Djokovič - Federer 6:1, 6:2, 3:6, 6:3Djokovič se nenechal rozhodit, v Melbourne si zahraje o rekordní šestý titul

Melbourne

Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál nad Švýcarem Rogerem Federerem 6:1, 6:2, 3:6, 6:3 a je pošesté ve finále Australian Open. Vítěz duelu, který byl pokládán za předčasné vyvrcholení mužské dvouhry v Melbourne, bude v neděli hrát s úspěšnějším z druhého semifinále, v němž v pátek nastoupí Kanaďan Milos Raonic a Brit Andy Murray.

Novak Djokovič jásá, po souboji s Rogerem Federerem je zase ve finále Australian Open.

Osmadvacetiletý Djokovič může na prvním grandslamovém turnaji sezóny získat už šestý triumf, čímž by vyrovnal rekord open éry domácího Roye Emersona. Všech pět dosavadních finálových startů na Australian Open v titul proměnit dokázal.

Federer ožil jen na chvíli

Federer stačil světovou jedničku jen mírně přibrzdit ve třetím setu, jinak se hrálo v Srbově režii. "Můj rytmus, načasování, všechno bylo od začátku trochu mimo. On toho dokázal využít a hodně, hodně dlouho dneska předváděl skvělou hru," uznal kvality soupeře Federer.

"Snažím se užívat si to," lebedil si po vcelku jasné výhře suverén tenisové současnosti. Zprvu to vypadalo na mimořádně rychlou záležitost. Federer se nestačil pořádně ani rozhlédnout a prohrával 0:2. To vše jen za 55 minut. "První dva sety byly dokonalé, celkově jsem předvedl docela solidní výkon," říkal Srb.

Federer se opět těšil větší přízni diváků, kteří se ho snažili vyburcovat. Ve třetím setu odvrátil brejkbol a za stavu 3:2 ve svůj prospěch v parádním gamu sám poprvé soupeři vzal servis. Pak přes tři setboly došel i k zisku sady. Ale Djokoviče to nevykolejilo.

V osmé hře čtvrtého setu, který se už hrál pod zataženou střechou, Djokovič znovu Federera přetlačil a následně čistou hrou dopodával k postupu do pátého grandslamového finále za sebou. Po dvou hodinách a 19 minutách proměnil první mečbol a strhnul tak ve svůj prospěch i bilanci vzájemných duelů - 23:22.

Teď má dva dny volna. "To je samozřejmě plus," poznamenal Djokovič s tím, že si coby televizní divák nenechá ujít zítřejší druhé semifinále.

Williamsová smetla Radwaňskou

Jen něco málo přes hodinu potřebovala Serena Williamsová na překonání další překážky. Polku Agnieszku Radwaňskou porazila 6:0, 6:4 a je ve finále. Na Australian Open už posedmé, celkově ji v sobotu čeká boj o 22. titul na některém z grandslamových turnajů. Hrát v něm bude s německou tenistkou Angelique Kerberovou, která v druhém čtvrtečním semifinále porazila Britku Johannu Kontaovou 7:5, 6:2.

Čtvrtá nasazená Polka v prvním setu světové jedničce nevzdorovala takřka vůbec, prohrála za pouhých 20 minut. Ve druhém se Radwaňská zvedla, ale na obrat to nestačilo. Za 64 minut bylo hotovo.

"Vycházelo to. Jsem rozechvělá z postupu do dalšího finále a mám pocit, že lépe hrát nemůžu," řekla Williamsová.

Při svém zatím suverénním tažení turnajem neztratila ani set, soupeřkám nechala jen 26 gamů. Nejvíce se nadřela při rozjezdu s Italkou Giorgiovou (6:4, 7:5).

Čtyřiatřicetiletá Williamsová předchozích šest finálových účastí vždy proměnila v titul. Případným triumfem by vyrovnala zápis Němky Steffi Grafové, která drží rekord open éry - celkem 22 grandslamových vítězství.

Kerberová bude bojovat o první grandslamový titul

Kerberová bude hrát své vůbec první grandslamové finále. "Johanna (Kontaová) tu zažila skvělé dny, asi toho ještě dost v kariéře dokáže, musela jsem proto předvést maximální výkon," komentovala sedmá nasazená Němka souboj s Britkou, která byla překvapením turnaje a také usilovala o premiérový postup do závěrečného utkání grandslamového turnaje.

A souboj s Williamsovou? "Těším se. Nic víc přece nemůže být než grandslamové finále s jedničkou," pravila osmadvacetiletá Kerberová. "Nemám nic, co bych v tomto utkání mohla ztratit. Věřím, že budu hrát dobře. A třeba před zápasem přijde i povzbuzující sms od Steffi (Grafové)," dodala.