Skandál: v Černé Hoře nedohráli. Stoprocentní jsou Angličané. A také Slováci!

Obří skandál! Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy mezi Černou Horou a Ruskem zůstalo nedohrané. Nejprve bylo hned v úvodu přerušeno poté, co brankáře hostů Igora Akinfejeva zasáhla světlice do hlavy. Německý rozhodčí Deniz Aytekin po pár desítkách sekund odvedl hráče do šaten, pak se pokračovalo, ale problémy neustávaly... V dalších utkáních vítězili vcelku hladce favorité. Slováci porazili Lucembursko 3:0. Se stoprocentní bilancí vedou po pěti duelech skupinu o tři body před Španělskem. Nic opět neztratili ani Angličané.

Konflikt mezi fotbalisty Černé Hory (v červeném) a Ruska.

Světlice přerušila zápas v Černé Hoře

Konflikt mezi hráči Černé Hory a Ruska, předcházející předčasnému ukončení zápasu.

Světlice přilétla směrem k ruské reprezentační jedničce už přibližně po dvaceti sekundách po výkopu. Brankář CSKA Moskva nakonec opustil hřiště na nosítkách se zafixovanou krční páteří a podle agentury Reuters se z hlediště zdálo, že utrpěl vážné zranění.

K přerušení duelu sudí ve složité situaci při ošetřování brankáře sáhnul ve chvíli, kdy běžela čtvrtá minuta, ale po zhruba půlhodinové pauze se pokračovalo. Kouč Ruska Fabio Capello otřeseného Akinfejeva, který zamířil do nemocnice, nahradil Jurijem Lodyginem.

"Doufám, že bude v pořádku," uvedl na Akinfejevovu adresu lékař UEFA Slobo Mandič, podle kterého byla fixace páteře hlavně preventivním opatřením.

Se zpožděním začal druhý poločas, v jednu chvíli se dokonce zdálo, že fotbalisté se na trávníku už neobjeví.

V 66. minutě Rusové kopali diskutabilní penaltu, Roman Širokov ji ale nedal, gólman Vukašin Polekšič vystihl směr střely a uchránil čisté konto. Jenže pak se to znovu domácím divákům i hráčům obou týmů poněkud vymklo z rukou. Podle informací agentury Reuters zřejmě i tuto potyčku vyprovokovala pyrotechnika, která zasáhla jednoho z hráčů hostů.

Zápas byl přerušen a později už ukončen. To vše v 68. minutě. Sudímu Aytekinovi, který opakovaně v minulosti předváděl na hrací ploše dostatek autority, se nepovedlo tento divoký zápas dovést do 90. minuty. Jisté je, že pro Černohorce takhle kvalifikace bude poněkud dražší.

Není to první velký skandál v tomto kvalifikačním cyklu. V podzimním zápase Srbsko - Albánie došlo k předčasnému ukončení poté, co vznikly nepokoje, když nad plochou létal dron se zavěšenou vlajkou tzv. Velké Albánie.

Kozáčik potřetí s čistým kontem

Slováci po dalším úspěchu vedou tabulku skupiny C před úřadujícími evropskými šampióny ze Španělska, kteří zdolali 1:0 Ukrajinu.

Slováci šli za vítězstvím nad Lucemburskem na stadiónu v Žilině už od začátku. Do vedení je poslal v 10. minutě útočník Adam Nemec, když dorazil míč odražený od břevna. Ještě do poločasu se trefili také Vladimír Weiss a Peter Pekarík. Brankář Viktorie Plzeň Matúš Kozáčik udržel v kvalifikaci potřetí čisté konto.

Španělé v souboji o druhé místo porazili doma v Seville Ukrajince zásluhou branky Álvara Moraty, který po přihrávce Kokeho skóroval obloučkem. Na domácí půdě tak svěřenci trenéra Vicenta Del Bosqueho neprohráli třicátý soutěžní zápas za sebou.

Vedení pod Královcovým dohledem zařídil Rooney

Další jasnou porážku utrpěla ve skupině E Litva, která podlehla ve Wembley Anglii 0:4. Domácí poslal do vedení už v 6. minutě z dorážky kapitán Wayne Rooney, těsně před poločasovou přestávkou zvýšil vedení v utkání řízeném českým sudím Pavlem Královcem Danny Welbeck.

Náskok Anglie po pauze ještě zvýraznili Raheem Sterling a útočník Tottenhamu Harry Kane, který při svém debutu v národním týmu skóroval po minutě na hřišti a v této sezoně má na svém kontě už třicet branek.

"Albion" vede se stoprocentní bilancí tabulku skupiny E o šest bodů. Oba jeho nejbližší pronásledovatelé, kteří mají shodně devět bodů, rovněž vyhráli - Slovinci si poradili 6:0 se San Marinem a Švýcaři 3:0 s Estonskem.

Ve skupině G potvrdili role favoritů Rakušané a Švédové. Lídr skupiny G Rakousko vyhrál 5:0 v Lichtenštejnsku, skandinávský tým si poradil 2:0 s Moldavskem díky dvěma brankám Zlatana Ibrahimovice. Tomu na první gól nezvykle "nahrál" brankář Ilie Cebanu, když ho odkopem trefil do hlavy, od níž se míč odrazil do sítě.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:
Skupina C:
Skopje: Makedonie - Bělorusko 1:2 (1:1)
Branky: 9. Trajkovski - 44. Kalačev, 82. Bordačev. Rozhodčí: Taylor (Angl.).
Žilina: Slovensko - Lucembursko 3:0 (3:0)
Branky: 10. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík. Rozhodčí: Studer (Švýc.).
Sevilla: Španělsko - Ukrajina 1:0 (1:0)
Branka: 28. Morata. Rozhodčí: Cakir (Tur.).
Londýn: Anglie - Litva 4:0 (2:0)
Branky: 6. Rooney, 45. Welbeck, 59. Sterling, 73. Kane. Rozhodčí: Královec (ČR).
Lublaň: Slovinsko - San Marino 6:0 (1:0)
Branky: 10. Iličič, 49. Kampl, 50. Struna, 52. Novakovič, 73. Lazarevič, 89. Ilič. Rozhodčí: Drachta (Rak.).
Lucern: Švýcarsko - Estonsko 3:0 (2:0)
Branky: 17. Schär, 27. Xhaka, 80. Seferovic. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).