Olomoucký půlmaraton ovládli Keňané

Olomouc

Pět a půl tisíce běžců svádělo boj s časem. Místo: Olomouc. Akce: Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2015. Vítězem se stal Keňan Josphat Kiprop Kiptis, který doběhl v čase 1:00:21, to je jenom čtyři vteřiny za rekordem závodu. Nejlepší z českých závodníků Jan Kreisinger na něj ztratil pět minut a 29 sekund. Čas 1:05:50 je i tak nejlepší český výkon v historii olomouckého závodu.

Olomoucký půlmaraton - vítěz mužské kategorie Josphat Kiptis z Keni.

Rekord závodu pokořila nejrychlejší vytrvalkyně světa Mary Keitanyová, která zaběhla olomouckou trať za 1:06:38. Jedenáctá skončila domácí Petra Kamínková, která časem 1:17:44 porazila o deset sekund další čtyřicátnici Ivanu Sekyrovou.

Na startu byl i olympijský šampión Stephen Kiprotich s nedávným světovým rekordmanem Wilsonem Kipsangem. Hlavní hvězdy závodu však na nejlepší nestačily. Nedávný držitel světového rekordu v maratonu Kipsang doběhl až pátý s téměř dvouminutovou ztrátou na Kiptise. Olympijský vítěz v maratonu z Londýna Kiprotich z Ugandy obsadil desáté místo.

Běžeckou výstroj si do Olomouce zabalili i účastníci seriálu Fast Foot. Nejlepší z nich - trenér Jakub Bína, Jan Tuna a René Kujan doběhli do cíle v čase zhruba 1 hodina a 36 minut.

Závod loni zcela změnil svoji trasu, která má v současnosti pouze jedno kolo a kromě centra města zavedla běžce i do jeho severní části. Vytrvalci vyběhli z Horního náměstí a půlmaratón je postupně zavedl k dómu sv. Václava, kostelu Panny Marie Sněžné a sv. Mořice, do Smetanových sadů a i k Vojenské nemocnici. Po 21,0975 kilometrech se vrátili zpět na Horní náměstí.