Belgie - Litva 76:74Belgický rozhodující koš ani video nepotvrdilo, sudí ho uznali. Parker vstoupil do historie

Francouzský basketbalista Tony Parker se stal nejlepším střelcem v historii mistrovství Evropy. Při výhře 69:66 nad Polskem zaznamenal 16 bodů a nové maximum posunul na 1046 bodů. Dosavadním rekordmanem byl s 1030 body Řek Nikolaos Galis, který zářil v 80. letech.

Třiatřicetiletý Parker patří mezi největší hvězdy evropského basketbalu i mezi nejlepší hráče v NBA, kde čtyřikrát slavil titul. Startuje už na osmém mistrovství Evropy, během nichž zatím odehrál 62 zápasů. V minulém duelu proti Bosně a Hercegovině Galisův rekord vyrovnal a dnes proti Polsku ho už v první čtvrtině překonal. Nakonec byl nejlepším střelcem utkání a dovedl Francii k těsné výhře, když dal poslední čtyři body týmu.

Parkera momentálně může na prvním místě historických tabulek ohrozit jen Němec Dirk Nowitzki, který na něj ztrácí 33 bodů a má zápas k dobru.

Basketbalisté Belgie na mistrovství Evropy překvapivě porazili obhájce stříbrných medailí Litvu 76:74, jejich rozhodující koš muselo potvrdit video. Matt Lojeski dopíchl míč současně s klaksonem a rozhodčí nebyli schopni sami určit, zda to stihl včas. Dokonce ani z opakovaných záběrů nebylo možné přesně určit, zda koš padl před vypršením časového limitu, sudí ho ale uznali.

Litva přitom začala dobře a ve druhé čtvrtině vedla už o 13 bodů. Pak ale Belgii začaly vycházet střely za tři body a hlavně zásluhou Lojeskiho ještě do poločasu vyrovnala. V poslední části začala Litva vše hrát přes hvězdného pivota Jonase Valančiunase, kterého Belgičané nedokázali ubránit. Valančiunas zaznamenal 25 bodů a 12 doskoků.

Už se zdálo, že si Litva výhru pohlídá, jenže v posledních dvou minutách dovolila Belgii šňůru 8:0 a obrat skóre. Nejprve inkasovala dvě trojky, následně sama nevyužila šanci na rozhodující střelu, Belgičané rychle zaútočili a nájezd Sama Van Rossoma dopíchl Lojeski.

"Hlavní chyba byla, že Kalnietis střílí pět vteřin před koncem. To byla hloupost," rozčiloval se trenér Litvy Jonas Kazlauskas.

Belgičané museli ještě tři minuty nervózně čekat, až rozhodčí jejich cennou výhru potvrdí a následně mohli začít slavit. Naladili se tak vítězně na středeční souboj s Českou republikou.

"Bylo to dlouhé, byli jsme nervózní. Trvalo to tři minuty, ale nám to přišlo jako deset. Na konci ale byly dva body a důležité vítězství," radoval se belgický pivot Maxime De Zeeuw, který bude od nové sezony oblékat dres Nymburku. "Já sice klukům kvůli zranění nemohl pomoci, ale hráli skvěle, ukázali srdce a odhodlání bojovat za naši zemi. Bylo to neuvěřitelné. Je mi ctí, že jsem mohl být u tohoto vítězství a součástí tohoto týmu alespoň na lavičce," dodal.

Až v úplném závěru se rozhodoval i duel Ruska s Finskem, kterému zařídil vítězství 81:79 tři vteřiny před koncem Petteri Koponen. Rusko prohrálo i třetí zápas ve skupině A a hrozí mu, že nepostoupí do play off.

V dalším utkání skupiny D Estonsko udolalo Ukrajinu 78:71 a po dvou jasných porážkách se vrátilo do boje o postup. Naopak Ukrajina má se třemi prohrami už minimální šanci.