Dánsko - Rusko 0:4Rusové nedali Dánům ve čtvrtfinále MS šanci. Švédové deklasovali Slováky

Toronto/Montreal

Hokejisté Ruska a Švédska si zajistili účast v semifinále MS hráčů do dvaceti let. Sborná v Torontu porazila Dánsko 4:0 a v boji o finále ji čekají Spojené státy. Obhájci stříbra z minulého šampionátu v Helsinkách budou útočit na zisk sedmé medaile za sebou. Mezi čtyři nejlepší týmy turnaje pronikli i Švédové, kteří v Montrealu deklasovali Slovensko 8:3. Výběr Tre Kronor se v semifinále utká s Kanadou, která udolalala vzdorující Česko 5:3.

Ruští hokejisté Kirill Kaprizov (vpravo) a Michail Vorobjov slaví gól proti Dánsku ve čtvrtfinále MS hráčů do 20 let.

Rusové rozhodli duel již v úvodní třetině, kterou vyhráli 2:0. V deváté minutě otevřel skóre Alexandr Polunin a 11 sekund před koncem úvodního dějství zvýšil v přesilové hře Kirill Kaprizov.

V 48. minutě výhru zpečetil Pavel Karnauchov a výsledek ještě dovršil druhou trefou v utkání Kaprizov, který vede se sedmi góly tabulku střelců turnaje. Gólman Ilja Samsonov udržel podruhé čisté konto. Rusové na minulých šesti šampionátech získali jedno zlato, tři stříbra a dva bronzy.

Švédsko ovládlo bez prohry "českou" základní skupinu A a proti Slovensku bez problémů splnilo roli favorita. Seveřané se dostali do vedení již po 68 sekundách a první třetinu vyhráli 3:0. Slováci se prosadili až za stavu 5:0, podařilo se jim snížit na rozdíl dvou branek, ale poté Švédové opět přidali a bez problémů postoupili do bojů o medaile. Čtyři kanadské body za asistence si připsal útočník Rasmus Asplund.

Čtvrtfinálový souboj Američanů se Švýcary byl mnohem dramatičtější. V základní skupině neporažený tým USA si v první třetině dokázal vypracovat dvoubrankové vedení, Švýcaři však v přesilových hrách vyrovnali. Na gól Nica Hischiera ve 46. minutě však Američané bleskově odpověděli, již po šestnácti sekundách rozhodl také v přesilovce Jordan Greenway.

Loňští šampióni Finové vykročili úspěšně do boje o udržení proti Lotyšsku, když vyhráli 2:1 a mohou už v úterý rozhodnout. Vítěznou branku vstřelil ve 49. minutě Kristian Vesalainen.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:
Čtvrtfinále:
Dánsko - Rusko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Polunin (Vorobjov), 20. Kaprizov (Vorobjov, Trenin), 48. Karnauchov (Gurjanov, Kvartalnov), 56. Kaprizov (Polunin). Rozhodčí: Lemelin (USA), Rohatsch - Kohlmüller (oba Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 7801.
Švédsko - Slovensko 8:3 (3:0, 2:2, 3:1)
Branky: 39. a 57. Bärtschi, 25. Horvat - 27. Rantanen, 52. Barrie. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Bärtschi (Vancouver), 2. MacKinnon (Colorado), 3. Horvat (Vancouver).
USA - Švýcarsko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Bracco (Thompson, Terry), 11. Kunin (Greenway, Bracco), 47. Greenway (McAvoy, Keller) - 31. Hischier (Siegenthaler, Riat), 46. Hischier (Thürkauf). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Šír (ČR) - Palej (Rus.), van Oosten (Kan.). Vyloučení: 5:4, navíc Thürkauf (Švýc.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 8176.
Kanada - Česko 5:3
O udržení - 1. zápas (Montreal):
Finsko - Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Saarijärvi (Räsänen), 49. Vesalainen (Heiskanen, Tolvanen) - 25. Ponomarenko (Krastenbergs, Tralmaks). Rozhodčí: Sheva (USA), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Haurum (Dán.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 3016. Stav série: 1:0.