Rubriky:

Běžkyně sobě

Ženy přinutili závodit zavřené, muži byli venku. Co na to feministky?

10. dubna 2017 08:44 - Praha
(Aktualizováno: 10. dubna 2017 09:41)

O víkendu došlo v Íránu k něčemu, co je označováno za první mezinárodní maratón v zemi. To by samo o sobě bylo v pořádku, kdyby se i do takového svátku pohybu a sportu nepromítaly přísné zákony státu, které v podstatě vylučují ženy ze soutěže. Ty byly nakonec nuceny běžet na kryté dráze, zatímco muži závodili na venkovní trati.

 

facebook I run Iran

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Teherán nepřekročil svůj vlastní stín. I na první mezinárodní maratón se vztahují přísné teokratické požadavky platící už od revoluce na konci 70. let minulého století: Ženám je zapovězeno přihlížet sportovním kláním mužů a opačně. Islámské právo po ženách vyžaduje nošení šátku a zakrývání obličeje, rukou i nohou.

Američané nahrávají muslimkám. Projde jim to?

Tato striktní pravidla musely ženy dodržovat i během závodu, ačkoli muži přítomni nebyli. To muži-maratónci na tom byli o mnoho lépe. Ti mohou mít i v Íránu na sobě běžecké trenýrky a sportovní tílka. „Já osobně s tím nesouhlasím. Činíme kroky a snažíme se nalézat cesty, jak běhání ženám v této zemi usnadnit," prozradil novinářům jeden z organizátorů S. Straten, původem Nizozemec.

Zatím to ale na nějaký průlom moc nevypadá. Už v únoru byla z národního týmu vyloučena zázračná a nadějná mladá šachistka, protože se na jedné soutěži objevila bez hidžábu. „Naše národní zájmy mají prioritu před vším ostatním," zní z oficiálních státních míst.

To je premiéra! Osmdesátimiliónová země zakázala ženám startovat

Na závod v hlavním městě TehRUN se přihlásilo 600 běžců, z toho 156 žen. Dle agenturních zpráv jde minimálně ve 160 případech o cizince, z nichž běžkyň je 50. Z profesionálních běžců ale nedorazil vůbec nikdo.

Organizátoři běhu už na začátku loňského roku rozjeli maratónský projekt ve městě Šíráz. Státní orgány sice ženám start úplně zakázaly, dvě odvážné ženy se ale na trať přeci jen vydaly. Masoumeh a Elham úspěšně dokončily a v cíli dokonce dostaly i účastnické medaile. Obě ženy doufaly, že se jim podaří pár věcí v jejich domovině změnit. Lze za změnu považovat závody v hlavním městě? No, možná s hodně rozjitřenou fantazií přeci jen ano: Ženám je hned na počátku nezakázali.

boe, Sport.cz

Měl by sport respektovat kulturní rozdíly?

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce