Ayanaová na olympijské desítce překonala letitý světový rekord, triumf Číny v chůzi

Rio de Janeiro

Hned první finálová disciplína atletických soutěží na olympijských hrách v Riu de Janeiro přinesla světový rekord. V běhu na 10 000 metrů deklasovala konkurenci Etiopanka Almaz Ayanaová, která v sólovém závodu dosáhla času 29:17,45 minuty a překonala o 14 sekund světový rekord Číňanky Wang Tün-sia z roku 1993. Dvojnásobným čínským triumfem skončila na OH chůze mužů na 20 km. Po bronzu z Londýna vybojoval zlato Wang Čen před krajanem Cchaj ce-linem.

Etiopanka Almaz Ayanaová vytvořila v Riu nový světový rekord na 10 000 metrů.

Čtyřiadvacetiletá Ayanaová, úřadující mistryně světa na pětce, vylepšila své dosavadní osobní maximum z letošního června téměř o 50 sekund a vybojovala první olympijskou medaili v kariéře. "Znamená to pro mě všechno. Je to splněný sen, nikdy jsem si nepomyslela, že se to stane," řekla.

Poprvé za sedm let se běžkyně na desítce dostaly pod hranici 30 minut a v pátek byly hned čtyři. Výkon Ayanaové nadchl i bývalou britskou vytrvalkyni Paulu Radcliffeovou. "Když jsme viděla ten světový rekord v roce 1993, nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím. A Ayanaová ten čas naprosto smetla. Nejsem si jistá, jestli to mohu pochopit," řekla BBC světová rekordmanka v maratónu.

Světová rekordmanka: Mým dopingem je trénink a Ježíš

Ayanaová hned po závodě odrážela podezření, že by za jejím velkým zlepšením mohly být zakázané podpůrné prostředky. "Mým dopingem je trénink a Ježíš. Jsem křišťálově čistá," uvedla.

K letitému světovému rekordu Wang Tün-sia se přiblížila i druhá Keňanka Vivian Cheruiyotová, která za ním výkonem 29:32,53 zaostala o necelou sekundu. Úřadující mistryně světa na desítce vylepšila bronz z Londýna. Třetí doběhla další Etiopanka Tiruneš Dibabaová, jíž se po dvouleté mateřské pauze nepovedlo navázat na triumfy z předchozích dvou her. Útěchou jí vedle bronzové medaile může být i nový osobní rekord 29:42,56.

Kromě světového rekordu Ayanaové padl v rychlém závodě také kontinentální rekord zásluhou šesté Američanky Molly Huddleové. Běžkyně vytvořily celkem osm národních rekordů a 18 z 35 závodnic v cíli si zlepšilo osobní maximum.

Ayanaová se v Riu de Janeiro představí ještě na své oblíbenější pětikilometrové trati, na které je úřadující mistryní světa. V červnu se na čtyři sekundy přiblížila světovému rekordu, který drží Dibabaová. Pokud by Ayanaová získala vytrvalecký double, stala by se teprve druhou ženou, které se to na olympiádě podařilo. V Pekingu 2008 to dokázala Dibabaová.

Dvojnásobným čínským triumfem skončila chůze mužů na 20 km. Po bronzu z Londýna vybojoval zlato Wang Čen před krajanem Cchaj ce-linem, kterého porazil o 12 sekund. Na olympijském trůnu vystřídal jiného čínského chodce Čchen Tinga, který tentokrát skončil hluboko v poli poražených. Kvůli vyloučení ruských atletů z her chyběli v závodě zástupci tradiční chodecké velmoci, kteří se v minulých letech postarali také o řadu pozitivních dopingových nálezů.

Carterová zmemožnila Adamsové hattrick

Americká koulařka Michelle Carterová překazila v Riu Valerii Adamsové vítězný olympijský hattrick. Povedlo se jí to v poslední sérii, v níž vytvořila nový americký rekord výkonem 20,63 metru. Novozélandskou hvězdu porazila o 21 centimetrů, třetí skončila Anita Mártonová z Maďarska (19,87).

Jednatřicetiletá Adamsová vedla finále od prvního pokusu a od druhé série pořadí dominovala výkonem 20,42. Byla jedinou finalistkou s dvacetimetrovým vrhem, dokud se v poslední sérii nepostavila do kruhu Carterová a životním pokusem závod nerozhodla. Nejlepším mezinárodním výsledkem třicetileté Carterové dosud byl bronz na loňském mistrovství světa.

Adamsová byla v úvodním dnu soutěží už druhou atletkou, jež neúspěšně usilovala o vítězný hattrick. V běhu na 10 000 metrů skončila až třetí Etiopanka Tiruneš Dibabaová. Ve hře o historický zápis zůstaly už jen česká oštěpařka Barbora Špotáková a jamajská sprinterka Shally-Ann Fraserová-Pryceová, jež dnes vyhrála úvodní kolo rozběhů na stovce časem 10,96.

Už v kvalifikaci diskařů přišel o šanci obhájit zlato z Londýna Němec Robert Harting. Trojnásobný mistr světa, kterého v posledních dvou letech provázely zdravotní potíže, po dvou neplatných pokusech hodil jen 62,21 m. K postupu mu scházelo 47 centimetrů. Ve finále bude pouze sledovat, jak si povede jeho bratr Christoph, který postoupil snadno ze třetího místa.