Kanada - Česko 5:3Češi vzdorovali Kanadě, čekání na medaili ale trvá

34. Chabot 3 : 2
44. Gauthier 4 : 2
46. Stránský 4 : 3
47. Gauthier 5 : 3

Znovu bez medaile! Čeští hokejisté na šampionátu hráčů do 20 let podlehli ve čtvrtfinále v Montrealu favorizované Kanadě 3:5. Zásluhou Davida Kašeho svěřenci trenéra Jakuba Petra v první třetině vedli, ve druhé po obratu domácích ještě Tomáš Šoustal srovnal, ale ve třetím dějství Šimon Stránský už jen korigoval. Julien Gauthier pak dal ve 47.minutě skóre konečnou podobu. Žádné větší drama se už nekonalo. Poslední českou medailí v této kategorii zůstává bronz z roku 2005.

Kanaďan Julien Gauthier (12) jásá po gólu proti Česku s Thomasem Chabotem (5).

Kanada bude hrát v semifinále se Švédskem, druhou dvojici tvoři Rusko a USA.

Češi si i přes dobrý výkon připsali čtvrtou porážku v pátém utkání na turnaji a obsadili konečné šesté místo.

Do klíčového utkání turnaje nastoupili se Škarkem v brance. Sedmnáctiletý jihlavský talent měl od úvodní minuty více práce než jeho protějšek Ingram, složité situace však řešit nemusel. Očekávaný tlak domácích hráčů totiž nepřišel.

V 10. minutě si Češi zahráli první přesilovou hru, gólově se však prosadit nedokázali. Stejně jako následně Kanaďané při Zbořilově vyloučení. Bezbrankový stav se změnil v 17. minutě, kdy Kaše využil nečekaného odrazu puku od hlavního rozhodčího Kubuše a pohotovou střelou otevřel skóre.

Druhá třetina patřila Kanadě. Hronkovo vyloučení sice domácí nevyužili, ale ve 24. minutě již vyrovnal před Škarkem osamocený Speers. Následně trefil Roy horní tyč, ale ve 28. minutě již Kanaďané vedli. Špatné postavení českých hráčů na buly využil Stephens a překonal Škarka podruhé.

Český tým byl pod velkým tlakem, přesto se mu podařilo vyrovnat. Šoustal vzal v přečíslení dva na jednoho zakončení na sebe a první střelou ve druhé třetině překonal Ingrama. Ve 29. minutě se jednalo celkově o pátou českou střelu v zápase.

Kanaďany ale vyrovnání nezastavilo, dále diktovali tempo a opět se dostali do vedení. Aktivní Stephens sice ještě trefil tyč, obránce Chabot ale o pár vteřin později mířil přesně.

Ve 42. minutě byl blízko vyrovnání Nečas, Ingram si však s jeho pokusem poradil a jeho spoluhráči si následně poprvé vypracovali dvoubrankové vedení. Škarka překonal po rychlé přihrávce zpoza branky Gauthier. Češi nerezignovali a pohotově dorážejícímu Stránskému se podařilo opět snížit, jenže o 43 vteřin později přidali Kanaďané další branku. A střelcem byl opět Gauthier.

Tentokráte již Kanaďané dvoubrankový náskok udrželi a v semifinále se utkají se Švédskem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu - čtvrtfinále:
Kanada - ČR 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 24. Speers (Stephens, Joseph), 28. Stephens (Cirelli), 34. Chabot (Stephens, Cirelli), 44. Gauthier (Roy, Clague), 47. Gauthier (Clague, Chabot) - 17. D. Kaše (Hronek, A. Musil), 29. Šoustal, 46. Š. Stránský (Nečas, Zbořil). Rozhodčí: Kubuš (SR), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 10 215.
Kanada: Ingram - Clague, Chabot, Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon - Speers, Strome, Jost - Gauthier, Roy, Dubois - Raddysh, Barzal, Joseph - Stephens, Cirelli, Dubé - McLeod. Trenér: Dominique Ducharme.
ČR: Škarek - Kalina, Hronek, Hrdinka, Zbořil, D. Krenželok, Vála, Budík - A. Musil, Špaček, D. Kaše - Koblížek, F. Chlapík, Jašek - Š. Stránský, Nečas, Kurovský - Suchý, Šoustal, K. Reichel. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.