Rubriky:

Běžkyně sobě

Zázrak života: Neměla nikdy chodit. Přesto se stala sportovkyní světa

16. prosince 2015 08:57 - Praha

Zázraky se dějí jen těm, kteří na ně věří. Možná by se to dalo říct i jinak: prostě jen uvěří svým snům. V nitru své duše jsou si jistí, že to či ono mohou dokázat a tvrdě, ale s pokorou, jdou za svým cílem. „Nikdy nepodceňujte sílu snů a vliv lidského ducha. Určitá velikost tkví v každém z nás,“ říkala i Wilma Glodean Rudolphová, černá gazela z Tennessee.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Chudá černoška vůbec neměla žít, narodila se předčasně. Měla slabou nohu a překonávala těžkou obrnu. Lékaři tvrdili, že nikdy chodit nebude. Do školy šlapala s kovovou výztuhou na levé noze.

Přesto chtěla běhat a tak každý den trénovala na běžeckém ovále. Pak se stal „zázrak" a její nohy se uzdravily. „Může to trvat léta, než pochopíte věci, které se vám staly v životě," říkávala. Ona je pochopila a v šestnácti letech vyběhla na své první Olympijské hry. Domů se vrátila s bronzovou medailí. O čtyři roky později si z Říma 1960 coby první Američanka přivezla tři zlaté medaile.

Podívejte se na na video o gazele z Tennessee

Rudolphová se narodila v červnu 1940 v městečku St. Bethlehem v jihoamerickém státě Tennessee. Chudá černošská rodina již tehdy živila devatenáct dětí, další tři ještě přibyly. Jako dítě prodělala Wilma snad všechny možné dětské nemoci - měla spálu, černý kašel, plané neštovice, spalničky. Ve čtyřech letech se přidala obrna, na levou nohu ochrnula.

Dva následující roky jezdila společně s maminkou do sto kilometru vzdálené nemocnice. Tvrdá práce i víra je držely nad vodou dalších pět let. Pak mohla Wilma konečně odhodit berle. Záhy zjistila, že může nejen chodit, ale i rychle běhat.

Po vzoru svých sourozenců to nejprve zkusila s basketbalem. Z nemotorného děvčátka se stala hvězda středoškolského týmu.

Po sedmi letech nominace na olympiádu

Na jednom z mnoha turnajů si jí však povšiml Ed Temple, trenér atletického týmu ze státní univerzity v Tennessee. Ze skvělé basketbalistky se obratem stala ještě lepší atletka. Už během studií na střední škole se pak nominovala na olympijské hry do Melbourne 1956 - pouhých sedm let poté, co se postavila na obě nohy.

Benjamínek výpravy Spojených států amerických si domů přivezl bronzovou medaili ze štafety na 4 x 400 metrů. V Římě, o čtyři roky později, už s převahou kralovala. Ovládla běhy na 100 i 200 metrů a jako finišmanka dovedla ke zlatu i sprinterskou štafetu. „Nevím, proč běhám tak rychle. Prostě běhám," vysvětlovala tehdy. „Jedno ale vím. Vítězství nelze dosáhnout bez boje."

V olympijském roce ji vyhlásili nejlepší sportovkyní světa a dostalo se jí dalších a dalších ocenění včetně těch, která byla do té doby předávána pouze mužským sportovcům. Díky své neporazitelnosti se pro celý svět stala „černou gazelou".

Za další dva roky se atletiky vzdala a založila rodinu. Provdala se a porodila čtyři děti. Zemřela v listopadu roku 1994.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce