Liberec - Sparta 5:4 PPSparta pošesté v řadě prohrála, Liberec ji v tabulce přeskočil

Liberec

Hokejisté Liberce porazili v 21. kole extraligy Spartu 5:4 v prodloužení a přeskočili pražského soupeře v tabulce. V čase 60:57 utkání rozhodl obránce Adam Jánošík. Zatímco Liberec vyhrál potřetí za sebou, Sparta si připsala šestou porážku v řadě. Trenér František Výborný se tak ani ve třetím zápase po návratu na lavičku Sparty nedočkal výhry, jeho svěřenci ve všech duelech získali bod.

Petr Jelínek (vlevo) z Liberce a Robert Říčka ze Sparty Praha.

Domácím vyšel skvěle vstup do utkání, již po 15 sekundách využil ospalosti hostů Jelínek a otevřel skóre. Ještě v první minutě měl navíc velkou šanci za Liberec poprvé hrající Kvapil, ve 2. minutě mohl další gól přidat Krenželok.

Sparta se do hry dostala až při Bulířově vyloučení, brankář Janus byl ale připraven. Poradil si i s Formanovým pokusem při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. V polovině první třetiny se do další šance dostal Kvapil, gólmana hostů Honzíka však nepřekonal.

I díky tomu mohli Pražané srovnat krok. Při Krenželokově trestu se na brankovišti prosadil Pech. Následně duel na dlouhou dobu opanovali Janus s Honzíkem. Liberecký brankář si poradil s Kudrnovou příležitostí i Kumstátovým samostatným nájezdem, jeho sparťanský protějšek zlikvidoval Jaškovo zakončení.

Ve 32. minutě byl vyloučen Bartovič a hosté přesilovku využili. Do vedení je poslala Říčkova přesná střela. Liberec ale dokázal srovnat a pomohlo mu k tomu zaváhání Honzíka, jemuž prošlo za záda Bulířovo bekhendové nahození.

Až poté si zahráli první přesilovku Tygři, Honzík ale předešlou chybu napravil. Navíc mohl Spartu posunout zpět do vedení Hlinka, který se do sestavy vrátil po čtyřzápasové přestávce, v níž měl tréninkem získat zpět herní pohodu. Kapitán Pražanů však v samostatném nájezdu Januse nepřekonal.

Mnohem lépe si v podobné situaci vedl v 46. minutě Říčka, jenž se prosadil i přes faul. Z vedení se však Sparta radovala jen krátce. V 48. minutě Bulíř pohotově dorazil Dernerovu střelu, navíc o osm sekund později kapituloval Honzík opět. Z akce bezprostředně po buly jej prostřelil Bartovič a připsal si premiérovou trefu v sezoně.

Sparta se však dokázala z tvrdého direktu oklepat a na brankovišti důrazný Forman v 51. minutě vyrovnal. A přestože se oba celky snažily rozhodnout, došlo nakonec i na prodloužení, které Pražané hráli potřetí za sebou. A opět v něm inkasovali. Přestože byli v úvodu aktivnější, Jánošík po 57 sekundách prostřelil Honzíka.

21. kolo hokejové extraligy:
Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 1. P. Jelínek (Jašek), 36. Bulíř (Bakoš), 48. Bulíř (Derner), 48. Bartovič (Ševc, Havlín), 61. Jánošík - 12. Pech (Forman, P. Vrána), 33. Říčka (A. Kudrna, Kalina), 46. Říčka (T. Dvořák, Saponari), 51. Forman. Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 5944.
Liberec: Janus - Havlín, Ševc, Kolman, Jánošík, Pyrochta, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Kvapil - Lakatoš, Redenbach, Ordoš - Bartovič, J. Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
Sparta: Honzík - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, Mikuš, T. Dvořák, Švrček, Nedomlel - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, P. Vrána, J. Hlinka - Saponari, Reichenberg, Říčka - Rousek, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.