které ale její mnohem ostřílenější a tituly ověnčená bývalá světová jednička odvrátila excelentními forhendovými údery k čáře. Vyrovnala na 5:5 a zlomené soupeřce už nedala šanci.

"Byla jsem ve třetím setu dva brejky dole a jediné, co mi zbývalo, bylo udržet míč ve výměně," řekla Šarapovová. "Podávala dobře a neměla jsem šanci, ale pak se mi povedlo pár servisů vrátit a výměny vyhrát. Ona začala pochybovat, což bylo důležité. Myslím, že na konci to byla právě hlava, která rozhodla," řekla.

Pětadvacetiletá Panovová, která hrála poprvé 2. kolo na grandslamu, řekla, že při mečbolech neměla šanci. "Vytáhla skvělé údery, dva vítězné míče. Co jsem mohla dělat? Ona je velká bojovnice a šampiónka," prohlásila Panovová.

Nadal měl problémy

Třetí nasazený hráč a vítěz z Melbourne z roku 2009 Nadal už prohrával s hráčem z kvalifikace Timem Smyczekem 1:2 na sety a Američana porazil až v pěti setech 6:2, 3:6, 6:7, 6:3 a 7:5 po čtyřech hodinách a 12 minutách.

"Nebyl jsem v ideální pohodě. Byl to z mé strany tenhle večer velký boj, ale snažil jsem se hrát svoji hru a jít míč po míči," řekl na kurtu Nadal, který podstoupil loni v listopadu operaci slepého střeva a letos zatím nehraje v oslnivé formě.

Po relativně jasné první sadě Nadal další dva sety ztratil. Až 112. hráč světa Smyczek trápil Španěla drtivým forhendem a dobrým podáním. Čtvrtý set Nadal získal díky jedinému zisku servisu soupeře, který ale stále držel s favoritem krok.

V jedenácté hře závěrečné sady Nadal prorazil Američanovi servis a šel podávat na vítězství. Za stavu 30:0 ohlásil rozhodčí aut, ale Smyczek lajnového opravil a umožnil Nadalovi opakovat první podání. "Tim je opravdový džentlmen. Tohle by za stavu 5:6 v pátém setu a po čtyřech hodinách hry udělal málokdo," ocenil Nadal.

Španěl i díky gestu soupeře pak vedl 40:0, ale první tři mečboly nevyužil. Až při tom čtvrtém uspěl, klesl radostí na kolena a opřel hlavu o zem, jako kdyby vyhrál celý turnaj. Jeho příštím soupeřem bude přemožitel Lukáše Rosola Izraelec Dudi Sela. Naposledy Nadal na grandslamu otočil nepříznivý vývoj zápasu z 1:2 na 3:2 před čtyřmi lety. Tehdy v 1. kole antukového Roland Garros porazil Johna Isnera.

Černý den Slováků

Srbský tenista Viktor Troicki, přemožitel Jiřího Veselého z 1. kola úvodního grandslamového turnaje roku, přehrál 26. nasazeného Argentince Leonarda Mayera 6:4, 4:6, 6:4 a 6:0 a v pátek vyzve ve 3. kole Tomáše Berdycha. Dál jde i Jaroslava Švedovová z Kazachstánu, jež v 1. kole vyřadila Lucii Šafářovou.

Smůlu měl naopak Slovák Martin Kližan, jenž za stavu 1:2 na sety musel kvůli problémům s dýcháním vzdát utkání s Portugalcem Joaem Sousou. Vypadl i Kližanův krajan Lukáš Lacko, který nestačil na turnajovou desítku Bulhara Grigora Dimitrova, a černý den slovenských barev podtrhly Magdaléna Rybáriková s Annou Karolínou Schmiedlovou.

Sestry Williamsovy zrušily čtyřhru

Favorizované sestry Serena a Venus Williamsovy se na poslední chvíli odhlásily ze čtyřhry na Australian Open a nebudou v Melbourne usilovat o pátý společný titul. Pořadatelé to oznámili bez udání důvodu před jejich zápasem proti španělsko-kazašské dvojici Anabel Medinaová, Jaroslava Švedovová.

Americké sestry si deblovou trofej z Melbourne odvezly v letech 2010, 2009, 2003 a 2001, celkem na grandslamech získaly společný titul třináctkrát a třikrát také vyhrály olympijský turnaj. V pavouku je nahradily Irina Falconiová s Petrou Martičovou a prohrály dvakrát 3:6.

V úterý Serena i Venus snadno vyhrály své zápasy v 1. kole dvouhry, další je čekají ve čtvrtek.