Kar. Plíšková - Kerberová 3:6, 6:4, 4:6Plíšková skončila těsně pod vrcholem! Triumf na US Open slaví Kerberová

Česká tenistka Karolína Plíšková se svého prvního velkého grandslamového vítězství nedočkala. V sobotní napínavé finálové bitvě na US Open podlehla Angelique Kerberové po více než dvou hodinách ve třech setech 3:6, 6:4 a 4:6. Němka přerušila jedenáctizápasovou vítěznou šňůru Plíškové, vrátila jí porážku z finále v Cincinnati a po Australian Open i finále Wimbledonu nastupující světová jednička získala svůj druhý letošní i kariérní grandslamový titul.

Poražená finalistka US Open Karolína Plíšková (vlevo) a vítězka Angelique Kerberová.

Z newyorských kurtů v týdnu vyprovodila Venus i Serenu Williamsovy. Česká jednička ale nevstoupila do nejdůležitějšího zápasu své dosavadní kariéry ideálně a ztratila hned první podání. Kerberová hrála přesnější údery a vyvarovala se nevynucených chyb, zatímco na kontě Plíškové přibývaly. Němka nabídnutou šanci využila a úvodní set získala za 40 minut hladce 6:3.

Zvrat nastal ve druhém setu, který byl o poznání vyrovnanější a místy nabídl krásný ženský tenis. V sedmé hře Plíšková prolomila servis své protivnice a dočkala se prvního brejku zápasu. Ten už rodačka z Loun nepustila, i díky skvělému prvnímu servisu urvala druhý set poměrem 6:4 a bylo jasné, že napínavá bitva ve Flushing Meadows bude pokračovat.

Nervozita rostla. Karolína Plíšková využila mírné psychické výhody i nepřesných úderů Kerberové a v třetím gamu třetího setu šla do trháku. Jenže v šesté hře následně chybovala a Němka si vzala zpět ztracený servis. Čtyřiadvacetiletá Plíšková slibný náskok 3:1 neudržela a s letošní šampiónkou z Melbourne nakonec prohrála v rozhodující sadě 4:6. Jedinou českou vítězkou dvouhry na US Open tak zůstane Hana Mandlíková z roku 1985.

Karolína Plíšková sice na vrchol nedosáhla, ale v novém vydání světového žebříčku WTA se posune na šesté místo, což je její nové maximum. Za finále navíc dostane 1,75 miliónu dolarů (přes 42 miliónů korun).

"Dostala jsem ze sebe to nejlepší, co jsem mohla. Byl to skvělý zápas. Gratuluji Angelique, ukázala, že si zaslouží být světovou jedničkou," řekla Plíšková při slavnostním ceremoniálu na dvorci. "I když jsem nevyhrála, tak jsem pyšná, jak jsem tu hrála dva týdny a doufám, že další grandslamová finále přijdou," doplnila.

Novou jedničkou se stane právě Kerberová, která na trůnu vystřídá Serenu Williamsovou.

US Open (tvrdý povrch, dotace 46 303 400 dolarů)