Nizozemsko - Turecko 1:1Nizozemci vyrovnali na poslední chvíli, Island stíhá Čechy

Podobně jako český tým zachránili nizozemští fotbalisté až chvíli před koncem domácí remízu v úvodním letošním utkání kvalifikace o Euro 2016. Proti Turecku se Oranjes dlouho trápili v zakončení, nakonec jim k výsledku 1:1 pomohla šťastná trefa Klaase Jana Huntelaara. Naopak bez problémů v Kazachstánu zvítězil Island a v tabulce skupiny A stíhá vedoucí Čechy.

Nizozemci sice byli po většinu utkání lepším týmem, na obranu Turků v čele se skvělým brankářem Babacanem ale recept dlouho nenacházeli. Už v úvodní půlhodině měli domácí několik šancí, jenže Depay ani Sneijder neuspěli. Naopak Burak Yilmaz dokázal v 37. minutě s pomocí teče obránce překonat nizozemského brankáře Cillessena.

Ve druhé půli vsadili hosté na pevnou obranu. A ačkoliv svěřenci Guuse Hiddinka hrozili, Narsingh, Afellay ani Willems ve velkých šancí neuspěli. Alespoň bod nakonec Nizozemcům zachránil další šťastnou tečí Huntelaar, kterého do zad trefil Wesley Sneijder. Nizozemský kapitán proti Turecku odehrál svůj 112. reprezentační start. Více jich už v nizozemském dresu nasbíral jen brankář Edwin Van der Sar (130), stejně jako Sneijder má další legenda Frank de Boer.

Nizozemsku patří v tabulce třetí místo, na první český tým ztrácí v polovině kvalifikačního cyklu šest bodů. Pouze o bod už zaostává za Čechy Island, který přivezl tři body z Kazachstánu za výhru 3:0.

Hosté o výhře v Astaně rozhodli už v prvním poločase. Nejprve se trefil veterán Eidur Gudjohnsen, který v reprezentačním dresu nastoupil poprvé od listopadu 2013. Útočník anglického Boltonu využil špatné rozehrávky domácího brankáře Sidělnikova, po níž mu míč připravil Gudmundsson.

Druhou branku přidal po půlhodině hlavou po standardní situaci Bjarnason. Domácí výběr sice v druhém poločase trefil zásluhou Abdulina tyč, snížit se mu však nepodařilo. Naopak v nastaveném čase dal druhý gól v zápase Bjarnason.

Jedinou ztrátou Islandu tak po pěti zápasech zůstává prohra s českým týmem, na který se po svém sobotním vítězství bodově dotáhl, což ovšem platilo jen do chvíle, než Pilař zajistil remízu s Lotyšskem.

Zářil Bale

Ve skupině B Wales vyhrál 3:0 v Izraeli a vystřídal jej v čele tabulky. V Haifě zářil především Gareth Bale, který se podílel na prvním gólu Aarona Ramseyho a poté sám vstřelil další dva. Záložník Realu Madrid dal čtyři ze sedmi velšských kvalifikačních branek.

"Byl to souboj o první místo, takže výsledek je naprosto úžasný," neskrýval Bale nadšení. "První poločas byl náročný, hodně jsme se naběhali, ale v druhé půli jsme ukázali, jak dobrý tým jsme. Jsme v kvalifikaci ve výborné pozici, ale čeká nás ještě hodně práce," dodala velšská hvězda.

Krok s prvními dvěma týmy drží také Belgie, která si pěti góly poradila s Kyprem. Vysoko vyhrála také Bosna a Hercegovina, v Andoře se třikrát trefil kanonýr Edin Džeko a zajistil svému týmu první výhru v kvalifikaci.

Ve skupině H zůstává po vysoké výhře 5:1 nad Norskem na prvním místě Chorvatsko. Seveřané v Záhřebu nastoupili v základní sestavě s šestnáctiletým Martinem Ödegaardem, který tím v evropské kvalifikaci stanovil nový věkový rekord.

Chorvatům pomohla i remíza Itálie v Bulharsku (2:2). Finalisté posledního mistrovství Evropy sice v Sofii rychle vedli, jenže během čtvrt hodiny dokázal domácí tým skóre otočit. A Italové na vyrovnání i přes velký tlak čekali až do 84. minuty, kdy se ve svém prvním reprezentačním zápase prosadil útočník Éder.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:
Skupina A:
Astana: Kazachstán - Island 0:3 (0:2)
Branky: 32. a 90.+1 Bjarnason, 20. Gudjohnsen.
Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, Sigurdsson, Skúlason - Bjarnason, Gunnarson (72. Hallfredsson), Sigurdsson, Gudmundsson - Sigthórsson (70. Bödvarsson), Gudjohnsen (84. Finnbogason). Trenér: Lagerbäck.
Kazachstán: Sidělnikov - Gurman (66. Kuantajev), Vorotnikov, Abdulin (80. Ščetkin), Logviněnko, Sujumbajev - Islamchan, Tagybergen, Smakov, Nurgalijev (56. Konysbajev) - Tažimbetov. Trenér: Krasnožan.
Praha: ČR - Lotyšsko 1:1 (0:1)
Amsterdam: Nizozemsko - Turecko 1:1 (0:1)
Branky: 90.+2 Huntelaar - 37. Yilmaz.
Nizozemsko: Cillessen - Van der Wiel, De Vrij, Martins Indi (77. Willems), Blind - Wijnaldum (46. Narsingh), N. De Jong (63. Dost), Sneijder - Afellay, Huntelaar, Depay. Trenér: Hiddink.
Turecko: Babacan - Gönül, Aziz (69. Gülüm), Hakan, Erkin - Tufan, Topal, Inan, Töre - Yilmaz (79. Kazim), Sen (61. Calhanoglu). Trenér: Fatih.
Haifa: Izrael - Wales 0:3 (0:1)
Branky: 50. a 77. Bale, 45.+1 Ramsey. ČK: 52. Tibi (Izrael).
Andorra la Vella Andorra - Bosna a Hercegovina 0:3 (0:1)
Branky: 13., 49. a 62. Džeko.
Brusel: Belgie - Kypr 5:0 (2:0)
Branky: 21. a 66. Fellaini, 35. Benteke, 67. Hazard, 80. Batshuayi.
Záhřeb: Chorvatsko - Norsko 5:1 (1:0)
Branky: 30. Brozovič, 54. Perišič, 66. Olič, 87. Schildenfeld, 90.+4 Pranjič - 81. Tettey. ČK: 74. Čorluka (Chorvatsko).
Baku: Ázerbájdžán - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 4. D. Gusejnov, 90.+2 Nazarov.
Sofia: Bulharsko - Itálie 2:2 (2:1)
Branky: 11. Popov, 17. Micanski - 4. vlastní J. Minev, 84. Éder.