Murray - Marčenko 7:5, 7:6, 6:2Světové jedničky jdou dál, zraněná Halepová končí na Australian Open znovu hned v 1. kole

Světová jednička Brit Andy Murray porazil ukrajinského tenistu Illju Marčenka 7:5, 7:6, 6:2 a je v 2. kole Australian Open, kde usiluje o první titul. O překvapení se naopak postarala Američanka Shelby Rogersová. Dvaapadesátá hráčka žebříčku WTA v 1. kole dvouhry vyřadila světovou čtyřku Simonu Halepovou z Rumunska po setech 6:3 a 6:1. Trápila se i obhájkyně prvenství Němka Angelique Kerberová, Ukrajinku Lesju Curenkovou ale nakonec porazila 6:2, 5:7 a 6:2.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Simona Halepová se rozloučila s Melbourne hned v 1. koleVideo: sntv

Andy Murray na úvod Australian Open nezaváhal

Murray zvládl úvodní zápas Australian Open, ale ukrajinského tenistu Illju Marčenka porazil až po téměř třech hodinách. Pětinásobný finalista turnaje na centrálním kurtu v Melbourne Parku vyřadil 93. hráče světa za dvě hodiny a 47 minut.

Zápas s Marčenkem začal náporem a vedením 5:2, ale Ukrajinec vyrovnal na 5:5. V posledním gamu se Murraymu povedl třetí brejk a proměnil první setbol. Ve druhé sadě trojnásobný grandslamový šampión musel dohánět ztrátu 2:4, obrat nakonec dokonal až v tie breaku výhrou 7:5. Třetí sadu už měl Murray ve svých rukou. Jeho dalším soupeřem bude devatenáctiletý ruský talent Andrej Rubljov.

"Odehráli jsme v tomto horku těžký zápas. Měl jsem problém kontrolovat míč, ale věřím, že se bude všechno zlepšovat," řekl skotský tenista.

Zopakuje Kerberová loňské vítězné tažení?

Kerberová zpočátku mířila za hladkou výhrou. V prvním setu udělala jen pět chyb a soupeřce povolila dvě hry. Ve druhé sadě vedla 5:4 a podávala na vítězství, ale mečbol nevyužila a o druhý set přišla. V úvodu rozhodující sady odvrátila brejkbol a od stavu 1:2 získala pět her v řadě. Zápas vyhrála za dvě hodiny a tři minuty.

Po nevyužitém mečbolu si Kerberová vzpomněla na loňský rok, kdy byla v 1. kole míč od vyřazení, ale zápas otočila a turnaj vyhrála. "Napadlo mě to a jsem moc ráda, že se to nyní v obrácené podobě nestalo a vyhrála jsem. První kolo je vždycky složité. Jsem ve druhém kole a to se počítá," uvedla Němka, která loni vyhrála i US Open.

Příští soupeřkou Kerberové bude její krajanka Carina Witthöftová. "Chci si tady letos turnaj užít a na další zápas se moc těším," řekla Kerberová na kurtu.

S bolestmi to nešlo

Halepová si nechala po prvním setu ošetřit levé koleno. Na tvrdou hru soupeřky s omezeným pohybem nestačila a utkání trvalo jen hodinu a čtvrt. Rumunka v Melbourne vypadla v 1. kole stejně jako loni a počtvrté ze sedmi startů.

"Koleno mě bolelo a ve druhém setu to proto bylo těžké. Přesto si to zasloužila, protože hrála agresivně a měla hodně tvrdé údery," řekla Halepová. Problémy s nohou má od Turnaje mistryň v Singapuru a znovu se jí vrátily v Šen-čenu. "Mám nějaké léky, ale vydržím hrát bez bolesti jen padesát minut, a pak to přijde," řekla.

Bolest v duelu s Rogersovou pocítila za stavu 3:5 v první sadě. "Od té chvíle to bylo těžké. Bojovala jsem, ale nemohla jsem dělat, co jsem chtěla," litovala Rumunka.

Čtyřiadvacetiletá Rogersová při své druhé účasti v hlavní soutěži v Melbourne postoupila poprvé do 2. kola. "Teď vím, že jsem schopna držet krok s nejlepšími, že jsem na to dost dobrá," řekla loňská čtvrtfinalistka Roland Garros.

Pět setů potřeboval k postupu Japonec Kei Nišikori. Světová pětka porazila Andreje Kuzněcova z Ruska až po boji 5:7, 6:1, 6:4, 6:7 a 6:2. Podobné drama sehrál vítěz turnaje z roku 2014 a čtvrtý nasazený Stan Wawrinka, jemuž v pěti setech vzdoroval Slovák Martin Kližan. Další Švýcar Roger Federer zvládl první soutěžní zápas od Wimbledonu a v úvodním kole porazil Rakušana Jürgena Melzera 7:5, 3:6, 6:2 a 6:2.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 50 miliónů australských dolarů):