Inter - Southampton 1:0Inter si ve sparťanské skupině připsal první body. Brabec pomohl Genku gólem k výhře nad Bilbaem

Milán

Fotbalisté Interu Milán poprvé v Evropské lize zvítězili. V zápase skupiny K, v níž hraje také pražská Sparta, porazili Southampton díky gólu Antonia Candrevy 1:0. Český obránce Jakub Brabec vstřelil premiérový gól v dresu Genku a přispěl k výhře belgického týmu 2:0 nad Bilbaem.

Dušan Tadič (vlevo) ze Southamptonu a Jeison Murillo z Interu.

Další italský celek AS Řím sice vedl nad Austrií Vídeň o dvě branky, nakonec si ale týmy podělily body po remíze 3:3. Oba celky zůstaly na postupových místech skupiny E, v níž figuruje také Plzeň. Utkání "liberecké" skupiny J mezi Karabachem a PAOK Soluň skončilo 2:0.

Skóroval stehnem

Stoper Genku Brabec rozvlnil síť Bilbaa ve 40. minutě poté, co stehnem dorazil do branky Baileyho střelu. V EL se čtyřiadvacetiletý fotbalista prosadil v této sezoně už podruhé. Ještě v dresu pražské Sparty se v srpnu trefil v předkole proti dánskému Sönderjyske a rozhodl o postupu týmu z Letné do základní skupiny.

V závěru Bilbao inkasovalo druhý gól, když se prosadil Ndidi, a v tabulce skupiny B se překvapivě nachází na posledním místě. Genk vede o dva body před Sassuolem a Rapidem Vídeň.

V prvním poločase duelu mezi Interem a Southamptonem byli blíže úvodní trefě hosté, v 29. minutě dokonce Rodriguez už překonal gólmana Handanoviče, na brankové čáře ale stihl zasáhnout pravý bek Interu Nagatomo.

V 67. minutě domácí vyslali první střelu na branku a hned z toho byl gól. Santon přihrál do vápna Candrevovi a ten střelou z první bezpečně zavěsil. Devětadvacetiletý útočník oslavil premiérovou trefu v dresu "Nerazzurri", k nimž přestoupil v létě z Lazia Řím.

Inter potvrdil, že se mu proti anglickým celkům daří: poslední čtyři zápasy proti nim vyhrál. Southampton v evropských pohárech nemá formu na hřištích soupeřů a k bodům mu na San Siru nepomohlo ani více než šest a půl tisíce příznivců ani přesilovka po vyloučení Brozoviče v 77. minutě.

Totti jubiloval

Jubilejní 100. zápas v evropských pohárech odehrál kapitán AS Řím Totti a oslavil jej dvěma asistencemi. Austria sice vedla od 16. minuty zásluhou Holzhausera, o tři minuty později ale srovnal El Shaarawy, který navíc ještě v prvním dějství dokonal obrat. To už v brance hostů stál Hadžikič, který po 25 minutách nahradil zraněnou jedničku Almera.

V druhé půli po Tottiho centru tvrdou ranou z voleje zvýšil Florenzi a zdálo se, že je rozhodnuto. Vídeňský klub ale góly střídajícího Prokopa a Kayodeho vyrovnal a v tabulce za vedoucím Římem stále zaostává pouze o skóre. Celý zápas odehrál český obránce Austrie Patrizio Stronati.

Karabach měl ke gólu blízko v 19. minutě, útočník Ndlovu ale trefil pouze brankovou konstrukci. V 56. minutě se už ale mohl domácí tým radovat, když Medveděv poslal pas za obranu Quintanovi a ten překonal brankáře Glykose. V závěru pojistil první tříbodový zisk Karabachu Amirgulijev.

V základní sestavě Manchesteru United po měsíci nastoupil Rooney a při vysoké výhře 4:1 nad Fenerbahce Istanbul si připsal asistenci. Domácím pomohla nedisciplinovanost tureckého celku, díky které Manchester zahrával hned dvě penalty během tří minut a Pogba i Martial byli úspěšní. V závěru poločasu se navíc znovu trefil Pogba a poprvé od listopadu 2014 oslavil dva góly v utkání.

Krátce po přestávce zvýšil na 4:0 Lingard, za hosty vstřelil v závěru čestný gól Van Persie, jenž do Fenerbahce přestoupil loni v létě právě z Manchesteru United.

Pouhých 73 vteřin stačilo útočníkovi Osmanlisporu Rusescovi ke vstřelení dvou gólů do sítě Villarrealu, které zajistily tureckému celku vedení 2:0 po poločase. Pátý klub španělské ligy ale po přestávce zabral, když využil přesilovku a po brankách N'Diayeho a Pata srovnal na 2:2. Domácí stoper Václav Procházka odehrál posledních 33 minut.

Lecjaks se radoval z výhry

V základní sestavě Young Boys Bern nastoupil levý bek Jan Lecjaks a mohl se radovat z výhry 3:1 nad APOELem Nikósie, kterou hattrickem zařídil útočník Hoarau. Švýcarský klub na evropské scéně zvítězil poprvé po šesti zápasech.

Celta Vigo remizovala s Ajaxem Amsterodam 2:2, oba týmy tak udržely neporazitelnost. Velkou formu potvrdil záložník hostů Ziyech, který jednou skóroval a v posledních pěti zápasech se přímo podílel na šesti brankách: tři dal a na stejný počet přihrál.

Lídr francouzské ligy Nice poprvé zvítězil v evropské soutěži na hřišti soupeře, díky Pléově gólu vyhrál v Salcburku 1:0. Historicky první trefu tureckého Konyasporu v pohárech zaznamenal proti Braze už v deváté minutě Miloševič, jeho tým nakonec remizoval 1:1.

Fotbalová Evropská liga - 3. kolo základních skupin:
Skupina A:
Manchester United - Fenerbahce 4:1 (3:0)
Branky: 31. z pen. a 45.+1 Pogba, 34. Martial z pen., 48. Lingard - 83. Van Persie.
Feyenoord Rotterdam - Luhansk 1:0 (0:0)
Branka: 55. Jörgensen.
Skupina B:
Young Boys Bern - APOEL Nikósie 3:1 (1:1)
Branky: 18., 52. a 82. z pen. Hoarau - 14. Efrem.
Olympiakos Pireus - Astana 4:1 (3:0)
Branky: 34. a 65. Sebá, 25. Figueiras, 33. Elyounoussi - 54. Kabananga. ČK: 58. Caňas (Astana).
Skupina C:
St. Etienne - Gabala 1:0 (0:0)
Branka: 70. vlastní Ricardinho.
Mohuč - Anderlecht Brusel 1:1 (1:0)
Branky: 10. Malli z pen. - 65. Teodorczyk.
Skupina D:
Dundalk - Petrohrad 1:2 (0:0)
Branky: 52. Benson - 71. Mak, 77. Giuliano.
Alkmaar - Maccabi Tel Aviv 1:2 (0:1)
Branky: 72. Mühren - 24. Scarione, 82. Golasa.
Skupina E:
Viktoria Plzeň - Astra Giurgiu 1:2 (0:1)
AS Řím - Austria Vídeň 3:3 (2:1)
Branky: 19. a 34. El Shaarawy, 69. Florenzi - 16. Holzhauser, 82. Prokop, 84. Kayode.
AS Řím: Alisson - Florenzi (76. Emerson), Manolas, Fazio, Jesus - Nainggolan, Paredes, Gerson - Iturbe (81. Džeko), Totti, El Shaarawy (65. Salah). Trenér: Spalletti.
Austria: Almer (25. Hadžikič) - Larsen, Stronati, Filipovič, Martschinko - Holzhauser, Serbest - Venuto (76. Tajouri), Grünwald (78. Prokop), Pires - Kayode. Trenér: Fink.