Zázraky se dějí! Ledecká pokořila všechny specialistky a bere olympijské zlato

Historický zápis! Ester Ledecká šokovala na olympijských hrách vítězstvím v superobřím slalomu. Vyhrála o setinu sekundy před obhájkyní zlata Rakušankou Annou Veithovou, bronz putuje do Lichtenštejnska zásluhou Tiny Weiratherové. Po nečekaném triumfu české obojživelnice je tak medailová sbírka české výpravy kompletní! Ledecká přidala zlato k dosavadním dvěma stříbrům a dvěma bronzům.

Nevěřícně se tvářila Ester Ledecká ještě dlouho po dojezdu olympijského závodu v super-G.

Dvaadvacetiletá Ledecká se postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na olympijských hrách dosud získaly bronzové medaile Olga Charvátová Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010.

V Pchjongčchangu se Ledecká zapsala do historie už tím, že jako první v historii absolvovala na olympijských hrách závody na lyžích i na snowboardu. Na něm bude navíc coby mistryně světa hlavní favoritkou paralelního obřího slalomu.

Veithová už slavila....

Dcera zpěváka a skladatele Janka Ledeckého předvedla se startovním číslem 26 famózní jízdu v době, kdy Veithová už přijímala gratulace k dalšímu triumfu. Rakušanka prožívala silné emoce, neboť po těžkém zranění kolena v roce 2015 se dlouho vracela zpět mezi elitu a až dnes se dočkala další velké medaile. Ta nejcennější však trojnásobné mistryni světa unikla.

Dvojnásobnou vítězku Světového poháru odsunula z nejvyššího stupně Ledecká, která v elitním lyžařském seriálu debutovala teprve předloni. V superobřím slalomu dosud absolvovala jen devět závodů Světového poháru a jejím nejlepším výsledkem je 19. místo.

Přehled českých a čs. vítězů zimních olympijských her:
1968 (Grenoble): Jiří Raška, klasické lyžování (skoky střední můstek)
1972 (Sapporo): Ondrej Nepela, krasobruslení
1998 (Nagano): tým ledních hokejistů
2002 (Salt Lake City): Aleš Valenta, akrobatické lyžování (skoky)
2006 (Turín): Kateřina Neumannová, klasické lyžování (běh 30 km volně)
2010 (Vancouver): Martina Sáblíková, rychlobruslení (3000 m)
2010 (Vancouver): Martina Sáblíková, rychlobruslení (5000 m)
2014 (Soči): Eva Samková, snowboarding (snowboardcross)
2014 (Soči): Martina Sáblíková, rychlobruslení (5000 m)
2018 (Pchjongčchang): Ester Ledecká, sjezdové lyžování (superobří slalom).

Při olympijské premiéře na lyžích obsadila Ledecká ve čtvrtek 23. místo v obřím slalomu. Druhá česká zástupkyně Kateřina Pauláthová skončila se ztrátou 3,37 sekundy na vítěznou krajanku na 33. místě. Až o šesté místo se dělí americká hvězda Lindsey Vonnová, která jela hned jako první, ale chyba před závěrečným skokem ji připravila o šanci na úspěch.

Ve snowboardingu bude Ledecká usilovat o olympijskou medaili přesně za týden. Před čtyřmi lety v Soči byla šestá v paralelním slalomu, který už se na hrách nejede, a sedmá v paralelním obřím slalomu.