Gutová si triumfem v obřím slalomu v Lienzu upevnila vedení v SP

Lienz

Lara Gutová ze Švýcarska vyhrála obří slalom v Lienzu a zvýraznila vedení v celkovém hodnocení Světového poháru před Lindsey Vonnovou. Americká hvězda rychlostních disciplín závod nedokončila. Gutová o dvanáct setin sekundy porazila Tinu Weiratherovou z Lichtenštejnska, třetí skončila německá lyžařka Viktoria Rebensburgová. České reprezentantky Kateřina Pauláthová a Martina Dubovská nepostoupily z prvního kola.

Švýcarská lyžařka Lara Gutová vyhrála obrí slalom v Lienzu.

Gutová útočila na 16. titul v kariéře a čtvrtý v sezóně z druhého místa po první jízdě, po níž ztrácela jen dvě setiny na Slovinku Anu Drevovou. Ta usilovala o svůj životní výsledek, ale sedmé místo z minulého týdne v Courchevelu nevylepšila, protože ve finále upadla.

Čtyřiadvacetiletá Švýcarka zároveň převzala vedení v disciplíně. Dosavadní jedničce Evě-Marii Bremové z Německa nestačilo k udržení v čele ani čtvrté místo. Gutová má nyní o osm bodů více, v celkové klasifikaci zvýšila náskok na Vonnovou na 158 bodů. V této sezóně vyhrála vedle obřích slalomů v Aspenu a Lienzu také sjezd a superkombinaci ve Val d'Isére.

"V obřím slalomu se teď cítím výborně, jde mi to. Musím se snažit, aby to tak pokračovalo," radovala se Gutová, jež v Lienzu protrhla letitou smůlu. Startovala tu už popáté a dosud nikdy nepronikla ani do druhého kola - třikrát nedokončila první jízdu a při premiéře v roce 2007 byla diskvalifikována.

Pauláthová na body nedosáhla

"Včera jsme si přečetla, že tohle je oblíbená trať (zraněné) Anny Fenningerové, tak jsem si pomyslela, že to chci vyhrát pro ni," jmenovala Gutová rakouskou obhájkyni velkého křišťálového glóbu a dvojnásobnou vítězku z Lienzu, jež přišla o celou sezónu kvůli zranění kolena.

Pauláthová marně bojovala o první body v sezóně. Se startovním číslem 39 byla po své jízdě 29., ale z elitní třicítky vypadla a na 37. místě ji od postupu dělilo 24 setin. Dubovská obsadila 51. místo.

Zrušené závody lyžařek se pojedou v Zauchensee

Rakouské středisko Zauchensee převezme pořadatelství rychlostních závodů Světového poháru lyžařek, které se měly 9. a 10. ledna uskutečnit ve Svatém Antonu. Pojede se tam nejprve v pátek nezvykle dvoukolový sjezd, protože sněhové podmínky ani v náhradním dějišti neumožňují připravit plnohodnotnou trať, v sobotu pak bude na programu superobří slalom.

Pořadatelé ve Svatém Antonu museli v neděli odříct závody kvůli nedostatku sněhu. Rakouský lyžařský svaz a mezinárodní federace FIS ale avizovali, že se pokusí najít ve stejném termínu jiného organizátora.